Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Będą okresy ciepła. Zdarzy się mróz całodobowy, aktywna cyrkulacja atlantycka, silny wiatr i burze

Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Zdumiewają najnowsze prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich. Wystąpią okresy z całodobowym mrozem. Aktywna cyrkulacja strefowa, jak i też silny wiatr oraz burze.

Pogoda długoterminowa. CFS sugeruje drugi miesiąc roku powyżej normy wieloletniej

Amerykański model klimatyczny CFS prognozuje w skali miesięcznej dodatnie odchylenie temperatury od normy klimatologicznej. Wiele wskazuje, że tak duża anomalia ma szanse się sprawdzić. Zatem dominować może adwekcja stosunkowo ciepłych mas powietrza do naszej części Europy przez dłuższy okres czasu. Nie wyklucza to jednak tego, że czasem pojawi się na nizinach mróz całodobowy. Większe opady śniegu, tworząc grubszą pokrywę śnieżną.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury na wysokości 2 m. od normy klimatologicznej, biorą pod uwagę okres referencyjny 1984-2009 r. na luty 2022 r.

Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Będą okresy ciepła. Zdarzy się mróz całodobowy, aktywna cyrkulacja atlantycka, silny wiatr i burze

ECMWF również sugeruje miesiąc powyżej normy. Nie wyklucza to jednak poszczególnych tygodni chłodniejszych niż norma wieloletnie

Z prognoz modelu ECMWF wynika, że w skali miesięcznej luty będzie powyżej normy wieloletniej. O około 2-3 stopnie od 20-letniej normy klimatologicznej. Jednakże taka prognoza wskazuje tylko ogólny trend miesięczny. Nie wykluczając tygodni wyjątkowo chłodnych ze śnieżycami i silnym mrozem, jak i ciepłych z dwucyfrową dodatnią temperaturą w poszczególnych dniach. Niewykluczone są okresy w lutym z temperaturą na poziomie 10-15°C. Miejscami, sięgając 20°C przy intensywnej adwekcji ciepła z południa i silnym halnym.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na luty 2022 według ECMWF

Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Będą okresy ciepła. Zdarzy się mróz całodobowy, aktywna cyrkulacja atlantycka, silny wiatr i burze

Pogoda długoterminowa. Mogą pojawić się w lutym burze śnieżne

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że burze śnieżne wystąpią z powodu spływu chłodnych mas pochodzenia arktycznego morskiego i polarno morskiego. Najwięcej takich zjawisk może być na północy kraju, ale chmury burzowe z wyładowaniami możliwe są także w innych rejonach Polski. Znaczna dynamika panować może na frontach. Głównie o charakterze chłodnym i okluzji chłodnej, kiedy to pojawić mogą się silne porywy wiatru, a nawet linie wielokomórkowe z wyładowaniami atmosferycznymi. Nie można wykluczyć incydentów wiatrowych, które najczęstsze będą w górach i na obszarach podgórskich, jak i też na północy. Czasem objąć mogą cały kraj, przynosząc szkody.

Zerknijmy jeszcze na wstępne prognozy opadów na luty 2022. Aczkolwiek nie jest to mocny element prognoz długoterminowych. Model klimatyczny CFS sugeruje, że będzie to miesiąc w normie wieloletniej, ale poszczególne tygodnie przynieść mogą opady ponad normę wieloletnią. Opadów o charakterze zimowym powinno być nie mniej niż w poprzednich latach, ale przy aktywnej cyrkulacji strefowej spodziewane są przeważnie opady deszczu, czasem deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Pojawić mogą się ataki zimy związane z nurkującymi niżami znad północnej Europy. Mogą nadejść również niże z południa. Z najnowszych prognoz numerycznych nie wynika, aby na wiele tygodni zapanowała mroźna, śnieżna zima. Czasem jednak rozbudują się wyże, przynosząc na dłuższy okres czasu stabilne warunki pogodowe, ale nie zawsze pogodną aurę.

Prognozowana miesięczna anomalia opadów na luty 2022 r. według CFS

opady powyżej normy

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych nie jest możliwe z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.