Zgodnie z prognozami środa przyniosła wysoką temperaturę w Polsce. Szczególnie wysokie wartości na termometrach odnotowano na południowym-zachodzie naszego kraju, gdzie temperatura przekroczyła 20°C.
Pogoda. Blokada wyżowa w dolnej i środkowej oraz górnej troposferze
Dzisiaj Polska znalazła się w zasięgu silnego wyżu z głównym centrum nad południowo-zachodnią Rosją oraz słabszym centrum nad Bałkanami, Jedynie na północnym wschodzie kraju zaznaczała się w pierwszej części dnia płytka zatoka niżowa z rozmywającym się frontem atmosferycznym. Z południowego zachodu napływało ciepłe powietrze polarno morskie z domieszką powietrza pochodzenia zwrotnikowego.
Wyraźna blokada omega w środkowej i górnej troposferze w środę. Wyż miał swój odpowiednik nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze.
W najniższych warstwach troposfery wyż widoczny w polu przyziemnym. Niże ulokowane były nad Północnym Atlantykiem i sprowadzały we współpracy z rozległym wyżem bardzo ciepłe powietrze. Obszarem źródłowy masy jest Afryka Północna i Morze Śródziemne.
Prognoza anomalii temperatury dla wysokości 2 m n.p.g na dzień 24.02.2021, 12 UTC według GFS.
Powietrze do Polski dotarło z Afryki i Morza Śródziemnego
Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 24.02.2021, 12 UTC obrazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Warszawy. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.
Pogoda. Rekordy temperatury na wielu stacjach IMGW
Po bardzo chłodnym początku lutego, końcówka miesiąca przynosi nadzwyczaj wysokie temperatury w naszej części Europy. Na wielu oficjalnych stacjach IMGW padły lokalne rekordy temperatury. Niewiele zabrakło do pobicia krajowego rekordu z Makowa Podhalańskiego, gdzie w 1990 roku odnotowano w lutym 21,4°C.
Najwyższą temperaturę odnotowano dziś na stacji IMGW-PIB w miejscowości Pszenno (woj. dolnośląskie), gdzie w drugiej części dnia temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g wzrosła do 21,3°C. Temperatura była wyższa niż na stacji w Tarnowie (woj. małopolskie), gdzie w 1990 r. zarejestrowano 20,6°C. Trzecią lokatę po dzisiejszym bardzo ciepłym dniu zajmuje Jelenia Góra, gdzie odnotowano 21,2°C.
Pogoda. Mniejsza koncentracja pyłu
W środę koncentracja pyłu saharyjskiego była mniejsza niż we wtorek, ale i tak można było zaobserwować wyraźne zmętnienie nieba. Pod koniec tygodnia pył opuści naszą część Europy.
Najwyższa temperatura godzinowa, 24 lutego 2021 na obszarze Polski. Źródło mapy: J. Lewandowski, Monitor IMGW-PIB.
W czwartek czeka nas kontynuacja wysokich temperatur. Jutro najwyższe wartości na termometrach ponownie zobaczą mieszkańcy południowej Polski. Ponownie temperatura wzrosnąć może powyżej 20/21°C w drugiej części dnia.
Pogoda. Czeka nas bardzo ciepły czwartek
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza przez model ICON w czwartek na obszarze Polski. Niewykluczone, że miejscami w południowej i południowo-zachodniej części kraju wartości będą o 2-3 stopnie wyższe od prognozowanych przez model numeryczny, dlatego rekord krajowy z 1990 roku będzie zagrożony i temperatura może wzrosnąć do 20/22 stopni.
Ochłodzenie na przełomie miesięcy
Od piątku zacznie postępować ochłodzenie związane ze schodzeniem frontu chłodnego z północnego-zachodu na południowy-wschód. Wystąpią opady deszczu w wielu regionach naszego kraju, a w górach i na obszarach podgórskich w nocy z piątku na sobotę spadnie śnieg. Weekend z dodatnią temperaturą w ciągu dnia, ale nocami na przełomie miesięcy możliwy przymrozek. Mogą zdarzyć się też niewielkie opady. Większe, ale przejściowe ochłodzenie jest możliwe w okolicach 5-7 marca 2021, ale prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie.
Prognoza temperatury na jutro
3 komentarze do “Pogoda. Ponad 21°C w Polsce i pył saharyjski. Czy nadejdzie ochłodzenie i mróz w kolejnych dniach?”
Możliwość komentowania została wyłączona.