14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Potężny mróz na wschodzie. Temperatura nawet -40 stopni. Padną rekordy zimna

Fala mrozu na wschodzie

Przez wiele dni potężny antycyklon przynosił silne mrozy na Syberii. Mróz sięgał tam niejednokrotnie -55 stopni. O silnym mrozie w Rosji pisaliśmy wielokrotnie. Pomimo, że temperatury w regionie były długi czas niższe od normy o nawet 20 stopni, mróz na Syberii nie robi na nikim zbyt dużego wrażenia.

Silny mróz w Rosji

Powyższa grafika pokazuje z jak silnym mrozem zmagają się mieszkańcy Syberii. Aż w 10 miejscach zanotowano mróz przekraczający -50 stopni Celsjusza. Jednak obecnie arktyczne powietrze spłynęło dalej na południe. Silny mróz zagraża bardziej zaludnionym terenom.

Dramatyczny mróz w Azji

Antycyklon przyniósł rekordowe mrozy między innymi w Chinach. Temperatura w ostatnich dniach w Państwie Środka spadła do -40 stopni. Tak silne mrozy są czymś niespotykanym dla Chińczyków. Poniżej zbiór temperatury minimalnej odnotowanej w Chinach podczas ostatniej doby.

Mróz w Chinach

Bardzo silny mróz dotarł również do stolicy Chin. W Pekinie temperatura spadła do -19 stopni. Nie jest to rekord mrozu w Chinach. Ten ustanowiony został w 1966 roku (-27 stopni). Jednak tak zimno w Pekinie nie było od roku 1969.

Bardzo zimno zrobiło się również w Japonii, czy na Półwyspie Koreańskim. Przykładowo w stolicy Korei Północnej temperatura spadła do -24 stopni. Równie zimno jest w Seulu, gdzie mróz sięgnął -18 stopni Celsjusza. Mieszkańcy Azji południowo wschodniej są całkowicie zaskoczeni tak silną falą mrozów. Wiele osób przemieszcza się po ulicach bez czapek, które po prostu w tym regionie są nieprzydatne.

Anomalia temperatury

O tym z jak silną anomalią temperatury w Azji mamy do czynienia niech świadczy powyższa grafika (źródło wxcharts.com). Pokazuje ona, że masy powietrza jakie obecnie zalegają między innymi na południu Chin, w Japonii, czy Korei są o 20 stopni chłodniejsze niż norma długoletnia. Na szczęście prognozy pogody wskazują, że fala mrozów powoli będzie ustępować. Mróz nie będzie już tak siarczysty jak obecnie, ale temperatury nadal będą niższe od normy.

Mrozy nadciągają również do Polski

Temperatury spadną również w naszej części Świata. Z każdym dniem do Europy Centralnej, w tym Polski zbliżało będzie się arktyczne powietrze z północny i północnego wschodu. Już pod koniec obecnego tygodnia mróz w Polsce wschodniej sięgać może nocami -20 stopni Celsjusza. Po szczegóły w jakich regionach i kiedy zrobi się naprawdę zimno zapraszamy do poniższego wpisu. W nim zawarliśmy dużo informacji o nadchodzącym do Polski mrozie.