Silny atak zimy na południu. Wichura na zachodzie. Dynamiczna pogoda w połowie lutego 2021

Pogoda w Europie w obecnym okresie przypomina jedną wielką wojnę. Siarczysty mróz walczy z silnym ociepleniem. Mróz i śnieżyce napierają na ciepłe zazwyczaj południe. Natomiast wyż Helida, który dzielnie utrzymywał pozycje w centrum Europy pokonany został przez głębokie niże atlantyckie. Wszystko to przynosi bardzo dynamiczną pogodę na Starym Kontynencie.

Walka zimy i wiosny. Siarczysty mróz i silna odwilż na kontynencie

Na początek przeglądu pogody w Europie sprawdźmy jak wygląda rozkład mas powietrza na kontynencie. Poniższa mapa prezentuje rozkład mas powietrza na wysokości barycznej 850 hPa. W Europie Wschodniej zalega jeszcze arktyczne powietrze z północy. W związku z tym panują tu siarczyste mrozy dochodzące nawet do -20 stopni Celsjusza. To zimne, chłodne powietrze dotarło dziś na Bałkany przynosząc silny atak zimy. Jednak o tym w dalszej części wpisu.

W przeciwieństwie do wschodu gdzie panuje siarczysty mróz, na zachodzie Europy zrobiło się iście wiosennie. Podczas gdy termometry na wschodzie wskazują 30 stopni mrozu, W Portugalii i Hiszpanii temperatura osiągnie nawet 20 stopni Celsjusza. Granica pomiędzy ciepłą, a arktyczną masą powietrza przebiega między innymi nad naszym krajem, co opisywaliśmy w porannej prognozie pogody dla Polski na wtorek 16 lutego.

Temperatura w Europie, wtorek 16.02.2021

Powyższe zdjęcie aktualnej temperatury nad Europą pochodzi z serwisu Meteociel.fr.

Silna wichura na zachodzie. Porywy wiatru do 100 km/h w Europie

Wyżej wspominałem o niżach atlantyckich, które królują na zachodzie kontynentu. Obecnie w pobliżu zachodniej wybrzeży Europy obserwujemy trzy głębokie, aktywne niże. Są to XANTHOS, YUKON oraz ZAID. W obszarze oddziaływania niżów dochodzi do bardzo dużego gradientu barycznego. W związku z tym na zachodzie kontynentu mamy dziś do czynienia z wichurą.

Pogoda w lutym 2021. Wichura na zachodzie Europy

Najsilniejszego wiatru, do 100 km/h spodziewają się dziś mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Najmocniej wiało będzie dziś w Szkocji, gdzie porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze. Dość mocny wiatr dotrze dziś również do Portugalii, Hiszpanii i Francji. W regionach tych nie wykluczone są również burze. Lokalnie, podczas przechodzenia ośrodków burzowych wiatr na zachodzie Europy może przekraczać 100 km/h. Burze przechodzić mogą również na południowym wschodzie kontynentu. Tam jednak panuje obecnie zupełnie inny rodzaj pogody.

Pogoda zafunduje silny atak zimy na południowym wschodzie

Podczas gdy zachód Europy zmaga się z silnym wiatrem i opadami deszczu, arktyczne powietrze uderzyło na południowy wschód. W związku z tym z silnym atakiem zimy zmierzą się mieszkańcy Bałkanów, czy choćby Grecji. Silne, intensywne śnieżyce uderzyć mogą nawet Ateny, czuli miasto gdzie niezwykle rzadko można oglądać śnieg. Tak wyglądają greckie miasta po silnym ataku zimy, który właśnie ma miejsce w tej części Europy.

Jako ciekawostkę podać możemy, że z siarczystym mrozem zmaga się nie tylko wschodnia i częściowo południowa Europa. Jęzor chłodu sięgnął tak daleko na południe, że zimno zrobiło się nawet w wielu regionach Afryki. Temperatura spadła nocami poniżej zera między innymi w Libii, czy Tunezji.

Dynamiczny spływ chłodu na południe przynosi nie tylko spadki temperatury i śnieg. W wielu regionach południowo wschodniej Europy przeszły silne burze. Lokalnie były to nawet burze śnieżne, które niosły ze sobą potężne ilości śniegu. Najwięcej burz zanotowano w Grecji i Turcji. Wyżej wymienione kraje są kompletnie nie przygotowane na silny atak zimy. Przekonali się o tym mieszkańcy Turcji podczas poprzednich opadów śniegu pod koniec stycznia 2021. Wtedy to na tureckich drogach zapanował całkowity paraliż. Pisaliśmy o tym we wpisie o silnym ataku zimy w Turcji 22 stycznia 2021.

Podsumowując, pogoda nad Europą jest bardzo dynamiczna. Pomiędzy wschodem i zachodem kontynentu kontrast termiczny wynosi do 50 stopni Celsjusza. Arktyczne powietrze spływa daleko na południe przynosząc groźną pogodę na Bałkanach, w Grecji i Turcji. Występują tam silne śnieżyce i burze. Walka zimy i wiosny trwała będzie w Europie jeszcze wiele dni, lecz zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w Europie Centralnej. O tym jednak w innych wpisach.

Aktualna temperatura w Polsce