24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Antycyklon przynosi potężne mrozy. Czy nadejdzie prawdziwa zima?

Mróz i śnieg w Europie. Czy to zima?

Prognozy długoterminowe mówią nam, że nie mamy co liczyć na dłuższe incydentu zimowe w naszym regionie. Tymczasem w zdecydowanie przeważającej części Europy, Euroazji i Azji od wielu dni panują ujemne temperatury. Przyczyną mrozy jest potężny antycyklon, który stacjonuje nad środkową Rosją.

Na powyższej mapie z aktualną sytuacją baryczną widać doskonale rozległy wyż XAVIER. Widać też jednak, że nad Europą do głosu dochodzić zaczynają ośrodki niżowe, które coraz bardziej napierają na region Europy Centralnej. O tym jednak w dalszej części wpisu.

Jeszcze dziś mróz w znacznej części Europy

Mróz w Europie

Widać, że jeszcze dzisiejszy poranek przynosi mróz w dużej części Europy. Jednak to ostatnie chwile w tym tygodniu, gdy ujemne temperatury występują na tak rozległym obszarze kontynentu. Jeszcze wczoraj obszar ten był bardziej rozległy, a mróz w Europie Centralnej występował niemal całą dobę. Pisaliśmy o tym w tym wpisie.


Bardzo niskie temperatury na obszarze Azji ubiegłej nocy. Miejscami temperatura obniżyła się poniżej -50 stopni.

Potężne mrozy na wschodzie

Antycyklon XAVIER najbardziej wpływa na temperatury na wschodzie kontynentu. W europejskiej części Rosji panuje obecnie mróz poniżej -20 stopni Celsjusza. Jeszcze niższa temperatura panuje w regionie Syberii, gdzie temperatury co dobę spadają do -50 stopni Celsjusza. Sytuacja taka trwa w Rosji od wielu tygodni i nic nie wskazuje na to, by zima w regionie miała odpuścić. Antycyklon na wschodzie zadomowił się na dobre, a mróz trwał będzie w regionie jeszcze wiele dni.

Mróz w Rosji


Czy jest szansa na prawdziwą zimę w Polsce?

Wróćmy jednak do naszego regionu, bo tutaj sytuacja będzie się zmieniać. Mróz i opady śniegu niestety odsuną się od naszego kraju. Tak jak wspominałem w pierwszej części wpisu. Władzę nad pogodą w Europie Centralnej powoli przejmują niże baryczne. Oznacza to napływ cieplejszych mas powietrza nad nasz region. Pojawi się również więcej opadów deszczu. Tak naprawdę już od piątkowego dnia widać, że temperatury w Polsce wzrosną powyżej zera. Dodatnie temperatury w dzień wg. prognoz pozostaną z nami przez najbliższe kilkanaście dni. Nocami jednak zdarzą się przymrozki.

Wysokie temperatury

Niestety, prognozy anomalii temperatury na drugą połowę grudnia również nie nastrajają optymistycznie miłośników zimy. Temperatura w regionie będzie znacznie wyższa niż norma wieloletnia. A bardzo wysokie anomalie temperatury na wschód od Polski pokazują, że antycyklon przynoszący siarczyste mrozy tracił będzie swoje wpływy na pogodę nawet w Europie Wschodniej. Nic nie wskazuje na to, by prawdziwa zima miała zawitać do Polski i regionu jeszcze w tym roku. Więcej piszemy o tym w prognozie długoterminowej do końca grudnia 2020.