Pogoda na 25 lutego 2021. Zagrożony rekord Polski. Możliwe 22°C, brak opadów i szybko zanikające mgły

Pogoda. Dzisiaj nasz kraj pozostaje w zasięgu rozległego wyżu o imieniu „ILONKA” z centrum nad Morzem Czarnym. W środkowej troposferze dalej dominuje rozległy układ omega. Z południowego zachodu w dalszym ciągu napływa ciepła masa powietrza polarnego morskiego z domieszką powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie spada.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.02.2021, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.02.2021, 12 UTC

Pogoda. Szybki zanik mgieł radiacyjnych

W pierwszej części dnia prognozowany jest szybki zanik lokalnych mgieł radiacyjnych, które powstały na skutek silnego wypromieniowania ciepła w porze nocnej. Według danych ze stacji pomiarowych IMGW zaobserwowano je m.in w centrum, jak i też na północy, północnym-wschodzie, południu oraz zachodzie. Pod wpływem dziennej operacji słonecznej mgły zaczną się rozpraszać. Po godzinie 12 w całym kraju powinno być już pogodnie. Najdłużej mgły utrzymają się na północnym-wschodzie. Dominacja wyżu z centrum nad Morzem Czarnym zapewni nam słoneczną aurę na przeważającym obszarze Polski.

Układ omega w środkowej troposferze

Widoczny układ omega w środkowej troposferze na grafice poniżej. Wyż ma swój odpowiednik nie tylko w polu przyziemnym. Rozległa blokada cyrkulacji zachodniej jest obserwowana również na wyższych poziomach izobarycznych.

Pogoda. Układ. omega, 25.02.2021, środkowa troposfera

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 25.02.2021, 12 UTC ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski, a dokładniej stolicy naszego kraju. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 23.02.2021, 12 UTC

Prognoza zachmurzenia i mgieł na czwartek według modelu SWISS-HD. Stan faktyczny może być inny w wielu miejscach, niż sugeruje to szwajcarski model numeryczny. Mgły według niektórych modeli będą szybciej zanikać, niż wynika to z poniższych rycin.

Pogoda. Mgły w Polsce
Pogoda. Mgły w Polsce
Pogoda. Chmury i mgły Polska

Pogoda. Zagrożony rekord Polski z 1990 roku

W czwartek najcieplej ponownie będzie na zachodzie, południowym-zachodzie i południu, gdzie termometry pokażą od 16°C do 21°C. Polski rekord ciepła z Makowa Podhalańskiego jest zagrożony. Przypomnijmy, wynosi on 21,4°C i zanotowany został w lutym 1990 roku. Niewykluczone, że temperatura lokalnie wzrośnie do 22°C, ustanawiając nowy rekord Polski. Najbardziej prawdopodobne będzie to w południowo-zachodniej i południowej Polsce, gdzie temperatura może być wyższa o 1-3 stopnie od wyliczanej przez modele numeryczne. Na wschodzie termometry pokażą od 11°C do 14°C. Na północnym-wschodzie od 9°C do 11°C. W południowo-wschodniej części kraju od 9°C do 16°C. W centrum od 10°C do 18°C. Na północy od 9°C do 16°C.

Spodziewana temperatura maksymalna na drugą część dnia w środę według niemieckiego modelu numerycznego. Wartości w południowej części kraju mogą być wyższe od prognozowanych przez model o około 1-3 stopnie.

Pogoda. Temperatura maksymalna 25 lutego 2021.

Wiatr ma być słaby z kierunków południowych, umiarkowany na północy. Spowodowane będzie to niewielkim gradientem ciśnienia w naszej części Europy. Jedynie na szczytach górskich porywy wiatru nawet do 90 km/h.

Aktualna temperatura w Polsce

Zachmurzenie w Polsce