Pogoda na jutro 17 lutego 2021. Spadnie 10-15 cm śniegu w Polsce. Uderzy silna śnieżyca. Odwilż na zachodzie, mróz na wschodzie

Już jutro 17 lutego nadejdzie załamanie pogody. Wyliczenia modeli pogodowych nie uległy znacznym zmianom. Przez Polskę przejdzie silna śnieżyca. Lokalnie spaść może nawet do 20 cm śniegu. Sprawdźmy szczegóły dotyczące pogody na jutro.

Śnieg zacznie sypać już w nocy nad Polską

Zgodnie w wpisem o śnieżycy, który zamieściliśmy na portalu dziś rano. Opady śniegu związane z frontem atmosferycznym zaczną przybierać na intensywności już w godzinach nocnych. Nie będzie to jeszcze śnieżyca tak silna jak w środę 17 lutego, ale śnieg sypał już będzie w nocy solidnie.

Opady śniegu w nocy z wtorku na środę 17 lutego 2021. Śnieżyca nabierze na intensywności

Jak widać na powyższej mapie opady śniegu pojawią się w nocy w pasie od Pomorza po zachodnią Lubelszczyznę. Śnieg sypał będzie z każdą godziną z większą intensywnością. Na zachód od strefy opadów padał będzie deszcz. Nie wykluczone, że będą to opady deszczu marznącego powodujące gołoledź. W związku z tym apelujemy do kierowców, by już w nocy zachowali szczególną ostrożność na drogach.

Śnieg sypał będzie najbardziej intensywnie jutro, tj. w środę 17 lutego

Pomimo, że śnieg padać zacznie już w nocy, to najsilniejsza śnieżyca pojawi się nad Polską jutro. Najsilniejszych opadów śniegu spodziewamy się w pasie od Pomorza, przez centrum Polski po Lubelszczyznę i Podkarpacie. Silne opady śniegu spodziewane są jutro w dość wąskim pasie maksymalnie 100-150 km. Dlatego też nie jesteśmy w tej chwili wstanie napisać gdzie dokładnie spadnie najwięcej śniegu w przybliżeniu do gminy, czy powiatu.

Śnieżyca 17 lutego nad Polskę wg. modelu UMPL

Przykładowo model UMPL widzi śnieżycę znacznie dalej na zachód względem modelu GFS. Pewnym jest, że silna śnieżyca pojawi się jutro w Polsce. Dokładne położenie strefy opadów śledzić można na bieżąco w naszej zakładce z radarem opadów.

Dalsza walka zimy i wiosny nad Polską

Podobnie do wtorku, również i w środę wiosna będzie ścierała się z zimą na terytorium Polski. W czasie gdy na zachodzie, za strefą frontową panowała będzie odwilż, na wschodzie kraju wciąż panował będzie mróz.

Walka zimy i wiosny nad Polską. Odwilż na zachodzie, mróz na wschodzie kraju. Pogoda jutro zróżnicowana

Jutrzejszy dzień przyniesie bardzo duży kontrast termiczny w Polsce. W czasie gdy jutro na zachodzie będzie nawet 6 stopni ciepła, na krańcach północno wschodnich mróz może być dwucyfrowy. W części kraju panowała będzie odwilż, by na wschodzie zima dominowała w pełni. Tak silnego kontrastu termicznego spodziewamy się w pogodzie jutro wieczorem. Niewykluczone, że mróz w Polsce północno wschodniej będzie wieczorem siarczysty. Jak widać poniżej (model GFS ze strony wxcharts.com) w nocy z środy na poniedziałek na krańcach wschodnich możliwe będą spadki temperatury do nawet -20 stopni.

Na koniec prognozy pogody na jutro warto wspomnieć o wietrze. Wiatr będzie jutro bardzo silny w obrębie oddziaływania fronty atmosferycznego. Najsilniejszego wiatru (do 70 km/h) spodziewamy się w zachodniej i południowej części Polski. Wiatr będzie ustawał jutro pod wieczór.