Powódź w Polsce na wiosnę 2021 jest bardzo realna. Silny zator lodowy na Wiśle

Ostatnie dekada lutego przyniosła silną odwilż w Polsce. Silne roztopy będą szczególnie niebezpieczne w Polsce wschodniej, gdzie zalega najgrubsza warstwa śniegu. Sprawdźmy, jak realna jest powódź w Polsce wraz z nadejściem pierwszych oznak wiosny 2021.

Silna odwilż w Polsce pod koniec lutego

O silnym ociepleniu i roztopach pisaliśmy już kilkukrotnie w ostatnich dniach. Przytoczmy jednak kilka faktów pogodowych, jakie czekają nas w najbliższych dniach. W związku z silnym napływem ciepłego powietrza z kierunków zachodnich już dziś, w niedzielę temperatury na zachodzie kraju osiągnęły wartości dwucyfrowe. Obserwując wskazania termometrów w niedzielę (zwłaszcza na wschodzie kraju) wnioskujemy jedną rzecz. Wydaje się, że temperatury powietrza w nadchodzącym tygodniu mogą być jeszcze wyższe od prognozowanych.

Powyżej przygotowana przez nas animacja prognozowanej temperatury dla Polski na najbliższe dni. Źródłem animacji były wizualizacje wyliczeń modeli dostępne na stronie Meteociel. Widać tutaj doskonale, jak coraz cieplejsze masy powietrza wdzierają się do Polski z każdym kolejnym dniem przyszłego tygodnia. Z pewnością sytuacja hydrologiczna w kraju z każdą godziną ulegała będzie pogorszeniu.

Możliwa powódź w Polsce. Stan rzek w Polsce na 21 lutego. Są stany ostrzegawcze i alarmowe

Podobnie do analizy stanu rzek z poprzedniego tygodnia przejrzymy jak na dzień dzisiejszy wygląda poziom rzek w Polsce. Szczególną uwagę zwrócimy na Wisłę i jej dopływy, bo to właśnie we wschodniej części Polski powódź jest najbardziej realna. Do naszej analizy korzystamy z danych pomiarowych dostępnych na portalu Hydro IMGW. Zachęcamy do zapisania tej strony. W najbliższych dniach, podczas zagrożenia powodziowego warto sprawdzać aktualny poziom wody w polskich rzekach.

Powódź w Polsce. Stany alarmowe na rzekach

Zanim jednak dokonamy przeglądu stanu rzek w Polsce Wschodniej zerknijmy na zachód kraju. Obecnie najwięcej stanów ostrzegawczych obserwujemy w zlewni Odry. Niewątpliwie związane jest to z tym, że odwilż do Polski południowo zachodniej nadeszła już kilka dni temu. W przeciwieństwie do Polski Wschodniej, na zachodzie nie zalegało jednak aż tyle śniegu. Mimo wszystko roztopy doprowadziły tu do znacznego wzrostu stanu rzek. Warto zwrócić uwagę na rzekę Orla, dopływ Baryczy. Tutaj poziom wody wzrósł do stanu alarmowego. Stan ostrzegawczy notowany jest na wielu rzekach będących dopływami Odry. Jednak największa rzeka zachodniej Polski w chwili obecnej nie daje powodów do zmartwień powodzią.

Problem na Wiśle. Powódź na Mazowszu bardzo realna

Jeszcze dziś na wschodzie Polski mapa hydrologiczna „nie pali się na czerwono” od alarmowych stanów rzek. Niewątpliwie z każdym dniem silnej odwilży i roztopów na mapie hydrologicznej przybywać będzie miejsc zaznaczonych na pomarańczowo i czerwono.

Stan rzek na wschodzie Polski. Powódź bardzo realna

Obecnie najgorsza sytuacja panuje na rzece Wiśle na odcinku przed tamą we Włocławku. Przed zaporą powstał zator lodowy rozciągający się na wiele kilometrów. W związku z tym poziom wody na Wiśle wzrasta z każdą dobą. Stan Wisły w Wyszogrodzie to prawie 6 metrów. Jest to stan alarmowy. Bardzo ciekawe opracowanie na temat zatoru lodowego w okolicach Płocka i Włocławka przygotowali naukowcy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

https://www.facebook.com/Meteoimgw/photos/pcb.3863169433749450/3863151090417951/

Na profilu IMGW Meteo obserwować możemy całą serię zdjęć satelitarnych obrazujących skalę problemu z zatorem lodowym na rzece Wiśle. Do walki z wielkimi połaciami lodu na Wiśle wypuszczono sześć lodołamaczy. Ze względu na trudną sytuację w okolicach Włocławka na stronach IMGW codziennie znaleźć możemy nowe informacje na temat stanu hydrologicznego Wisły.

Obserwując powyższa mapę stanu rzek wnioskujemy, że znacznie podnosi się poziom największych dopływów Wisły. Problemem zaczyna być powoli stan Wieprza i Bugu. Pierwsza z rzek osiąga stany wysokie w punktach pomiarowych w Trawnikach i Lubartowie. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na Bugu, gdzie stacje we Włodawie i Dorohusku wskazują stany ostrzegawcze. Z pewnością poziom obu rzek będzie znacznie wzrastał w najbliższych dniach. Odwilż będzie coraz silniejsza z każdym dniem. Na koniec zapraszamy na krótki materiał filmowy stacji Polsat News. Materiał pochodzi co prawda z 1 lutego, jednak pokazuje on jak ciężką pracą wykonują lodołamacze lodu pływające po Wiśle.

Podsumowując, sytuacja hydrologiczna w Polsce będzie coraz trudniejsza z każdym dniem odwilży. Prognozujemy, że sytuacja na zachodzie kraju (obecnie najgorsza, lecz nie groźna) będzie się normować. Na chwilę obecną powódź zagraża Polsce Wschodniej i Centralnej. Wszystko przez zły stan Wisły oraz pogłębiającą się z każdym dniem odwilż.