16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Nagle pojawi się pył saharyjski nad Polską. Wystąpią dni gorące, a nawet upał, potem gwałtowne burze

Pogoda. Pod koniec ubiegłego tygodnia do Polski zaczęło napływać ciepłe powietrze znad północnej Afryki, dzięki któremu początek bieżącego tygodnia będzie słoneczny, bezopadowy i wręcz z wakacyjną temperaturą powietrza. Wiele wskazuje, że w kolejnych dniach po ekstremalnie chłodnym kwietniu nareszcie będziemy obserwowali piękniejsze i cieplejsze oblicze wiosny. Jednak od środy powrócą burze. Natomiast od czwartku nieznacznie się ochłodzi, ale tegoroczni „zimni ogrodnicy” nie będą martwić działkowiczów i rolników. Noce będą ciepłe i bez przymrozków.

Pogoda. Wysoka temperatura i pył znad Sahary

Z powodu napływu bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego znad basenu Morza Śródziemnego oraz północnej Afryki. Najwyższa temperatura maksymalna na obszarze Polski będzie osiągać i przekraczać nawet 25 °C/30 °C. Najwyższe wartości odnotujemy w poniedziałek i wtorek. Należy mieć również na uwadze to, że wraz z napływem masy z południa z pustynnych terenów Afryki do naszego kraju. Zacznie docierać coraz większa porcja pyłu saharyjskiego. Jaki szczególnie zaznaczy się pod postacią charakterystycznego zmętnienia nieba. Zwłaszcza w trakcie w trakcie wschodów i zachodów Słońca.

Anomalia w polu ciśnienia na okres od 10.05.2021 do 15.05.2021 według modelu GEFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Pogoda. Anomalia do 15 maja ciśnienie

Pogoda. Duża koncentracja pyłu zwłaszcza we wtorek i środę

Modele numeryczne prognozują wysoką koncentracje pyłu saharyjskiego. Znajdzie się on już w poniedziałek nad Polską, a we wtorek i środę spodziewana jest znaczna koncentracja pyłu z Afryki.

Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego na dzień 10 maja 2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Wyliczana koncentracja pyłu saharyjskiego na 11 maja 2021 według modelu SKIRON

Pył saharyjski maj 2021.

Prognoza koncentracji pyłu znad Sahary na 12 maja 2021 według SKIRON

Pogoda. Pył znad Sahary

Wyliczana koncentracja pyłu saharyjskiego na 13 maja 2021 według modelu SKIRON

Pogoda. Pył saharyjski

Niewykluczone burze, które okażą się gwałtowne

Niewykluczone, że w środę wraz z nasunięciem się pogłębionej zatoki niżowej i pofalowanego frontu atmosferycznego rozwiną się aktywne elektrycznie i gwałtowne zjawiska burzowe. W środę na zachodzie, południowym – zachodzie i północnym – zachodzie Polski. Dlatego niewykluczone, że pył saharyjski opadnie wraz z deszczem do powierzchni ziemi osadzając się między innymi na szybach czy karoseriach samochodów.