Pogoda. Burza piaskowa z Sahary dotarła do Europy. Saharyjski pył również w Polsce

Od pewnego czasu nad Afryką Północną kumulują się potężny ilości pyłu saharyjskiego. Właśnie rozpoczął się ruch pyłu na północ, w stronę Europy Zachodniej. Następnie pył saharyjski dotrze aż do Skandynawii i Polski. Wędrówka pyłu znad Sahary pokrywa się z nadejściem wiosenne, ciepłej pogody w wielu regionach Europy.

Pył z Sahary dotarł do Europy w weekend

Ułożenie ośrodków barycznych nad Europą powoduje silny przepływ powietrza z kierunków południowych na zachodzie Europy. W porannej prognozie pogody na niedzielę pisaliśmy, że znaczna część kontynentu znajduje się pod wpływem silnego wyżu z centrum nad Morzem Czarnym. Po zachodniej stronie wyżu następuje silny przepływ powietrza z południa na północ. Następnie, na północy kontynentu ruch powietrza zmienia kierunek na wschodni.

Rucha cząstek pyłu saharyjskiego nad Europą

Obecna sytuacja z pyłem saharyjski jest odmienna od tej, którą obserwowaliśmy na początku lutego. Ponieważ wtedy mieliśmy w Europie zimowe warunki, w wielu regionach padający śnieg przybierał pomarańczową barwę. W związku z bardzo wysokim stężeniem saharyjskiego pyłu krajobraz w wielu miejscach Europy był iście apokaliptyczny. Poniżej film obrazujący nasunięcie się pyłu saharyjskiego na Stuttgart w Niemczech na początku lutego.

Obecnie sytuacja jest podobna, z tymże w większości regionów Europy śnieg uległ już stopnieniu. Wraz z powiewem wiosny na nasz kontynent dociera jednak kolejna porcja pyłu z Sahary.

Pył z Sahary przywędruje aż z Algierii

Sytuacja baryczna, która do prowadza do silnej transmisji pyłu z Sahary do Europy powstała już w piątek. Silny wyż nad Morzem Czarnym, a nad Atlantykiem głębokie niże. W związku z tym między tymi ośrodkami powstała autostrada powietrza, którą prąd strumieniowy z południa transportuje do Europy olbrzymie ilości pyłu saharyjskiego. Wędrówka pyłu saharyjskiego na kontynent trwała będzie wiele dni. Już w mijający weekend pył pojawił się w regionie Morza Śródziemnego. Pyl saharyjski nasunął się w sobotę przede wszystkim nad południową Hiszpanię i Francję. Ze względu na silny prąd strumieniowy z kierunków południowych pył z Sahary bardzo szybko zostaje przenoszony na północ kontynentu.

Animacja obrazująca jak pył saharyjski wdziera się do Europy. Animacja powstała z map dostępnych na stronie meteo.fr.

Pył saharyjski dotrze również do Polski

Na powyższej animacji widać, że pył saharyjski dotrze również do Polski. W pierwszej kolejności pył dotrze na północ kraju. Będzie to już w niedzielę 21 lutego. Następnie pył z Sahary obejmie również pozostałe obszary Polski. Już 24 lutego stężenie pyłu na zachodzie kraju będzie bardzo wysokie. Bardzo ciekawie o pyle z Sahary nad Polską wypowiedział się autor bloga Meteomodel.pl. Przytaczając autora bloga pył saharyjski może mieć wpływ na temperaturę w Polsce w nadchodzącym tygodniu. Jego duże stężenie może doprowadzić do „zmętnienia” niższych warstw atmosfery. W związku z tym promieniowanie słoneczne zostałoby utrudnione. Oznaczać to może, że temperatury maksymalne w Polsce w najbliższym tygodniu mogą być minimalnie niższe od prognozowanych.