Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 19/20.02 dla Polski. Pierwsza taka noc w roku 2021. Koniec siarczystych mrozów

Pogoda na noc 18-19 dla Polski

Przed nami pierwsza noc w tym roku, gdy temperatury na wschodzie kraju nie będą ujemne. Mróz w nocy pojawi się tylko lokalnie i z pewnością nie będzie siarczysty tak jak wiele nocy w styczniu i lutym. Wchodzimy w okres ocieplenia w kraju. Noc z 19 na 20 lutego pokaże to z całą okazałością.

Pogoda w nocy przyniesie dalsze ocieplenie

Podczas piątkowego dnia przez kraj z zachodu na wschód przesuwał się system frontów atmosferycznych. W związku z tym ciepłe powietrze polarnomorskie przez cały piątek wypychało masy arktyczne na wschód od kraju. Do wieczora mróz utrzyma się już tylko na krańcach północno wschodnich kraju.

Ciepły wieczór w piątek 19.02 w Polsce

Napływ ciepłych mas powietrza z zachodu i południa trwał będzie nadal, więc noc nie przyniesie większych mrozów nigdzie w kraju. Oczywiście lokalnie, nad ranem może pojawić się lekki mróz, jednak nie będzie to już z pewnością mróz tak siarczysty jak jeszcze podczas nocy z czwartku na piątek. Ze względu na orografię terenu spadków temperatury do kilku stopni poniżej spodziewać się w nocy możemy na obszarach podgórskich. Nadchodząca noc będzie jedną z najcieplejszych nocy, które nastały od początku roku. Piszemy tu oczywiście o obszarze na jakim wystąpią dodatnie temperatury powietrza. Na zachodzie kraju nadal najcieplej. Prawdopodobne jest, że na Dolnym Śląsku w najchłodniejszym momencie nocy termometry nadal wskazywać będą nawet 4 stopnie. Oczywiście zachęcamy do śledzenia aktualnej mapy temperatury nad Polską.

Temperatura nad Polską w nocy 18/19 lutego, źródło wxcharts

Dodatnie temperatury w nocy nad Polską

Opady w nocy będą odsuwać się na wschód

Piątek przynosił bardzo dużo opadów nad Polską. W wielu miejscach kraju intensywnie padał śnieg. W kolejnych godzinach padał deszcz. Bardziej na północy przechodziły również opady marznące. Godziny wieczorne i pierwsza część nocy przyniosą jeszcze opady we wschodniej części kraju.

Opady w nocy w Polsce

Na Lubelszczyźnie (zwłaszcza pod wieczór) padał będzie śnieg. W Polsce centralnej możliwe będą przelotne opady deszczu o charakterze lokalnym. Na Warmii, Mazurach i Podlasiu nie można wykluczyć opadów deszczu marznącego. Dlatego prosimy kierowców o ostrożność. Warunki drogowe zwłaszcza w pierwszej części nocy będą trudne.

Nadchodząca noc z piątku na sobotę nie przyniesie większych porywów wiatru. Na większości obszarów Polski noc będzie praktycznie bezwietrza. Odczuwalne porywy wiatru z zachodu pojawią się w górach i w pierwszej części nocy na wschodzie kraju. Wciąż ostrzegamy o wysokim zagrożeniu powodziowym zwłaszcza w zlewni Wisły. Rozpoczynająca się już w nocy odwilż na wschodzie może doprowadzić do powodzi w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk