Pogoda. Będzie nagły atak zimy i mróz, potem możliwe silne ocieplenie do 16°C i burze w Polsce

Pogoda. Przed nami kilkudniowy atak zimy w południowej, południowo-wschodniej oraz wschodniej części kraju. Następnie czeka nas najprawdopodobniej silne ocieplenie pod koniec tygodnia. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne wiodących modeli numerycznych.

Pogoda. Nagłe ochłodzenie w Polsce, ciepło wróci pod koniec tygodnia

Rozpoczynają się tydzień minie z ujemną anomalią temperatury przez większość czasu. Na nizinach pojawią się przymrozki, a w górach mróz, który okresami może być dwucyfrowy. Niektóre modele sugerują duże ocieplenie pod koniec tygodnia, gdyż może napłynąć cieplejsza masa powietrza.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w okresie od 12.04.2021 do 18.04.2021. Należy mieć na uwadze, że w czasie występowania opadów śniegu wartości mogą oscylować na nizinach w okolicach 0°C, bądź poniżej zera. Szczególnie na terenach wyżej wyniesionych. W górach panować ma całodobowy mróz, a nocami możliwe są większe spadki niż sugeruje to model amerykański.

Wędrujące pogorszenie pogody w poniedziałek

W poniedziałek przez Polskę z zachodu na wschód przemieszczać będzie się pofalowany front atmosferyczny. Wzdłuż, którego przesuwają się niewielkie zaburzenia z południa na północ. Przed frontem zalega dużo cieplejsza masa powietrza, natomiast za frontem dużo chłodniejsza również polarna z północnego-zachodu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.04.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 12.04.2021, 12 UTC

Należy zwrócić uwagę na duży kontrast termiczny w poniedziałek na obszarze Polski. Dzisiaj kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem może sięgnąć 15-16°C.

Pogoda. Kontrast termiczny w poniedziałek

Atak zimy jest już przesądzony

Zwróćmy uwagę na poniższą animacje przygotowaną na podstawie prognoz modelu ECMWF. Strefa opadów związana z frontem pofalowanym przemieszczać ma się w poniedziałek z zachodu na wschód kraju. Opady śniegu pojawią się najpierw w Sudetach. W nocy z poniedziałku na wtorek śnieg i deszcz ze śniegiem może spaść na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Małopolsce, następnie na Ziemi Łódzkiej oraz w woj. świętokrzyskim. Nad ranem we wtorek opady mogą dotrzeć na Mazowsze. Następnie opady zimowe zanikną w centralnej Polsce. Jednak od południa wkroczy kolejna strefa opadów śniegu, która obejmie województwa południowe.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na okres od 12.04.2021 od godzin porannych do 13.04.2021, 18 UTC

https://youtu.be/r2Td5wb7v1k

W tej części wpisu przyjrzymy się prognozie ciśnienia, zachmurzenia oraz opadów dla Polski od wtorku do soboty. Widzimy wyraźnie opady śniegu we wtorek na południu, które będą przemieszczać się na północ, północny-wschód. Prognozy numeryczne są na ogół zgodne, że niż śródziemnomorski przyniesie obfite opady śniegu w całym pasie południowym, Zimowe opady mogą wystąpić na nizinach od wtorku do czwartku, jednak w górach śnieg padać może nawet do soboty. Od weekendu przejdziemy w cyrkulacje wschodnią. Mogą wystąpić lokalne burze, temperatura wzrośnie w całym kraju do dwucyfrowych dodatnich wartości na termometrach.

Pogoda. W górach spadnie nawet 50-70 cm świeżego śniegu

Intensywny opad śniegu związany będzie z przebiegającym przez nasz kraj quasi-stacjonarnym frontem atmosferycznym wieloośrodkowego układu niskiego ciśnienia, który od poniedziałku przemieszczać się będzie znad Włoch w kierunku Bałkanów i południowej części Ukrainy. Front atmosferyczny oddzielać będzie napływającą z północnego-zachodu Europy arktyczną masę powietrza od cieplejszej, wilgotnej, polarnej masy powietrza „zaciąganej” przez wspomniany niż ze we wschodniej i południowo-wschodniej części Europy.

Szczególnie intensywne opady śniegu wystąpią w górach. Biorąc pod uwagę czynnik w postaci wiatru anabatycznego, wiejącego wzdłuż stoków górskich w kierunku szczytów. Ochładzanie się wilgotnej masy powietrza, powoduje zazwyczaj nasilenie tych opadów na stokach dowietrznych. Najsilniejsze opady śniegu wystąpią na południe od linii: Bielsko-Biała, Wadowice, Bochnia, Tarnów. Świeżo spadła pokrywa śnieżna osiągnęłaby wartości dochodzące do 30-40 cm, a na wyżej położonych terenach – nawet do 50-70 cm – informuje Wojtek Pilorz z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej do 15 kwietnia 2021 według modelu ARPEGE.

Pogoda. Śnieg w Polsce

Wyliczana grubość pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF do 15 kwietnia 2021 dla Polski

Źródło grafik: dwd.de, meteomodel, wxcharts.com