12 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Dramatyczny mróz do -55 stopni. Zamarza wszystko. Google zmienia trasy dojazdu do miast

Śmiertelne ofiary mrozów

Wielokrotnie wspominamy o rekordowo silnym obszarze podwyższonego ciśnienia, który rozciąga się od Europy wschodniej po Azję. Potężny antycyklon przynosi bardzo silny mróz między innymi w Rosji. Kilka dni temu pisaliśmy o mrozach ponad -50 stopni. Teraz mróz jest jeszcze większy.

Spójrzmy na najniższe temperatury w Rosji podczas ostatniej doby. Jak widać mróz poniżej -50 stopni nie jest tu niczym nadzwyczajnym. Widać, że 10 najchłodniejszych miejsc w Rosji, to we wszystkich mróz poniżej -52 stopni Celsjusza.

Potężny mróz

Są ofiary siarczystego mrozu w Rosji

Niestety, siarczyste mrozy w Rosji i na Syberii przynoszą pierwsze ofiary śmiertelne. Niecodzienna sytuacja jak na XXI wiek zdarzyła się dwóm młodym mężczyznom podróżującym z Jakucka do Madaganu. Silny mróz uszkodził chłodnicę w ich samochodzie. Auto odmówiło posłuszeństwa w lesie 100 km od najbliższego miasta. Ich samochód odnaleziony został na trasie z Jakucka do Madaganu 5 grudnia 2020. Niestety jeden z mężczyzn zamarzł. Drugi z nich został przetransportowany z ciężkimi odmrożeniami do szpitala.

Mróz wpływa na zmianę trasy w nawigacji Google

Potężny mróz zmusił developerów Map Google do zmiany algorytmu wyznaczania trasy między Jakuckiem a Magadanem. Pomimo, że najkrótsza trasa wyznaczana do tej pory przez nawigację pozwalała pokonać trasę w 31 godzin, to Google postanowiło przekierować kierowców na znacznie dłuższą, ale bezpieczniejszą trasę. Droga trwająca ponad 3 godziny dłużej jest jednak znacznie częściej odśnieżana i panuje na niej dużo większy ruch. Pozwoli to zapobiec kolejnym tragediom spowodowanym przez siarczyste mrozy.