Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz i śnieg w Polsce coraz bliżej. Początek marca 2021 przyniesie atak zimy?

Mróz wróci do Polski w marcu


Mamy ostatni dzień lutego. To idealny moment, by zajrzeć w prognozy na początek marca. Okazuje się, że zima nie powiedziała ostatniego słowa. Czeka nas mróz, a nawet opady śniegu. Czy to będzie prawdziwy atak zimy w marcu, czy raczej ostatnie tchnienie przed zbliżającą się wiosną. Sprawdźmy.

Ciepły okres, odwilż i wysoki stan rzek. To jeszcze nie wiosna

Od kilkunastu dni w Polsce mamy do czynienia z ciepłym okresem. Po mroźnym i śnieżnym początku roku do kraju nadeszła odwilż. Od połowy lutego odwilż przyszła na zachód kraju. Następnie dodatnie temperatury pojawiły się również na wschodzie. W związku z zaleganiem dużej ilości śniegu we wschodniej połowie kraju znacznie wzrosło ryzyko powodziowe. Bez wątpienia, obecna sytuacja hydrologiczna w Polsce nie jest jeszcze stabilna.

Odwilż w Polsce. Sytuacja hydrologiczna. Stany ostrzegawcze na wielu rzekach w Polsce

Przeglądając mapy stanu polskich rzek na serwisie Hydro IMGW widać, że rzeki w kraju w wielu miejscach mają obecnie ostrzegawczy poziom wody. Ryzyko powodzie w Polsce wciąż istnieje. Z pewnością jednak można napisać, że sytuacja powoli normuje się i raczej nie grozi nam powódź na wielką skalę.

Najbliższe dni nad Polską nie będą jeszcze zwiastowały ochłodzenia i nadejścia mrozu do Polski. W poniedziałek najcieplej powinno być na północny kraju. Termometry w Polsce wskażą nawet 6-7 stopni. Po porannych przymrozkach temperatury szybko powędrują w górę i w całym kraju będzie na plusie. Podobnie sytuacja pogodowa będzie wyglądała we wtorek. Przymrozki i minimalny mróz tylko w nocy i o poranku. Natomiast w dzień czekają nas temperatury dodatnie.

Brak mrozu nad Polską. Dodatnie temperatury jeszcze w czwartek w Polsce

Jeszcze w czwartek 4 marca na południu Polski termometry wskazywać będą 10-15 stopni. Temperatura nad Polską zacznie stopniowo spadać, poczynając od regionów północnych. To będzie początek znacznego ochłodzenia, które przyniesie mróz do naszej części Europy.

Mróz dotrze do Polski 5 marca 2021

Do pokazania prognozy temperatury na najbliższe dni posługiwaliśmy się regionalnym modelem numerycznym ICON-EU. Aby pokazać co czeka nas w pogodzie, na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia marca musimy zmienić modele na takie o dłuższych terminach wyliczeń. Poniżej prezentujemy animację rozkładu mas powietrza nad Europą. Animację stworzyliśmy nad podstawie kolejnych wyliczeń modelu GFS w zakresie dat od dziś do 16 marca 2021.

Na kolejnych mapach widać, jak najbliższe dni nie przyniosą zmiany cyrkulacji powietrza. Zmiany te zachodzić zaczną 4 marca. W rezultacie do naszego regionu zacznie spływać arktyczne powietrze z północy. Spływ chłodnych mas powietrza widać doskonale od 15 sekundy powyższej animacji. W związku ze spływem arktycznego powietrza do Polski, w kraju pojawi się mróz.

Mróz nocami nad Polską w marcu

Modele na chwilę obecną wycofały z prognoz mróz całodobowy, ale w ciągu dnia przyszły weekend może przynieść wartości w okolicach zera w najcieplejszym momencie dnia. Nocami spadki temperatury byłyby naprawdę spore. Zwłaszcza na południu kraju i w górach, gdzie mróz mógłby być nawet dwucyfrowy. Istnieje ryzyko spadków temperatury na tym obszarze do -20°C. W dzień temperatura również nie byłaby tak wysoka jak ostatnio. W związku z zaleganiem nad Polską arktycznej masy powietrza, nawet marcowe Słońce nie podniesie temperatury wyżej niż kilka kresek powyżej zera. a czasem może być jednak dużo chłodniej. Okres nocnych mrozów nie potrwa jednak długo.

Ocieplenie w drugiej dekadzie marca

To nie będzie silny, marcowy atak zimy nad Polską. Owszem, prócz nocnych i porannych mrozów w kraju pojawić się mogą opady śniegu o charakterze konwekcyjnym, a nawet burze śnieżne. Śnieg w niskich temperaturach ma szansę nawet utrzymywać się przez kilka dni, tworząc pokrywę śnieżną. Jednak przeglądając prognozy długoterminowe widać, że już w okolicach 9-10 marca w Polsce zrobi się zdecydowanie cieplej. Mróz odpuści, a w kraju pojawią się znów dodatnie temperatury. Odbuduje się cyrkulacja zachodnia.

Mróz szybko odpuści. Ocieplenie w Polsce w drugiej dekadzie marca.

Widać, że po 10 marca bardzo szybko słupki rtęci powędrować mogą nawet do 14-15 stopni powyżej zera, ale tylko przejściowo w ciepłych wycinkach niżów. Nie będzie to potężny atak bestii z północy. Jednak faktem jest, że większy mróz w Polsce pojawić może się nocami w okresie od 5.03.2021 do 10.03.2021. Na koniec zachęcamy do zapoznania się z prognozą pogody na 16 dni dla Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk