Silna śnieżyca uderzy w Polskę 17.02. Atak zimy, a później deszcz marznący i odwilż

Wiele wskazuje na to, że już w środę 17 lutego przez Polskę przejdzie silna śnieżyca. Śnieg sypał będzie intensywnie przez kilka godzin. Będzie to śnieg mokry i ciężki. W związku z tym może powodować szkody. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 20 cm.

Cyrkulacja strefowa. Fronty przynoszą opady i śnieżyce

Przez wiele tygodni Polska znajdowała się pod wpływem silnego antycyklonu. Do kraju spływało arktyczne powietrze przynosząc siarczysty mróz. Niże przynosiły silne śnieżyce, lecz nadchodziły z południa Europy. Obecnie sytuacja baryczna nad Europą uległa zmianie. Wyż odpuścił. W związku z tym nasz region dostał się pod wpływ cyrkulacji strefowej atmosfery.

Fronty atmosferyczne w Europie w środę 17.02. Front okluzji przyniesie śnieżycę nad Polską

Do Europy Centralnej docierają kolejne fronty atmosferyczne. Jeden z frontów przechodzi nad Polską już dziś dając opady śniegu oraz deszczu marznącego w regionach zachodnich kraju. Jednak front, który nadejdzie nad Polskę w środę 17.02 będzie bardziej aktywny. Dlatego też opady będą bardziej intensywne. Dziś w Polsce zachodniej pada słaby śnieg. Jutro przez kraj przetoczy się silna śnieżyca związana z niżem na froncie okluzji.

Śnieżyca nad Polską. Gdzie spadnie najwięcej śniegu

Prześledźmy zatem przez które regiony Polski i w jakich godzinach przewędruje jutrzejsza śnieżyca. Posługiwali będziemy się modelem SWISS-HD dostępnym na stronie Kachelmannwetter.com.

Śnieżyca nad Polską, godzina 7:00 w środę 17 lutego

Jak widać bardzo intensywne opady towarzyszyły nam będą jutro od samego rana. Na zachodzie kraju padał będzie deszcz marznący i sam deszcz. W regionach oddalonych na wschód, w zalegających tu jeszcze chłodnych masach powietrza deszcz przejdzie w śnieg. Rano śnieżyca rozciągała będzie się w pasie od Pomorza, przez Mazowsza po południe kraju. Ze względu na dość niepewną granicę między arktycznym chłodnym, a polarnomorskim, cieplejszym powietrzem ciężko jest jeszcze dokładnie określić położenie śnieżycy co do godziny.

Śnieżyca w Polsce, godzina 12:00 w środę 17 lutego

śnieżyca nad Polską w środę 17 lutego/ Położenie opadów śniegu w południe

Jak widać już do południa śnieżyca obejmie dużą część Polski centralnej i wschodniej. Intensywnych opadów śniegu spodziewamy się w pasie od Pomorza, przez Ziemię Łódzką, Mazowsze, aż po Lubelszczyznę i Podkarpacie. Strefa opadów śniegu niosła będzie ciężki, mokry śnieg, który momentalnie oblepiał będzie drzewa i krzewy. Zagrożone będą również linie wysokiego napięcia, które mogą zrywać się pod naporem ciężkiego śniegu.

Śnieżyca potrwa do wieczora w środę 17.02

Wiele wskazuje na to, że jutrzejszy front atmosferyczny w godzinach popołudniowych zacznie wyhamowywać i tracić swoją aktywność. W związku z tym po południu w środę opady zaczną słabnąć, by wieczorem w środę zacząć zanikać.

Przeanalizowaliśmy przebieg jutrzejszej śnieżycy nad Polską. Nie możemy jednak zapominać, że za frontem napływać będzie cieplejsze powietrze przynosząc odwilż. Dlatego też bardzo niebezpieczne opady mogą w dniu jutrzejszym pojawiać się za pierwszą strefą śnieżycy. W wielu regionach kraju padać może deszcz marznący powodujący gołoledź. Warunki na drogach będę trudne nie tylko ze względu na intensywne opady śniegu. Na drogach może być również bardzo ślisko.

Nadciągająca do Polski odwilż potrwa do przyszłego tygodnia. Jednak zima w lutym 2021 wcale nie powiedziała ostatniego słowa. Silny mróz wróci do kraju jeszcze w tym miesiącu. Piszemy o tym w długoterminowej prognozie pogody do końca lutego. Wpis powstał dziś rano, z uwzględnieniem najnowszych aktualizacji modeli średnio i długoterminowych.