Pogoda. W styczniu 2021 rekordowa zima. Teraz prawie upał i 26 stopni. Prawdziwa bomba ciepła w Azji

Niesamowite informacje pogodowe docierają do nas z Azji. Po bardzo srogiej zimie i fali siarczystych mrozów w styczniu 2021, mieszkańcy Chin i Korei zmagają się obecnie z bardzo wysokimi temperaturami. Do upałów jest już blisko. Temperatura na wschodzie osiąga 26 stopni Celsjusza.

To była potężna zima w Azji. Mróz był siarczysty

Dokładnie 11 stycznia napisaliśmy na portalu wpis odnoście silnego mrozu jaki nawiedził Chiny, Półwysep Koreański oraz Japonię. W związku z adwekcją chłodu na południe termometry w niektórych chińskich miastach wskazywały prawie 40 stopniowe mrozy.

Silny mróz w Chinach 11 stycznia

W stolicy Chin, Pekinie termometry wskazały tego dnia -19 stopni co było najniższą temperaturą od roku 1969. Równie zimno było w styczniu w Seulu, gdzie mróz sięgał 18 kresek poniżej zera. Okres w okolicach połowy stycznia był dla mieszkańców Azji południowej prawdziwym szokiem w pogodzie. Wiele osób było całkowicie nie przygotowanych na tak silny atak zimy i mrozów.

Był mróz, teraz prawie upał. Padają rekordy temperatury

Imponująco ciepły okres trwa w Azji południowo wschodniej już od kilku dni. W związku z tym w weekend na południu Azji padło wiele historycznych rekordów temperatury. Związane jest to z silnym napływem ciepłych mas powietrza nad region. O tym z jak bardzo gorącym powietrzem mamy do czynienia w Azji południowej świadczy poniższa animacja. Przygotowaliśmy ją na podstawie wyliczeń anomalii temperatury dla regionu przygotowanych przez model GFS (źródła grafik tutaj)

Na powyższej animacji widać wyraźnie, że podczas gdy w Chinach, czy Korei anomalia temperatury jest ekstremalnie dodatnia, w Rosji syberyjskiej nadal panują siarczyste mrozy. W tym miejscu warto dodać, że w niedzielę 21 lutego w Pekinie słupki rtęci wskazały 25.6 stopni Celsjusza. Jest to absolutny rekord temperatury w Chinach dla miesiąca lutego. Poprzedni rekord ustanowiony został dzień wcześniej i wynosił „zaledwie” 20 stopni. W związku z tym nowy rekord temperatury, ustanowiony dzień później pobił poprzednika o ponad 5 stopni.

Niewiele chłodniej było w niedzielę 21 lutego w Korei Południowej. Aż w 5 miastach zanotowano temperaturę powyżej 24 stopni Celsjusza. Rekordowo wysokie temperatury trwały będą w Azji południowej do końca obecnego tygodnia. Kolejne rekordy temperatury mogą już co prawda nie zostać pobite. Z pewnością jednak słupki rtęci w wielu miejscach wskazywać będą ponad 20 stopni Celsjusza.

Na koniec przypomnijmy, że wiosna zawitała również do Polski. Pisaliśmy o tym w dzisiejszym wpisie. W związku z napływem ciepłych mas powietrza do naszego kraju temperatury na zachodzie przekraczają 14 stopni Celsjusza. Kolejne dni przynoszą jeszcze wyższe temperatury w naszym kraju. W rezultacie w czwartek i piątek słupki rtęci mogą w Polsce przekraczać 17-18 kresek. Chociaż wydaje się, że w Polsce zapanowała prawdziwa wiosna, to zima nie powiedziała ostatniego słowa. W pierwszych dniach marca do kraju powróci arktyczne powietrze. W związku z tym prawdopodobnie ujemne temperatury wrócą do naszego kraju.