Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Odwilż już w Polsce. Mróz i śnieg w wielu miejscachPogoda. Odwilż nadeszła do Polski. Mróz i śnieg występuje jednak w wielu miejscach Polski. Pogodnie tylko we wschodniej połowie kraju.

We wtorek przez Polskę wędruje okludujący się układ frontów atmosferycznych. Tuż za tą strefą zaczyna napływać cieplejsze powietrze polarne.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 16.02.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna według IMGW-PIB.

Pogoda. Odwilż już w Polsce

Zgodnie z prognozami termometry na zachodzie, południowym-zachodzie Polski pokazują wartości dodatnie. Nad samym morzem temperatura oscyluje w okolicach zera, a na pozostałym obszarze są to wartości ujemne. Największy mróz panuje w polskich górach.

Temperatura powietrza o godzinie 12 we wtorek

Temperatura zanotowana na wybranych stacjach pomiarowych IMGW-PIB od wartości największych do najmniejszych. Odwilż nadeszła do naszej części Europy zgodnie z prognozami.

Pogoda. Odwilż w Polsce, jak i też mróz.

Według danych radarowych opady występują w drugiej części dnia na zachodzie i południu. Miejscami słaby śnieg prószy również na północnym-wschodzie. Na ogół pada deszcz ze śniegiem oraz śnieg, a w Wielkopolsce miejscami opady przeszły w deszcz marznący powodujący gołoledź.

Pogoda. Opady atmosferyczne w kraju

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD, które przedstawiają obszar opadów atmosferycznych we wtorek po godzinie 13 czasu lokalnego.

Pogoda. Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD.

W kolejnych godzinach za strefą okludujących się frontów atmosferycznych postępować będzie dalej odwilż. Miejscami na zachodzie i w centrum prawdopodobne są opady marznące powodujące gołoledź. Przeważnie o niskim natężeniu, lecz kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.

Pogoda. Pogodnie tylko na wschodzie

Dane satelitarne ukazują, że zachmurzenie duże i całkowite występuje w zachodniej, północnej oraz południowej, jak i też częściowo centralnej części kraju. Z biegiem czasu ma przesuwać się dalej na wschód. Niskie chmury zalegają również na północnym-wschodzie Polski, gdzie obserwowane są niewielkie opady zimowe.

Pogoda. Odwilż w Polsce i fronty w naszej części Europy.

Prognozowane wartości na termometrach o godzinie 15 czasu lokalnego we wtorek według modeli ECMWF i ICON. Widać wyraźnie, że niemiecki model ogranicza obszar odwilży tylko do krańców zachodnich, a większy jej obszar prognozuje natomiast model europejski ECMWF. Prawdopodobnie najbliżej prawdy jest model niemiecki. Pomiędzy wschodem a zachodem obserwujemy dużą różnicę temperatury, a w kolejnych dniach będzie ona jeszcze większa.

Jeśli chodzi o prognozowane temperatury, to można je śledzić m.in tutaj.

Prognoza niemieckiego modelu numerycznego ICON.

Pogoda. Model ICON i prognoza odwilży

Prognoza europejskiego modelu ECMWF dla Polski.

Model ECMWF i odwilż w naszej części Europy.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz