16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni. Ustąpi zimno i śnieg oraz przymrozki. Termometry pokażą nawet 30°C. Możliwy krótki upał, burze i silny wiatr w Polsce

Pogoda. Silne ocieplenie

Pogoda na okres 8.05.2021 do 13.05.2021. Czeka nas silne ocieplenie. Szczególnie pod koniec weekendu oraz na początku przyszłego tygodnia. Prognoza oparta będzie danymi z modeli ECMWF, GFS i ICON.

Dobiega końca wyjątkowo chłodny okres w pogodzie. Jeszcze tylko w sobotę na obszarze całej Polski temperatura będzie poniżej normy wieloletniej. Nadchodząca noc będzie jeszcze z przymrozkami w nocy na północnym-wschodzie, które możliwe są nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów. W niedzielę rozpocznie się zwiastowane przez nas ocieplenie. Szczególnie ciepło będzie na zachodzie, gdzie temperatura będzie już powyżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020. W poniedziałek temperatura powyżej normy będzie już w całej Polsce, a szczytowa faza ocieplenia przypadnie na okres od 10.05.2021 do 12.05.2021. Następnie w okolicach czwartku oczekiwane jest ochłodzenie, ale tak chłodno jak w mijającym tygodniu maja nie powinno być.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 8.05.2021 do 13.05.2021.

Nie ulega wątpliwości, że w niedzielę termometry na zachodzie pokażą nawet 21°C/24°C. Najcieplej będzie w dzielnicach południowych i zachodnich, natomiast najchłodniej w tym samym czasie na wschodzie, północnym-wschodzie. Termometry na Suwalszczyźnie wskażą około 14°C. Powieje silniejszy wiatr z kierunków południowych do 40-50 km/h. Najwięcej chmur prognozują modele na zachodzie i północy, gdzie wystąpić mogą przelotne opady deszczu, zanikające na Pomorzu w drugiej części dnia.

Wyliczana temperatura powietrza przez model ICON na 9 maja 2021

Pogoda. Temperatura w Polsce

Pogoda. Wysoka temperatura i brak opadów oraz silny wiatr z kierunków południowych

Początek nadchodzącego tygodnia przyniesie dużo chwil ze słońcem. Najchłodniej na Suwalszczyźnie, gdzie termometry wskażą zaledwie 20°C. Najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie, Małopolsce i Podkarpaciu, gdzie termometry pokażą 23°C/27°C. Z kierunków południowych w całym kraju powieje umiarkowany, okresowo silny wiatr. Poza obszarami górskimi do 50-60 km/h, a w górach prognozowany halny do 70-100 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza 10 maja 2021 według modelu ICON w najcieplejszym momencie dnia.

Pogoda. Wtorek przyniesie jeszcze wyższą temperaturę

11 maja 2021 najchłodniej ponownie będzie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokażą do 21°C. Cieplej w dzielnicach południowych i zachodnich do 25°C/29°C w najcieplejszym momencie dnia. Lokalnie możliwe 30°C, czyli dzień upalny. Duża różnica ciśnienia pomiędzy niżem nad Europą Zachodnią a wyżem ze wschodu Europy spowoduje występowanie silnego wiatru z sektora południowego.

Prognozowana temperatura powietrza 11 maja 2021, 15 UTC według modelu ECMWF. Możemy spodziewać się wartości o 3-4 stopnie wyższych od prognozowanych.

Pogoda. Temperatura 11 maja 2021.

Pogorszenie pogody zacznie wkraczać od środy. Możliwe burze gradowe

W środę nad zachodnią część kraju nasunie się pofalowany front atmosferyczny wzdłuż którego przemieszczać będą się ośrodki niskiego ciśnienia. Wzrośnie zachmurzenie, pojawią się opady, a nawet burze, które miejscami mogą być gwałtowne. Na pozostałym obszarze zachmurzenie ma być małe i umiarkowane. Termometry pokażą maksymalnie od 15°C na Ziemi Lubuskiej w drugiej części dnia, a najcieplej będzie na południu, centrum i północy do 22°C.25°C. Wiatr na ogół południowo-wschodni będzie umiarkowany, a w porywach osiągnie do 60 km/h. W czasie burz do 90 km/h. Burze najbardziej prawdopodobne będą popołudniu i wieczorem w województwach zachodnich. Wkrótce przekonamy się, czy prognozy ulegną korektom i wejście frontu oraz chłodniejszego powietrza będzie opóźnione.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.05.2021, 12 UTC

Front pofalowany

Prognoza temperatury maksymalnej na 12 maja 2021 według modelu GFS

Wysoka temperatura w Polsce

Źródło grafik: meteomodel.pl, wxcharts.com, dwd.de, tropicaltidbits.com/