Pogoda na 5 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne. Czeka nas duża dynamika w pogodzie oraz obfite opady śniegu, jak i też deszczu marznącego.
W najbliższych 5 dniach będziemy zarówno pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia i stref frontowych, jak i też silnego wyżu, którego centrum znajdzie się m.in nad Skandynawią. Napływać ma przeważnie mroźne powietrze arktyczne. Spodziewany jest duży kontrast termiczny między północą a południem. W południowej części kraju zalegać ma front ciepły związany z niżem znad Wysp Brytyjskich, tam też prognozuje się najwięcej chmur oraz długotrwałe opady zimowe. Na początku przyszłego przejdzie silna śnieżyca związana z niżem znad Morza Śródziemnego, co skutkować będzie dobowym przyrostem pokrywy śnieżnej o 20-40 cm. Na południowym-wschodzie przejściowo może spaść marznący deszcz, jak i też deszcz lodowy, czemu sprzyjać będzie pionowy rozkład temperatury, prowadząc do wystąpienia groźnej gołoledzi.
Teraz przyjrzymy się średniej anomalii temperatury względem starego okresu referencyjnego 1979-2000. Widać, że najchłodniej będzie na północnym-wschodzie, gdzie średnia anomalia za ten okres wyniesie -8°C/-6°C. Najcieplej ma być w tym czasie na krańcach południowych, ale również i tu zdarzą się dłuższe okresy z całodobowym mrozem.
Jeśli chodzi o średnią dobową temperaturę powietrza, to najniższa będzie na północnym-wschodzie, gdzie okresami przez całą dobę utrzyma się dwucyfrowy mróz. Najcieplej ma być w tym czasie na południu, gdzie jednak nie unikniemy ujemnych wartości na termometrach.
Pogoda. Sobota z opadami zimowymi głównie na północy i południu
W sobotę najwięcej chmur będzie na południu kraju, gdzie przebiegać będzie blisko front ciepły związany z niżem „REINHARD” znad Wysp Brytyjskich. Reszta kraju znajdzie się w zasięgu stabilnego układu wysokiego ciśnienia z centrami nad Oceanem Arktycznym i Skandynawią, w mroźnym powietrzu arktycznym.
Sytuacja synoptyczna na dzień 6.02.2021, 12 UTC
6 lutego 2021 na południu kraju miejscami spadnie do 1-4 cm śniegu. Najwięcej na obszarach podgórskich i górskich. Jeśli chodzi o wybrzeże, to występować będą tam przelotne opady konwekcyjne spowodowane spływem zimnego arktycznego nad cieplejsze wody Bałtyku i wchodzeniem komórek konwekcyjnych nad ląd z przelotnymi opadami zimowymi o natężeniu słabym i umiarkowanym. Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie od -12°C przez -4°C w centrum do Opolszczyźnie i Śląsku. Wiatr ma być na ogół słaby i umiarkowany, początkowo z północy, ale z biegiem godzin skręcający na północno-wschodni.
Prognozowana temperatura powietrza w sobotę według modelu ECMWF
Pogoda. Niedziela z większymi opadami zimowymi
W ostatni dzień weekendu pogodę kształtować będzie front ciepły związany z niżem znad Europy Zachodniej. W południowej, częściowo centralnej i wschodniej części kraju prognozowane są dlatego opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym.
Sytuacja synoptyczna na dzień 7.02.2021, 12 UTC
Najwięcej chmur będzie w niedzielę na południu, częściowo w centrum oraz na wschodzie. Zachmurzenie małe ma być w północnej połowie kraju, gdzie zalegać ma suche powietrze arktyczne, a na południu cieplejsze i wilgotniejsze polarne. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 2-12 cm, szczególnie na południu, gdzieniegdzie możliwe opady deszczu ze śniegiem oraz deszczu marznącego powodujące gołoledź. Na drogach może zrobić się dlatego miejscami ślisko. Ten typ opadów jest najbardziej prawdopodobny w obrębie ciepłego frontu atmosferycznego. Termometry pokażą od -15°C na północnym-wschodzie przez -10°C w centrum do -4°C na południowym-zachodzie. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo silny do 40-60 km/h, który potęgować będzie odczucie chłodu.
Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę na obszarze Polski według ECMWF.
Pogoda. Poniedziałek z obfitymi opadami wielkoskalowymi o charakterze zimowym, a nawet deszczem marznącym i lodowym
W poniedziałek prognozowany jest podział w pogodzie na pogodną północ i pochmurną południową część kraju. W tej części Polski wpływ na aurę będą mieć fronty atmosferyczne, a dodatkowo z południa nadejdzie niż śródziemnomorski, jaki przyniesie większe opady zimowe skutkujące znacznym przyrostem pokrywy śnieżnej. Niewykluczone opady marznące.
Sytuacja synoptyczna na dzień 8.02.2021, 12 UTC
Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie od -13°C, nieco cieplej w centrum i na wschodzie do -10°C, a najwyższe wartości mają być na krańcach południowo-wschodnich do 3°C. Wiatr ma być na przeważającym obszarze Polski umiarkowany, okresowo silny do 40-80 km/h, który powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne głównie z sektora wschodniego. Na południu, południowym-wschodzie i wschodzie możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 20-35 cm. Na Podkarpaciu przejściowo również deszcz marznący i lodowy powodujący gołoledź.
Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek według europejskiego modelu numerycznego ECMWF.
Pogoda. We wtorek opady śniegu w wielu miejscach Polski
We wtorek pozostaniemy pod wpływem wędrującego z południa na północ frontu atmosferycznego. Na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie będzie duże i całkowite. Jedynie na północy początkowo pogodnie. Mogą wystąpić opady zimowe w wielu miejscach, lecz nie powinny być tak intensywne jak te poniedziałkowe. Wiatr ma wiać ze zmiennych kierunków, przeważnie o niewielkiej sile.
Sytuacja synoptyczna na dzień 9.02.2021, 12 UTC
Pogoda. Środa z szansą na rozpogodzenia i duży kontrast termiczny
Środa prawdopodobnie przyniesie największe opady śniegu na północnym-wschodzie i północy. Przyrost pokrywy śnieżnej do 1-4 cm. Na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie ma być na ogół duże i całkowite, lecz w drugiej części dnia w wielu miejscach wystąpią duże przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie od -13°C, a najcieplej na krańcach południowych do 2°C/3°C.
Prognozowana temperatura powietrza na środę według modelu ECMWF dla Polski.
Pogoda. Najchłodniej w najbliższych 5 dniach na północnym-wschodzie i wschodzie, a najcieplej na południu
W najbliższych dniach największych spadków temperatury spodziewamy się na północnym-wschodzie i częściowo wschodzie Polski. Najchłodniej może być w wielu miejscach w połowie przyszłego tygodnia, o czym będziemy informować w kolejnych wpisach.
Źródła grafik: dwd.de, meteologix.com. climatereanalyzer.org, ventusky.com, ECMWF
2 komentarze do “Pogoda na 5 dni. Spadnie ponad 30 cm śniegu w Polsce, wystąpi tęgi mróz poniżej -20°C”
Możliwość komentowania została wyłączona.