Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni dla Polski. Marznące opady, śnieżyca, mróz dwucyfrowy i odwilż do 11°C

Pogoda na 5 dni dla Polski. Wystąpią marznące opady, śnieżyca oraz odwilż. Czeka nas duża zmienność pogody w kolejnych dniach. Dlatego też sprawdźmy trend w pogodzie na okres od wtorku do soboty.

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane jedynie we wschodniej połowie kraju. Na pozostałym obszarze duże i całkowite. Z zachodu na wschód przemieszczać będzie się strefa opadów atmosferycznych na froncie ciepłym. Będą to zarówno opady śniegu, jak i też deszczu ze śniegiem, a w cieplejszej masie początkowo również deszczu marznącego powodującego gołoledź. Termometry pokażą od -5°C na Podlasiu do 4°C na Ziemi Lubuskiej. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany z kierunków południowych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.02.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 16.02.2021, 12 UTC według DWD.

Prognozowana temperatura powietrza we wtorek na obszarze Polski według modelu ECMWF w drugiej części dnia.

Pogoda na 5 dni dla Polski. Temperatura powietrza w drugiej części dnia we wtorek według europejskiego modelu ECMWF.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju i natężenia opadów we wtorek według modelu SWISS-HD. Kolorem niebieskim oznaczony jest śnieg, pomarańczowym deszcz ze śniegiem, natomiast czerwonym marznący deszcz powodujący gołoledź.

Pogoda. Prognoza zachmurzenia, opadów i natężenia na wtorek.
Pogoda na wtorek. Opady będą przesuwać się na wschód.
Pogoda. We wtorek opady będą przemieszczać się na wschód.

Pogoda. Niż przejdzie przez Polskę i przyniesie dynamiczną pogodę

W środę przez Polskę przemieszczać będzie się niewielki ośrodek niżowy wraz z frontem okluzji. Przyniesie on większe opady zimowe, skutkujące przyrostem pokrywy śnieżnej do 2-10 cm. Miejscami może wystąpić deszcz marznący powodujący gołoledź.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.02.2021, 12 UTC

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 17.02.2021, 12 UTC

Zachmurzenie w środę duże i całkowite. Z północnego-zachodu na południowy-wschód i wschód przemieszczać ma się strefa opadów atmosferycznych. Opady atmosferyczne wystąpią praktycznie w całym kraju oprócz północno-wschodnich krańców. Najchłodniej ponownie będzie na Podlasiu od -5°C przez 0°C w centrum do 6°C na Ziemi Lubuskiej. Wiać ma słaby i umiarkowany wiatr z kierunków zachodnich, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, które nie powinny być jednak silne.

Prognozowana temperatura powietrza w środę na obszarze Polski według modelu ECMWF.

Prognoza zachmurzenia, obszaru opadów i natężenia na środę. Kolorem niebieskim znaczony jest śnieg, pomarańczowym deszcz ze śniegiem, natomiast czerwonym deszcz marznący, natomiast zielonym deszcz według modelu SWISS-HD.

Opady według modelu SWISS-HD.
SWISS-HD opady zimowe środa
Środa przyniesie opady zimowe

Pogoda. Czwartek z opadami głównie na południu i południowym-wschodzie oraz dużym kontrastem termicznym w Polsce

W czwartek na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite, chociaż miejscami niewykluczone są przejaśnienia, a gdzieniegdzie nawet rozpogodzenia. Najwięcej opadów wystąpi na południu i południowym-wschodzie. Będą to opady głównie o charakterze zimowym, miejscami nawet o charakterze marznącym, które spowodują gołoledź. Termometry pokażą od -10°C na Podlasiu przez -5°C w centrum do 7°C na Ziemi Lubuskiej. Wiatr ma być słaby i umiarkowany. Głównie z południa i południowego-wschodu.

Prognoza temperatury na czwartek dla Polski według modelu ICON dla Polski.

Pogoda na czwartek. Wystąpi podział w pogodzie na chłodny wschód i cieplejszy zachód.

W piątek pogodnie tylko we wschodniej połowie kraju, dużo chmur i opady na pozostałym obszarze Polski

Piątek przyniesie pogodną aurę we wschodniej części Polski. W przeciwieństwie do zachodu i centrum gdzie wystąpią opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a gdzieniegdzie także deszczu marznącego powodującego gołoledź w kontakcie z wychłodzonym podłożem. Termometry pokażą od -4°C na Podlasiu, przez 2°C w centrum do 8°C na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków południowych.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski według modelu ICON.

Pogoda. Sobota przyniesie postępującą odwilż i dwucyfrowe dodatnie temperatury na zachodzie

Sobota przyniesie na ogół zachmurzenie duże i całkowite w wielu regionach. Prawdopodobnie największe szanse na opady będą na północnym-wschodzie. Mogą wystąpić mgły. Na zachodzie będzie przeważnie pogodnie i bez opadów. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z sektora południowo-zachodniego. Termometry pokażą od 2°C na Podlasiu przez 4°C w centrum do 11°C na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. W związku z tym czeka nas silna odwilż w kraju.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę na obszarze Polski

Temperatura maksymalna w sobotę

Podsumowując warto wspomnieć o mroźnych nocach, które są prognozowane w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia we wschodniej połowie kraju. W miejscach, gdzie będzie pogodnie i wiać ma słaby wiatr. Dwucyfrowy mróz nocami nie będzie niczym nadzwyczajnym. Na zachodzie w tym czasie utrzyma się odwilż, co wskazuje, że pomiędzy wschodem a zachodem kraju prognozowany jest duży kontrast termiczny. W weekend silne ocieplenie obejmie całą Polskę, a najwyższe wartości zanotujemy na zachodzie. Spowoduje to szybkie topnienie pokrywy śnieżnej, miejscowe podtopienia i wzrost poziomu wód w rzekach.

Prognozowana temperatura ECMWF
Temperatura według ECMWF na obszarze Polski

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Najnowsze prognozy numeryczne tutaj

Źródło grafik: DWD.DE, meteologix.com,