12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 14/15 stycznia. Coraz silniejszy mróz. Dalsze opady śniegu

Pogoda w nocy

Polska dostaje się pod wpływ arktycznego powietrza z północny kontynentu. Już dzisiejsza noc z czwartku na piątek przyniesie większe spadki temperatury i mróz na wschodzie i północnym wschodzie kraju.

Zacznijmy jednak od opadów śniegu, które w nocy nadal występować będą w Polsce. W pierwszej części nocy najwięcej opadów śniegu prognozowane jest na południu kraju. Śniegiem sypnie również na południowym zachodzie Polski. W tych regionach spaść może do 2 cm świeżego śniegu w nocy z czwartku na piątek.

Opady śniegu w nocy

Druga część nocy z 14 na 15 stycznia to opady śniegu już tylko na krańcach południowych Polski. Lokalne, intensywne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym pojawią się również w Polsce północnej. W trakcie przechodzenia śnieżyc konwekcyjnych nad samym morzem nie można wykluczyć pojawienia się burzy, gdyż najlepiej rozwinięte komórki konwekcyjne mogą wygenerować wyładowania atmosferyczne.

Śnieg i burze w nocy w Polsce

Mróz w Polsce w nocy może być już dwucyfrowy

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, dzisiejsza noc rozpocznie spływ arktycznych mas powietrza do Polski. Już nadchodząca noc przyniesie w wielu regionach kraju mróz poniżej -10 stopni Celsjusza.

Mróz w Polsce w nocy

Mróz w nocy “nacierał” będzie z północnego wschodu. Temperatura będzie spadała z każdą godziną po zmroku. Najchłodniej na Suwalszczyźnie, gdzie w okolicach północny będzie już -10 stopni, a nad ranem nie wyklucza się mrozu nawet na poziomie -14 stopni. Mróz w Polsce centralnej nie będzie tak silny. Temperatura w pasie od Pomorza przez Mazowsze, po Lubelszczyznę i Podkarpacie spadnie do -6 stopni. Duży mróz w nocy również w górach, gdy słupki rtęci spadną również poniżej -10 stopni. Lokalnie w górach mróz będzie w nocy siarczysty. Najcieplej w nocy na zachodzie kraju, gdzie wystąpią tylko lekkie przymrozki.

Wiatr w nocy 14/15 stycznia

Przejdźmy do wiatru. Ten najsilniejszy będzie w górach, gdzie lokalnie wiać może z siłą przekraczającą 80 km/h. W połączeniu z opadami śniegu wiatr powodować może zawieje śnieżne. Odczuwalny wiatr w nocy również w Polsce wschodniej. Nie będzie to wiatr silny, ale obniży temperaturę odczuwalną o kolejne kilka stopni. Mocniejsze porywy wiatru możliwe również nad morzem podczas przechodzenia ewentualnych komórek opadowych pochodzenia konwekcyjnego.