Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 16.02.2021. Odwilż w Polsce. Możliwa gołoledź

Pogoda w Polsce we wtorek 16.02

Po mroźnym poniedziałku nadchodzi odwilż w Polsce. Wtorek 16 lutego przyniesie dodatnie temperatury na zachodzie. Temperatury w okolicach zera w połączeniu z opadami mżawki i deszczu oznaczają opady marznące, a nawet gołoledź w Polsce. Zapraszamy na prognozę pogody na dzisiejszy dzień dla Polski.

Wtorek przyniesie początek ocieplenia. Nadchodzi odwilż

Prognozy pogody dla Polski do końca lutego uległy zmianie. Siarczysty mróz nie utrzyma się do końca miesiąca (choć pod sam koniec lutego mróz może wrócić). Wtorek 16 lutego będzie pierwszym dniem, gdy na zachodzie kraju temperatury będą dodatnie przez dłuższy czas. Dlatego też to właśnie dzisiaj obserwowali będziemy pierwszy dzień odwilży. Zanim to jednak nastąpi czeka nas całkiem chłodny poranek. Mróz na wschodzie Polski będzie rano dwucyfrowy. Najcieplej już od rana na zachodzie, gdzie słupki rtęci wskażą zaledwie 1-2 stopnie mrozu.

Z każdą godziną wtorku ciepłe masy powietrza zaczną napływać do Polski od zachodu. Od godzin południowych do końca dnia (w nocy z wtorku na środę również) na zachodzie kraju temperatury będą już dodatnie. Nie będzie to jeszcze silna odwilż jak w kolejnych dniach. Termometry na zachodzie wskażą dziś maksymalnie do 2-3 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatury na wtorek 16.02 wg. modelu GFS (źródło tutaj)

Odwilż w Polsce od wtorku 16 lutego

Niebezpieczne opady we wtorek. Możliwa gołoledź

Do kraju wkroczył front atmosferyczny związany z niżem YUKON. W związku z tym już od godzin porannych w Polsce zachodniej mamy do czynienia z opadami. Przeważnie są to opady śniegu, jednak nie można wykluczyć dziś opadów deszczu marznącego w zachodnich regionach kraju. Zwłaszcza w kolejnych godzinach dzisiejszego dnia.

Opady atmosferyczne nad Polską

Największe zagrożenie opadami marznącymi i gołoledzią wystąpi dziś po południu. Deszcz marznący padać może na Pomorzu Zachodnim, w lubuskim, czy Wielkopolsce. Opady wystąpią dziś również na Dolnym Śląsku, Śląsku, Ziemi Łódzkiej i Kujawach. Równie w tych regionach oprócz opadów śniegu nie wyklucza się wystąpienia opadów marznących.

Wtorek nie przyniesie silniejszych porywów wiatru w naszym kraju. Okresowo silniejszy wiatr pojawi się dziś w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego. Wiatr wiejący z prędkością do 50 km/h pojawić może się w pierwszej części dnia na zachodzie kraju. W kolejnych godzinach strefa wiatru przesunie się do centrum kraju. Na koniec prognozy pogody na wtorek 16.02 zachęcamy do zapoznania się z naszą prognozą długoterminową na 5 dnia dla Polski. Opisujemy w niej więcej o zbliżającej się odwilży. W najbliższych dniach przez kraj przetoczy się śnieżyca, więc będzie się działo w pogodzie w najbliższych dniach.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk