20 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silny mróz w Polsce i Europie. Nawet ponad -20 stopni mrozu

Mróz w Polsce i Europie

Przez ostatnie dni Polski i wiele regionów Europy Centralnej i Wschodniej znalazło się w strefie oddziaływania wyżu atmosferycznego. W związku z tym w wielu regionach występuje bezchmurne niebo, a to w sezonie zimowym zawsze skutkuje dużymi spadkami temperatury i mrozem.

Duży mróz w Europie Wschodniej

Również podczas dzisiejszym nocy w wielu miejscach Europy odnotowano znaczne spadki temperatury. Silny mróz występuje do teraz w Rosji, gdzie słupki rtęci w niektórych regionach spadły solidnie poniżej -20 stopni Celsjusza.

W Rosji środkowej mróz sięgnął nawet -26 stopni. Dość chłodno było w nocy i nad ranem również w pasie od Polski południowej po Rumunię. W tych regionach słupki rtęci wskazywały jeszcze kilka godzin temu od -4 do nawet -12 stopni Celsjusza. Mróz w Europie rozciąga się aż do południowej Francji i centralnej Hiszpanii. Podczas dzisiejszego poranka dużo łatwiej byłoby wymienić regiony Europy, gdzie mrozu nie odnotowano. Na uwagę zasługuje silna adwekcja chłodu do Hiszpanii. Na południu kraju rano termometry wskazywały nawet 15 stopni. W tym samym czasie w Hiszpanii centralnej panował mróz sięgający -8 stopni.

Mróz również w Polsce. Na południu duże spadki temperatury

Dzisiejszy dzień przyniesie w Polsce ocieplenie. Przebiegało ono będzie dość dynamicznie, w wielu miejscach kraju pojawia się opady marznące i gołoledź. Pisaliśmy o tym tutaj. Zanim jednak w kraju zrobi się cieplej, notowaliśmy bardzo mroźny poranek w Polsce.

Szczególnie silny mróz panował na południu kraju. W regionach podgórskich i w górach na południu Małopolski i Podkarpacia słupki rtęci spadły poniżej -10 stopni. Chłodno było również na Ziemi Świętokrzyskiej, a także południu łódzkiego i Mazowsza. Tutaj, lokalnie termometry wskazywały w okolicach -6 stopni. Na pozostałym obszarze mróz o poranku był mniejszy. Jednak temperatury w całym kraju były ujemne. Przed nami ocieplenie. Po dzisiejszej, dość dynamicznej wymianie powietrza do Polski napłyną zdecydowanie cieplejsze masy powietrza. Przed nami cieplejszy okres w pogodzie. W Polsce w najbliższych dniach może być nawet powyżej 10 stopni ciepła. Szczegóły ocieplenia opisujemy tutaj.