11 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz uderzy już dziś w nocy. Kilkudniowa fala silnych mrozów w Polsce. Nawet -28 stopni

Siarczysty mróz

Z początku miesiąca wiele, zwłaszcza tych większych portali informacyjnych straszyło “bestią ze wschodu” i mrozem -30 stopni. Mijało się to z prawdą, jednak już podczas obecnej doby do kraju nadciągnie solidna porcja niskich temperatur.

Mróz uderzy już dzisiejszej nocy

O silnym mrozie pisałem w opublikowanej niedawno prognozie pogody na noc 14/15 dla Polski. Okazuje się, że już podczas nadchodzącej nocy w Polsce zrobi się naprawdę zimno. Temperatura w drugiej części nocy spadnie lokalnie do nawet -14 stopni stopni. Przy gruncie mróz może być jeszcze większy.

Mróz w nocy w Polsce

Jak się okazuje dzisiejsza noc będzie tylko wstępem do kilkudniowego, silnego ochłodzenia w Polsce. Z każdym kolejnym dniem i nocą mróz w Polsce będzie coraz silniejszy, choć należy zaznaczyć, że największych spadków temperatury spodziewamy się na dość ograniczonym obszarze kraju.

Piątek z dużym mrozem na wschodzie i południu

Piątek przyniesie duże spadki temperatur na wschodzie i południu Polski. Na wschodzie kraju nawet w najcieplejszym momencie dnia wartości mrozu mogą być dwucyfrowe. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie. Na Suwalszczyźnie słupki rtęci w dzień spaść mogą nawet do -14 stopni.

Mróz w Polsce w piątek 15.01

Weekend pod znakiem dużych spadków temperatury. Ponad -20 stopni mrozu

Jeszcze zimniej zrobi się w nadchodzący weekend w Polsce. Temperatury poniżej -15 stopni nie będą w Polsce północno wschodniej rzadkością. Mróz na zachodzie kraju będzie dużo mniejszy, ale tutaj też temperatura spadnie nawet do -8 stopni Celsjusza. Okresem z najniższą temperaturą podczas obecnego okresu mrozów będzie noc z niedziel na poniedziałek, kiedy to lokalnie na północnym wschodzie termometry pokazywać mogą nawet -28 stopni mrozu.

Mróz -30 w Polsce

Od poniedziałku rozpocznie się powolne ocieplenie. Arktyczne masy powietrza będą wypychane na wschód od Polski. Nie oznacza to jednak, że na wschodzie kraju zrobi się ciepło. Mrozy w pierwszej części tygodnia w Polsce wschodniej nadal mogą być dwucyfrowe.

Mróz nie tylko na wschodzie, ale i na południu

Przez najbliższe dni warto również obserwować odczyty temperatury na południu kraju. W górach i na terenach podgórskich spadki temperatury będą również bardzo duże. Po raz kolejny zachęcamy do śledzenia strony Mrozowisko, gdyż pomiary mrozu z tego terenu nie raz zaprzeczały stwierdzeniu, ze to Suwałki są polskim biegunem zimna. Podsumowując, czeka nas kilkudniowy incydent z silnym mrozem. Jak się okazuje nie ostatni w tym roku. Zachęcamy do zapoznania się z długoterminową prognozą pogody do końca stycznia.