Uderzenie wiosny. Padły rekordy ciepła w Polsce

Nieprawdopodobne jest, z jaką siłą wiosna uderzyła w nasz kraj. Jeszcze tydzień temu mróz w Polsce sięgał 20 stopni na minusie. W dniu wczorajszym padł rekord temperatury za luty.

O tym jak ciepło zrobiło się w Polsce pisaliśmy we wczorajszym wpisie. W wielu regionach kraju mamy obecnie do czynienia z prawdziwą termiczną wiosną, a temperatury sięgają 15 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach będzie jeszcze cieplej, choćby dziś we wtorek 23 lutego prognozujemy, że w Polsce będzie nawet 18 stopni powyżej zera.

Bardzo ciepło w Polsce. Luty 2021

Rekord ciepła na Śnieżce i Kasprowym Wierchu

Bez wątpienia tak ciepło w lutym jeszcze w Polsce nie było. Okazuje się, że wczoraj 22 lutego w polskich górach pobite zostały historyczne rekordy ciepła za miesiąc luty. Temperatura na Kasprowym Wierchu osiągnęła 9.9 stopni Celsjusza. To aż o 2.1 stopnia więcej niż dotychczasowy rekord ciepła w lutym. Poprzedni rekord temperatury na Kasprowym Wierchu pochodził z roku 1989. Jeszcze cieplej było wczoraj na Śnieżce. Słupki rtęci na Śnieżce wskazywały wczoraj aż 13.5 stopnia. To ponad 3 stopnie więcej niż dotychczasowy rekord lutego pochodzący z 2002 roku. Źródłem danych jest wpis zamieszczony na oficjalnym profilu IMGW.

https://www.facebook.com/154970741236023/posts/3871638766235850/?d=n

Jak wyjaśniają pracownicy Instytutu tak wysokie temperatury wysoko w górach pojawiły się nie tylko ze względu na napływ cieplejszych mas powietrza na południe kraju. Prócz oczywistego ocieplenia, kluczową rolę w silnym wzroście temperatury odgrywa zjawisko inwersji termicznej. W zwykłych warunkach cieplnych, temperatura maleje wraz ze wzrostem wysokości. W związku ze zjawiskiem inwersji temperatura zachowuje się zupełnie odwrotnie. Im wyżej w górach tym temperatury są wyższe. Co za tym idzie w dniu wczorajszym wysoko w górach było cieplej niż na terenach podgórskich.

Kolejne dni w Polsce (również na południu) będą bardzo ciepłe. Niewątpliwie temperatura na nizinach i terenach podgórskich będzie jeszcze o kilka stopni wyższa niż w ostatnich dniach. Czy padną kolejne rekordy temperatury lutego? Zobaczymy. Na tą chwilę z pewnością nie można takowych wykluczyć. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z wpisem zupełnie odwrotnym. W czasie, gdy w Polsce piszemy o rekordach ciepła, na wschodzie Europy padł największy mróz tej zimy. Termometry wskazały -51 stopni mrozu.