Ekstremalny mróz na wschodzie. Śnieżyce na południu

Noc z Sylwestra na Nowy Rok przyniesie lokalne opady śniegu w Polsce. Temperatury mogą minimalnie spaść poniżej zera, ale większy mróz nam nie grozi. Zupełnie inna sytuacja panuje na wschodzie Europy i w dalekiej Rosji. Tam mróz jest naprawdę siarczysty. Temperatury spadają do nawet -55 stopni Celsjusza.

Mróz Europa

Mróz również w Europie. Atak zimy we Włoszech i na Słowenii

Dzisiejszy poranek przyniósł bardzo silne mrozy na wschodzie Europy. Bardzo niskie temperatury panowały choćby w europejskiej części Rosji, gdzie temperatura spada do nawet -40 stopni Celsjusza. Ujemne temperatury rano pojawiły się również w pasie od Polski południowej, przez Czechy, Alpy, po Hiszpanię. Powiew zimy mamy choćby na północy Włoch, czy na Słowenii, gdzie przez ostatnie kilkadziesiąt godzin przeszły silne śnieżyce.

https://www.facebook.com/severeweatherEU/photos/pcb.3040688496154231/3040688339487580/

Na Słowenii w regionach wyżej położonych spadło ponad 2 metry śniegu. Potężna śnieżyce nawiedziła wczoraj północne Włochy. Przykładowo, w Mediolanie spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu doprowadzając do sporego zamieszania komunikacyjnego. Mróz panuje również w wielu regionach Turcji. W Kurdystanie temperatura spadła do nawet -15 stopni Celsjusza.

Potężne mrozy w Rosji

Jednak obecna zima, która występuje w Europie to nic w porównaniu z tym, jaka pogoda występuje w dalekiej, syberyjskiej Rosji. Oczywiście piszemy to w ramach ciekawostki, ale warto wiedzieć, że w wielu regionach Rosji panują obecnie ponad 50 stopniowe mrozy.

O takim mrozie mówimy oczywiście w kontekście wschodu Rosji, a konkretniej Syberii, gdzie srogie mrozy panują już od wielu tygodni. Pogoda w tej części Świata jest obecnie bardzo nie przyjazna ludziom. Pisaliśmy niedawno, że tragiczna śmierć mężczyzny skłoniła Google do zmiany trasy między dwoma miastami w Rosji. O tej rzadko spotykanej sytuacji spowodowanej mrozem pisaliśmy tutaj. Obecnie nic nie wskazuje, by sytuacja pogodowa w Rosji miała się zmienić. W regionie nadal dominuje bardzo silny wyż. Powoduje to silną adwekcję chłodu oraz spadki temperatur na skutek silnej radiacji. Słupki rtęci w regionie pokazywały będą ujemne temperatury jeszcze przez wiele tygodni.