Pogoda długoterminowa na 16 dni. Uderzy krótki i nagły gorąc. Będzie 29°C, wystąpią silne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zrobi się nagle gorąco. Termometry pokażą aż 29°C, spodziewane silne burze w Polsce. Sprawdźmy najnowszy trend w pogodzie na okres od 9.05.2021 do 25.05.2021 dla naszej części Europy. Prognozę oprzemy wyliczeniami ECMWF, GFS, GEFS oraz ICON i CFS.

Pogoda. Zimny początek maja, przed nami krótkie i silne ocieplenie

Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Często znad Arktyki dociera do kraju chłodna masa powietrza. Obserwowano były nocne i poranne przymrozki, a także większe opady zimowe. Szczególnie w kwietniu i na początku maja. Jednak w niedzielę nadeszło długo wyczekiwane przez wszystkich ocieplenie. Najcieplej w drugiej części dnia jest na zachodzie i południu, gdzie temperatura znacznie przekracza 20 stopni. Na zachodzie mamy pierwszy raz w tym roku dzień gorący z temperaturą przekraczającą 25 stopni. W tym samym czasie najchłodniej jest na wschodzie, północnym-wschodzie poniżej 20 stopni.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 9.05.2021 do 15.05.2021 według modelu ICON, uwzględniając nowy okres referencyjny 1991-2010.

Pogoda. Silne ocieplenie w Polsce

Anomalia temperatury powietrza na obszarze Polski w okresie od 1.05.2021 do 8.05.2021 przekracza na zachodzie, centrum i północnym-wschodzie 4 stopnie. Są to wartości oczywiście poniżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1991-2020. W tym samym czasie najcieplej było w dzielnicach południowych, gdzie temperatura jest około 2 stopni poniżej normy.

Anomalia do 8 maja 2021.

Dane pomiarowe z wybranych stacji IMGW-PIB po godzinie 15 czasu lokalnego na obszarze Polski.

Temperatura w Polsce

Najcieplejszy będzie wtorek, w środę nadejdzie front pofalowany

Przed nami jednak krótkie, lecz silne ocieplenie w naszej części Europy. Tak wysokich wartości na termometrach nie widzieliśmy jeszcze w tym sezonie wiosennym. Optymistycznie wyglądają prognozy numeryczne na poniedziałek i wtorek, gdy na przeważającym obszarze Polski temperatura przekroczy 22-28°C. Najcieplej będzie w dzielnicach południowych i zachodnich, natomiast najchłodniej na północy i północnym-wschodzie. Zrobi się gorąco w wielu regionach, a temperatura niejednokrotnie osiągnie i przekroczy 25°C.

Wiele wskazuje jednak, że w połowie nadchodzącego tygodnia temperatura spadnie w pobliżu normy wieloletniej. Pojawi się też więcej opadów atmosferycznych, a miejscami przejdą także wiosenne burze. Wiele wskazuje, że w pełnej krasie doświadczymy wiosny fenologicznej, która w tym roku jest znacznie opóźniona, mając na uwadze występujące niskie temperatury i przymrozki przez przeważającą część czasu.

Prognozowana temperatura powietrza na obszarze Polski 10 maja 2021 według modelu ECMWF dla Polski

Poniedziałek Polska

Modele numeryczne są na ogół zgodne, że w tym roku nie doświadczymy Zimnych Ogrodników, gdyż rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi sprzyjać ma na ogół adwekcji cieplejszych mas powietrza z kierunków południowych i zachodnich, północno-zachodnich, a ochłodzenie, które nadejdzie w połowie najbliższego tygodnia nie będzie tak głębokie, aby przyczynić się nocami i w godzinach porannych do wystąpienia przymrozków. Można zatem uznać, że Zimni Ogrodnicy w tym roku nadeszli wcześniej i trwali dłużej niż zwykle. Wiele wskazuje, że w kolejnych tygodniach maja doświadczymy coraz wyższych temperatur.

Wyliczana temperatura powietrza na 11 maja 2021 według ECMWF. Miejscami w zachodniej i południowej części temperatura będzie o 2-3 stopnie wyższa od prognozowanej przez model europejski.

Pogoda. Temperatura w kraju

Prognozy wskazują, że w okolicach środy bądź czwartku do naszej części Europy wkroczy pofalowany front atmosferyczny, przynosząc początkowo ochłodzenie, wzrost zachmurzenia i wystąpienie opadów w zachodniej połowie kraju. Miejscami spodziewamy się burz, które lokalnie i okresami będą gwałtowne i mogą prowadzić do szkód.

Nieco chłodniej powinno zrobić się w okolicach środy, gdy nad Polską znajdzie się pofalowany front atmosferyczny. Wystąpią też większe opady atmosferyczne, a nawet burze.

Pogoda. Środa temperatura

Pogoda. Znajdziemy się przeważnie w polu obniżonego ciśnienia, w zasięgu aktywnej cyrkulacji zachodniej

Najprawdopodobniej niżowa pogoda będzie mieć duży wpływ na warunki pogodowe w nadchodzącym tygodniu maja. Wzrost dynamiki w pogodzie powinniśmy odczuć w połowie tygodnia, gdy cyrkulacja atlantycka sterować ma pogodą w naszej części Europy. Masy powietrza napływające do naszej części Europy nie powinny być już tak chłodne, jak to miało miejsce w ostatnich tygodniach, ale mają być jednak zasobne w wilgoć, zatem nie zabraknie opadów oraz zjawisk burzowych.

Niewykluczone, że połowie nadchodzącego tygodnia doświadczymy dużego zróżnicowana temperatury w naszej części Europy. Dużo jednak zależeć będzie od położona pofalowanego frontu atmosferycznego, który z każdym dniem przesuwać ma się na wschód. Wzdłuż frontu dodatkowo mają powstawać zaburzenia falowe urastające do postaci układowych niżowych, przynosząc opady konwekcyjne i wielkoskalowe, a także zwiększając potencjał do rozwoju silniejszych wiosennych burz.

Najchłodniejsza część maja za nami

Wstępna prognoza temperatury powietrza na okres od 9.05.2021 do 18.05.2021 w oparciu o model ECMWF. Widzimy, że wartości na termometrach będą coraz wyższe, a najchłodniejsza część maja prawdopodobnie za nami. Przymrozki na nizinach są mało prawdopodobne na nizinach, a jeśli się zdarzą, to głównie w górach i na obszarach podgórskich.

Wyższa średnia dobowa temperatura powietrza. Najcieplej na zachodzie i południowym-zachodzie

Średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 9.05.2021 do 19.05.2021 wyniesie od 11°C/12°C na północnym-wschodzie i wschodzie, cieplej w centrum i na południu około 13°C/14°C. Na zachodzie, południowym-zachodzie średnia za ten okres może sięgnąć, a nawet przekroczyć 15°C.

Pogoda. Średnia dobowa.

Model CFS sygnalizuje, że najbliższe tygodnie przyniosą przeważnie temperaturę znacznie powyżej normy wieloletniej. Sytuacja ta może zmienić się w 3 dekadzie maja, gdy temperatura okresami może obniżyć się w okolice normy wieloletniej, a nawet poniżej normy. Przymrozki na nizinach w ostatniej dekadzie piątego miesiąca roku są jeszcze realne, ale obecnie ich skala oraz obszar nie jest znany. Co więcej prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie w kierunku większego ocieplenia.

Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury na okres od 9.05.2021 do 16.05.2021 w oparciu o model CFS

Pogoda. CIEPŁO w Polsce

Orientacyjna prognoza anomalii tygodniowych według CFS na okres od 16.05.2021 do 23.05.2021

Ocieplenie w Polsce

Trend w prognozach może ulec jeszcze zmianie na okres od 23.05.2021 do 29.05.2021. Na ten okres CFS prognozuje obniżenie się temperatury poniżej normy, a europejski ECMWF prognozuje temperaturę w normie wieloletniej. Wkrótce przekonamy się, który model numeryczny poradzi sobie lepiej, mając na uwadze odległy okres prognostyczny.

Możliwa zmiana trendu

W okresie od 9.05.2021 do 19.05.2021 Polska znajdzie się przeważnie pomiędzy wyżem znad Europy Wschodniej a niżami ulokowanymi na ogół nad Europą Zachodnią, Północną i Atlantykiem. Taki rozkład pola ciśnienia przez kilka najbliższych dni sprzyjać będzie adwekcji powietrza zwrotnikowego z kierunków południowych. Dlatego wystąpią pierwsze dni gorące, a niewykluczone, że zbliżymy się do upału. Przejściowe ochłodzenie i to nie w całym kraju w okolicach środy, bądź czwartku w naszej części Starego Kontynentu. Okresami powieje silniejszy wiatr z południa, w górach od niedzieli halny przez kilka najbliższych dni.

Pogoda. Pole obniżonego ciśnienia.

Wstępna prognoza akumulacji opadów do 17 maja 2021 według ECMWF. Większe opady atmosferyczne są prawdopodobne po 15 maja, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie.

Orientacyjna prognoza sum opadów do 17 maja 2021 wg GFS

Pogoda. Więcej opadów w połowie nadchodzącego tygodnia

Poniżej przedstawiamy wstępną prognozę ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla naszej części Europy w oparciu o model ECMWF na okres od 9.05.2021 do 19.05.2021. Widzimy, że początek najbliższego tygodnia bez opadów. Jednak sytuacja pogodowa zacznie zmieniać się w okolicach środy, gdy nad dzielnice zachodnie zacznie nasuwać się pofalowany front atmosferyczny. Duża dynamika w pogodzie ma utrzymywać się w drugiej części nadchodzącego. Widzimy wyraźnie, że często ma padać w całym kraju. Na ogół będą to opady przelotne i lokalne, okresami w sprzyjających warunkach rozwiną się burze. Niewykluczone, że po 16-17 maja od południa nadejdą wydajne opadowo niże, niosąc sporo opadów. Są to jednak odległe prognozy, które mogą ulec jeszcze sporym korektom.

Wiązki modelu GFS sygnalizują krótkie i silne ocieplenie

Na sam koniec sprawdźmy jeszcze wiązki modelu GFS dla wybranych lokalizacji. W tym przypadku dla Warszawy i Krakowa. Widzimy, że ocieplenie na początku drugiej dekady maja będzie silne, następnie po 13 maja temperatura może obniżyć się w okolice normy wieloletniej, a okresami nawet poniżej normy wieloletniej, uwzględniając okres referencyjny stary okres referencyjny 1981-2010. W kolejnych dniach temperatura ma utrzymywać się lekko powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca obniży się poniżej normy na dłuższy okres, co sugeruje nam średnia wiązek. Będziemy jednak zmuszeni przeanalizować kolejne aktualizacje modeli w kolejnych tygodniach, gdyż mogą one ulec jeszcze duży zmianom.

Wiązki modelu GFS dla Krakowa, wysokość 850 hPa (1500 m.n.p) na okres od 9.05.2021 do 25.05.2021.

Pogoda Kraków.

Orientacyjna prognoza temperatury na wysokości 2 metrów według modelu GFS na 16 dni dla Krakowa. Wysokość 2 metrów n.p.g.

Pogoda. Kraków.

Wiązki modelu GFS dla Warszawy, wysokość 850 hPa (1500 m.n.p) na okres od 9.05.2021 do 25.05.2021.

Warszawa pogoda

Wstępna prognoza temperatury na wysokości 2 metrów według modelu GFS na 16 dni dla Warszawy. Wysokość 2 metrów n.p.g.

Warszawa wiązki modelu GFS

Aktualna temperatura w Polsce

Źródło grafik: meteomodel.pl, wxcharts.com, wetterzentrale.de, tropicaltidbits.com/,