Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 23 lutego 2021. “Bomba ciepła” już dziś. Będzie 18°C w Polsce i pył saharyjski

Pogoda. Dzisiaj Polska pozostanie pod wpływem silnej blokady wyżowej obecnej nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze. Zasadniczy wpływ na aurę ma mieć wyż o imieniu “ILONKA”. Z południa i południowego-zachodu napływać będzie bardzo ciepłe powietrze polarne. Na północnym-zachodzie zaznaczy się wpływ mało aktywnego frontu atmosferycznego. Obserwowany ma być powolny wzrost ciśnienia atmosferycznego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.02.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 23.02.2021, 12 UTC

Widoczny w środkowej troposferze układ Omega wpływający na pogodę m.in w naszej części Starego Kontynentu. Ośrodki wyżowe są obserwowane na południu i centrum Europy. Cyrkulacja strefowa jest zablokowana, a niże przemieszczają się po obrzeżach tego układu.

Blokada wyżowa, układ omega

Pogoda. Dużo mgieł w pierwszej części dnia

W pierwszej części dnia na przeważającym obszarze Polski mgły radiacyjne, które ograniczać będą widzialność do 100-400 metrów. Najwięcej mgieł występować ma na południu, centrum, północy i zachodzie oraz północnym-wschodzie. Pod wpływem coraz silniejszej operacji słonecznej mgły zaczną się rozpraszać i do godzin południowych ma być na ogół pogodnie, lecz miejscami mgły i zamglenia oraz niskie chmury stratus mogą utrzymać się przez cały dzień. Szczególnie we wschodniej części kraju. W północnej i zachodniej części kraju pojawi się więcej chmur piętra średniego i wysokiego. Opady atmosferyczne nie wystąpią w całej Polsce.

Prognoza prawdopodobnego obszaru mgieł we wtorek na obszarze Polski według modelu SWISS-HD. Ich proces zaniku oraz obszar może być nieco inny, niż sugeruje to szwajcarski model numeryczny.

Mgły w Polsce
Pogoda. Mgły we wtorek
Pogoda. Poranne mgły wtorek

Najcieplej będzie dziś na zachodzie, południowym-zachodzie Polski, gdzie temperatura wyniesie od 13°C do 18°C. Najwyższe wartości na termometrach zobaczą mieszkańcy Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska. W centrum przeważnie od 5°C do 12°C. Na wschodzie od 4°C do 8°C. Na południu od 5°C do 14°C. Najchłodniej na Suwalszczyźnie i Podlasiu od 3°C do 7°C.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia we wtorek według modelu ICON.

Pogoda. Temperatura we wtorek na obszarze Polski według modelu ICON.

Pogoda. Wiatr ma być slaby w całym kraju

Ze względu na niewielką różnicę ciśnienia w naszej części Europy. Wiatr ma być przeważnie słaby z południowego-zachodu, zachodu w porywach do 15-20 km/h.

Model ICON, wiatr, 23.02.2021

Pył saharyjski nad Polską

Warto wspomnieć, że wraz z napływem mas powietrza znad południowej Europy dotrze dziś Polski pył saharyjski. Największa koncentracja pyłu saharyjskiego jest prognozowana w okresie od wtorku do czwartku. Natężenie promieniowania słonecznego może być o kilka procent niższe, a dodatkowo pomimo pogodnej aury niebo będzie wyraźnie zmętnione. W czasie wschodów i zachodów Słońca kolor nieba może być ciemnoczerwony, jak i też pomarańczowy.

Prognoza koncentracji pyłu na wtorek dla Europy według modeli

Pył saharyjski, 23.02.2021
Pył znad Sahary, Europa 23.02.2021

Aktualna temperatura

Położenie chmur

Prognoza temperatury tutaj