Mróz -30 na wschodzie. Dominacja antycyklonu. Pogoda w Europie na 01.03.2021

Pogoda w Polsce 1 marca nie przyniesie nic ciekawego (szczegóły w naszej porannej prognozie pogody). Dlatego też przyjrzymy się co dzieje się dziś w pogodzie na naszym kontynencie. Widać tu silny mróz na wschodzie Europy i dość spokojną pogodę, którą zapewnia rozległy antycyklon.

Sytuacja baryczna nad Europą

Rzut oka na mapę synoptyczną Europy i od razu widać co obecnie dzieje się w pogodzie w Europie. Olbrzymi wpływ na pogodę ma w ostatnich dniach, a także dziś rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia (antycyklon). Wyż JACQUELINE, bo o nim mowa rozciąga się od Wysp Brytyjskich po daleką Ukrainę i wpływa również na południe kontynentu.

Mapa synoptyczna Europy. Silny antycyklon stacjonuje w Europie Centralnej

Antycyklon JACQUELINE skutecznie blokuje cyrkulację strefową powietrza. W związku z tym niże atlantyckie obierają drogę przez północne krańce Europy nad północną Rosję.

Silny mróz na wschodzie. Zróżnicowana temperatura w Europie

Dzisiejszy dzień przyniesie dość zróżnicowaną temperaturę na kontynencie. Zdecydowanie najchłodniej jest na wschodzie Europy. W Rosji dziś rano słupki rtęci ponownie wskazują poniżej -30 stopni Celsjusza. Powietrze arktyczne zalega tam od wielu tygodni, w związku z czym panuje tam siarczysty mróz. W kolejnych dniach mapy powietrza arktycznego obejmą większy obszar Europy, w tym Polskę, dlatego też mróz pojawi się i w naszym kraju.

Temperatura w Europie 1 marca 2021

Mapa rozkładu temperatury nad Europą 1 marca 2021, źródło GFS

Dziś jednak mróz ograniczy się do Rosji oraz części Turcji. W Europie Centralnej po poranku z lekkim mrozem temperatury powędrują w górę. W związku z tym w najcieplejszym momencie dnia w Polsce, Niemczech, w Czechach i Słowacji termometry wskazywać będą w okolicach 10 stopni Celsjusza. Najcieplej na południu i południowym zachodzie kontynentu gdzie temperatura wzrośnie do 18-20 stopni Celsjusza.

Brak dynamiki w pogodzie

W związku z dominacją wyżu nad Europą, dynamiczne niże znad Atlantyku mają obecnie zablokowaną drogę, by uderzać w kontynent. Dlatego też od kilku dni w Europie nie zachodzą bardziej dynamiczne zjawiska pogodowe. Nie występują burze, brak jest silnych wiatrów.

Prognoza wiatru nad Europą na dzień 1 marca 2021

Silniejsze porywu wiatru notujemy obecnie daleko na zachód od kontynentu, a także w Skandynawii oraz na Morzu Bałtyckim. Po południu strefa umiarkowanego wiatru wkroczy również do Polski. Wiatr ten związany jest z podwyższonym gradientem barycznym związanym z głębokim niżem, który obecnie znajduje się nad Morzem Barentsa.

Opady w Europie

Brak ośrodków niskiego ciśnienia oraz związanych z nimi frontów atmosferycznych oznacza też mało opadów w Europie. W dniu dzisiejszym najwięcej opadów na północy kontynentu. W związku z występowaniem opadu w ujemnej temperaturze, na dalekiej północy Europy padał będzie śnieg. Słabe opady możliwe też w pasie od Bieszczad po Morze Czarne, jednak będą to opady o małej intensywności. Dzisiejszy dzień nie powinien przynieść burz w Europie. Pojedyncze wyładowania zdarzały będą się w Hiszpanii, czy na Wyspach Brytyjskich. Nie będą to jednak zorganizowane, długotrwałe komórki burzowe.

Podsumowując, dziś w pogodzie nad Europą nie dzieje się za wiele ciekawego. To będzie dość spokojny i ciepły dzień. Tylko daleko na wschodzie kontynentu mróz nadal jest siarczysty. Kończąc ten wpis zapraszamy do zapoznania się z poranną prognozą długoterminową na marzec dla Polski.