18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Załamanie pogody w Polsce. Alerty IMGW. Opady marznące i gołoledź w Polsce

Gołoledź

Czwartek przyniesie bardzo dynamiczną i niebezpieczną pogodę w wielu miejscach Polski. Front atmosferyczny przyniesie opady śniegu, a w głębi kraju deszczu marznącego. To właśnie opady marznące i gołoledź będą dziś największym zagrożeniem ze strony pogody.

Alerty pogodowe IMGW

Ostrzeżenia dla Polski – opady marznące i gołoledź

Dla Polski wydane na dziś zostały ostrzeżenia pogodowe (źródło IMGW). Ostrzeżenia dotyczą opadów marznących i wydane zostały dla Polski centralnej. Ostrzeżenia na południu Polski dotyczą silnego mrozu. Jednak zajmijmy się opadami marznącymi oraz ich dzisiejszą trajektorią.

Opady marznące

Już od godzin porannych do Polski południowo zachodniej wkracza strefa opadów związanych z frontem atmosferycznym. Nad Polską zalega jeszcze bardzo chłodne powietrze. Temperatury w większości regionów kraju są ujemne. Stąd w godzinach porannych na południowym zachodzie kraju padał będzie śnieg. Z każdą godziną wysoko ponad ziemią do kraju napływać zacznie znacznie cieplejsze powietrze z południa Europy. Spowoduje to opady deszczu, które lokalnie mogą być intensywne.

Deszcz będzie zamarzał w Polsce centralnej

Tak jak wspominałem, przy gruncie wciąż zalegało będzie chłodne powietrze. Dodatkowo sama powierzchnia gruntu jest znacznie wychłodzona po nocnych mrozach. W związku z tym, padający deszcz będzie zamarzał stykając się z gruntem, powierzchnią samochodów, poręczy itp. Około południa opadów marznących i gołoledzi spodziewać się możemy w pasie od Śląska, po Ziemię Łódzką. W kolejnych godzinach strefa niebezpiecznej pogody przesunie się na północ i północny wschód.

Po zmroku deszcz marznący powodujący gołoledź według prognoz padać będzie na Ziemi Łódzkiem, Mazowszy zachodnim oraz na wschodzie Kujaw. Na Pomorzu prawdopodobne opady śniegu. Opady marznące i opady śniegu nad Polską północną potrwają do wieczora. Podsumowując, wiele wskazuje na to, że dzisiejszy dzień przyniesie groźną, dynamiczną pogodę w pasie od Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Śląska przez centrum Polski po Pomorze. W tych regionach spodziewać się należy opadów marznących, gołoledzi, a także opadów śniegu. Lokalnie wszystkie te zjawiska mogą być intensywne. Na wschodzie i zachodzie Polski pogodą będzie spokojniejsza. Nie spodziewamy się tam opadów w dniu dzisiejszym.