16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 10 maja 2021. Prawie upał w Polsce, nawet 29°C i brak opadów

Pogoda. Wysoka temperatura

Pogoda. W poniedziałek Polska znajdzie się pomiędzy niżem “HUBERTUS” z centrum znad Wysp Brytyjskich a wyżem “UTINE” z centrami nad Morzem Czarnym i Rosją. Napływać ma z kierunków południowych bardzo ciepła masa powietrza. Zasadniczo będziemy w ciepłym wycinku niżu atlantyckiego. Zachodnia część kraju ma być na skraju zatoki niżu “HUBERTUS”, a wschodnia i centralna na obrzeżach wyżu “UTINE”. Zalegać będzie ciepłe powietrze polarno morskie, które częściowo, zwłaszcza nad krańcami zachodnimi, będzie chwiejne. We wschodniej części kraju napływać ma masa z południowego-wschodu. Jednak nie wystąpią dogodne warunki warunki do rozwoju konwekcji, mając na uwadze małą wilgotność względną i brak silniejszego czynnika wspomagającego i obecność inwersji wyżowej hamującej rozwój chmur Cb. Ciśnienie atmosferyczne ulegać ma niewielkim wahaniom.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.05.2021, 12 UTC

Wysoka temperatura i niewiele chmur

Na przeważającym obszarze Polski w poniedziałek bezchmurnie, a miejscami na niebie pojawią się chmury lodowe Cirrus. Najwięcej chmur wysokich będzie w zachodniej i centralnej połowie kraju, natomiast najmniej na wschodzie. W całym kraju nie będzie dziś padać. O zachodzie słońca ładnie ubarwią niebo.

Termometry pokażą dziś od 24°C do 29°C na zachodzie, centrum i południu oraz południowym-zachodzie. Chłodniej we wschodniej połowie kraju od 19°C do 23°C. Aktualna temperatura w Polsce tutaj.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza 10 maja 2021, 15Z

Pogoda. Chmury wysokie

Ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza o godzinie 13 na obszarze Polski według modelu ICON

Ciśnienie

Pogoda. Powieje silniejszy wiatr z kierunków południowych

Wiatr będzie na ogół umiarkowany, okresowo silny z kierunków południowych. Na zachodzie, centrum, północy, północnym-wschodzie, wschodzie powieje do 50-55 km/h. W górach i na obszarach podgórskich oraz praktycznie w całym pasie południowym halny do 80-90 km/h osuszający powietrze i podnoszący temperaturę powietrza.

Pogoda. Prędkość i kierunek wiatru

W kolejnych dniach pozostaniemy w napływie powietrza zwrotnikowego z kierunków południowych. Szerzej o krótkim, ale silnym ociepleniu piszemy we wczorajszej prognozie długoterminowej. Druga połowa tygodnia przynieść ma ochłodzenie opady, a nawet silne burze.