12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz coraz bliżej Polski. Przed nami mrozy poniżej -20 stopni

Fala mrozów w Polsce

Nowy rok przyniósł nam bardziej zimowe warunki w Polsce. W wielu miejscach kraju pojawiły się opady śniegu. Pokrywa śnieżna nie utrzymywała się do tej pory, gdyż mróz nie trwał w całej Polsce przez całą dobę. W tym tygodniu sytuacja się zmieni. Zimowe warunki, śnieg i silniejszy mróz potrwają prawdopodobnie do końca stycznia.

We wtorek i w nocy z wtorku na środę przez Polskę przechodzi front atmosferyczny, który przynosił, a w centrum i na północy nadal przynosi opady śniegu. Według prognoz do końca tygodnia w wielu regionach kraju przybędzie od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów świeżej pokrywy śnieżnej.

Nadciąga całodobowy mróz. Zima w pełni nad Polską

Dobrą wiadomością dla fanów zimy i śnieżnych krajobrazów jest nadciągające ochłodzenie. Do Polski zbliżają się mrozy, które lokalnie będą siarczyste. Jeszcze w środę w Polsce zachodniej odnotujemy dodatnie temperatury.

Prognoza temperatury w Polsce na 13 stycznia 2021. Słaby mróz tylko na wschodzie

Temperatura w środę 13 stycznia

Od środy po południu z północnego wschodu do kraju spływać zacznie arktyczne, chłodne powietrze przynosząc znaczne ochłodzenie w Polsce. Już w nocy z środy na czwartek mróz w Polsce wschodniej i północno wschodniej sięgnie -6, nawet -8 stopni Celsjusza. Jeszcze chłodniej zrobi się w nocy z czwartku na piątek.

Dwucyfrowe wartości ujemne od 15 stycznia 2021 na nizinach

Naprawdę zimno zrobi się już od piątku 15 stycznia. Wtedy to od wschodu do kraju nacierać zacznie naprawdę zimne powietrze arktyczne. W Polsce północno wschodniej mróz osiągnie w piątek nawet -18/-15 stopni. Niewiele cieplej w całej Polsce wschodniej i centralnej. Silny mróz nie dotrze do Polski zachodniej, gdzie słupki rtęci wskazywały będą w okolicach zera.

Silny mróz w Polsce. Prognoza temperatury w Polsce na 15 stycznia 2021

Siarczyste mrozy w Polsce

Prognozy długoterminowe na kilka dni jasno wskazują, że bardzo duży mróz czeka nas w nadchodzący weekend. Wszystkie modele numeryczne zgodnie pokazują, że na wschodzie kraju o poranku w sobotę i w niedzielę słupki rtęci wskazywać mogą nawet poniżej -20 stopni. Podobny mróz panować może na obszarach podgórskich na południu Polski.

Mróz w weekend w Polsce

Jak długo potrwa fala mrozu w Polsce?

Bardzo zimno będzie jeszcze w poniedziałek 18 stycznia. Na wschodzie kraju mróz sięgać może nawet -20/-18 stopni. Następne dni to już znaczne ocieplenie. W przyszłym tygodniu wpływ na pogodę przez kilka dni (okolice 17-20 stycznia) znów będą miały niże atlantyckie. Oznacza to więcej opadów w kraju, ale i wyższe temperatury. Wg. prognozy długoterminowej do końca stycznia dla Polski mróz jeszcze do nas powróci w ostatniej dekadzie stycznia. Podsumowując, czekają nas dwie fale mrozu w Polsce. Pierwszy spływ chłodu nastąpi w okolicach weekendu. W związku z tym na wschodzie kraju temperatury spadną poniżej -20 stopni, szczególnie na polskim biegunie zimna, czyli na Suwalszczyźnie. Następnie czeka nas kilka dni ocieplenia, by silny mróz powrócił w ostatniej dekadzie stycznia. Radzimy zweryfikować kondycję akumulatorów w autach. Najbliższe dni będą pod tym względem wymagające.