18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Aż 18°C w Polsce we wtorek i pył znad Sahary

Pogoda. We wtorek termometry pokazały aż 18°C na zachodzie, południowym-zachodzie Polski. W tym samym czasie w Suwałkach termometry wskazały zaledwie 2°C. Dodatkowo obserwowane było wyraźne zmętnienie nieba spowodowane obecnością pyłu saharyjskiego.

Dane pomiarowe z wybranych stacji IMGW-PIB. Temperatura maksymalna na wysokości 2 metrów, 23 lutego 2021.

Pogoda. Temperatura maksymalna na wybranych stacjach IMGW-PIB

Pogoda. Najcieplej na stacji w Jeleniej Górze

Prognozy sprawdziły się. Termometry na zachodzie, południowym-zachodzie Polski pokazały aż 18°C. Najchłodniej było na wschodzie i północnym-wschodzie, gdzie przez większość dnia zalegało w wielu miejscach nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne chmurami stratus oraz lokalne mgły.

Wysoka temperatura. Wtorek 23.02.2021 w Polsce.

Blokada wyżowa nie tylko w polu przyziemnym, wyraźny Układ Omega

Dziś Polska znajduje się pod wpływem silnej blokady wyżowej obecnej nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze, gdzie zaznacza się Układ Omega. Zasadniczy wpływ na aurę ma wyż o imieniu “ILONKA” z centrum na południe od Polski. Z południa i południowego-zachodu napływa powietrze polarno-morskie ciepłe. Na północnym-zachodzie zaznacza się wpływ mało aktywnego frontu atmosferycznego. Obserwowany jest powolny wzrost ciśnienia atmosferycznego.

Pogoda. Blokada wyżowa w naszej części Europy

Pył saharyjski w Polsce

Niewielka koncentracja pyłów znad Sahary będzie obecna nad naszym krajem dziś i jutro. Stopniowo ulegnie rozproszeniu i odsunięciu dalej na wschód – informuje IMGW-PIB.

Pyły zawieszone mają istotne znaczenie dla naszego układu oddechowego. Należy podkreślić, że okresie zimowym głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja z przydomowych kotłowni (zwłaszcza węglowych, drzewnych), a także ruch samochodowy w warunkach słabego przewietrzenia miasta. Obecność pyłu saharyjskiego może dodatkowo zwiększać koncentrację zanieczyszczeń – dodają synoptycy IMGW-PIB.

Prognoza koncentracji pyłu saharyjskiego w okresie od 22.02.2021 do 25.02.2021 według Centrum Prognozowana Pyłu w Barcelonie

Natężenie promieniowania słonecznego jest z tego powodu o kilka procent niższe, a dodatkowo pomimo pogodnej aury niebo będzie wyraźnie zmętnione. W czasie wschodów i zachodów Słońca kolor nieba może być ciemnoczerwony, jak i też pomarańczowy.

Wyraźne zmętnienie nieba jest doskonale widoczne na zdjęciach satelitarnych w świetle widzialnym z godzin popołudniowych we wtorek. Oprócz tego można dostrzec chmury piętra niskiego typu stratus, wysokiego cirrus, cirrostratus oraz średniego altocumulus.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i chmur

Prognozy koncentracji pyłu na kolejne dni tutaj