Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 24.02. Uderzenie ciepła. Czy będzie 20 stopni w Polsce?

Pogoda na dziś. Bardzo ciepło w Polsce 24 lutego 2021

Obecnie w Polsce mamy okres bardzo wysokich jak na luty temperatur. Dzisiejszy dzień przyniesie dalszy wzrost temperatury. Zrobi się tak ciepło, że na zachodzie kraju temperatury przypominały będą wczesne lato niż ostatnią dekadę lutego.

Uderzenie ciepła dziś w Polsce

Aby zrozumieć z jak wysokimi temperaturami będziemy mieli dziś do czynienia na zachodzie Polski przyjrzyjmy się mapie prognozowanej anomalii temperatury (model ICON-EU). Niewątpliwie dziś w Polsce pogoda przyniesie temperaturę znacznie wyższą od normy wieloletniej. Na zachodzie i południowym zachodzie kraju będzie aż o 12-14 stopni cieplej niż średnia temperatura w okresie referencyjnym 1979-2010.

Anomalia temperatury nad Europą na dzień 24.02.2021

Duża, dodatnia anomalia temperatury w środę 24.02.2021

Istotnie, tak wysoka dodatnia anomalia temperatury w naszym regionie będzie miała przełożenie na wskazania słupków rtęci w środę 24 lutego. Już od samego rana temperatury w całym kraju będą dodatnie. Najchłodniej z rana w Polsce Wschodniej, gdzie słupki rtęci wskazywały będą od 2 do 4 stopni Celsjusza. Od rana bardzo ciepło jak na luty będzie na zachodzie kraju. Termometry przed południem na zachodzie wskazywały będą od 10 do nawet 14 stopni Celsjusza.

Bardzo ciepło przed południem w środę 24.02 w Polsce

Uderzenie ciepła w Polsce w środę 24 lutego 2021

Jeszcze bardziej wiosenne i letnie temperatury czekają nas w kolejnych godzinach. W najcieplejszym momencie dnia termometry w kraju wskazywać mogą nawet 18-19 stopni (na zachodzie i południowym zachodzie). Niewykluczone jest, że lokalnie temperatura wzrośnie do 20 kresek powyżej zera. Masy powietrza polarnomorskiego napłyną również na wschód kraju. W związku z tym nawet na wschodzie, tam gdzie najchłodniej, temperatura wzrośnie do 8-11 stopni ciepła.


Nie tylko ciepło, ale i słonecznie w środę 24 lutego

Dzisiejszy dzień będzie bardzo podobny do wtorku jeśli chodzi o zachmurzenie w Polsce. Na zachodzie i w centrum kraju bezchmurnie. Chmur i mgieł spodziewać możemy się n wschodzie kraju, zwłaszcza w godzinach przedpołudniowych. Z pewnością jednak w kraju dziś nie spadnie deszcz. O poranku i w pierwszych godzinach środy na krańcach Polski Wschodniej mogą pojawić się mgły. Poprzednie dni pokazały jednak, że dokładne wskazanie regionów, w których pojawi się mgła jest w bieżącym okresie dość trudne.

Brak opadów w Polsce, możliwe mgły

Kraj w środę 24 lutego znajdował będzie się nadal pod wpływem wyżu barycznego. Oznacza to bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne. Nie powinno mieć to większego wpływu na nasze samopoczucie. Piękna, słoneczna pogoda i termiczne ciepło w połączeniu zafundują nam pozytywny biomet. Sytuacji tej nie będzie psuł wiatr, gdyż ten będzie praktycznie nieodczuwalny dziś w kraju. Słabe porywy wiatru możliwe będą w godzinach popołudniowych nad samym morzem. W kraju jest bardzo ciepło, tymczasem na krańcach wschodnich Europy padł rekord mrozu tegorocznej zimy. W europejskiej części Rosji termometry wskazały -51 stopni. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tego mroźnego rekordu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk