8 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Atak zimy 14.04. Potężna śnieżyca na południu Polski. Sprawdź jak długo i gdzie sypał będzie śnieg

Atak zimy i opady śniegu w Polsce

Prawie tydzień temu na portalu pojawiły się pierwsze wpisy informujące o silnej śnieżycy 13-15 kwietnia nad Polską. Wczoraj opady śniegu ograniczyły się do krańców południowych kraju. Dziś atak zimy jest już rozległy. Intensywny śnieg sypie na południu, ale w dużej części Polski Wschodniej. Sprawdźmy gdzie atak zimy jest najsilniejszy. We wpisie sprawdzimy również ile potrwają opady śniegu oraz jakie obszary obejmą. Zapraszam do wpisu o dzisiejszym ataku zimy.

Atak zimy na południu Polski. Śnieg sypie również na wschodzie

Zarówno wydana wczoraj prognoza pogody na noc, jak i poranna prognoza pogody na 14 kwietnia mówiły o intensywnych opadach śniegu na południu, południowym wschodzie i częściowo wschodzie kraju. Scenariusz ten sprawdza się. Od godzin porannych śnieg intensywnie sypie w wymienionych regionach Polski.

Opady śniegu i atak zimy nad Polską

Powyższą mapę (źrodło windy.com) znaleźć możecie na naszej zakładce z radarem opadów i burz, do której serdecznie zapraszam. Wracając do tematu, opady śniegu najdłużej trwają na Podkarpaciu. Tam intensywnie pada już od wczoraj. Temperatura powietrza w regionie oscyluje w okolicach zera, w związku z czym nie cały padający śnieg tworzy pokrywę śnieżną. Mimo tego na południowym wschodzie kraju krajobrazy zrobiły się iście zimowe. Poniżej obraz z kamer GDDKIA w okolicach Sanoka (źródło tutaj). Widać, że na Podkarpaciu leży gruba pokrywa śnieżna. Jednak dzięki temperaturze w okolicach zera ulica jest czarna (choć dużo na niej błota pośniegowego)

Atak zimy nad Polską

Czy śnieżyca przyniesie paraliż komunikacyjny w Polsce?

Aby doprowadzić do paraliżu dróg (i lotnisk) potrzeba jest spełnienia kilku warunków. Po pierwsze, śnieg padać musi bardzo intensywnie. Dzisiejszy atak zimy przynosi intensywne opady śniegu, to fakt. Jednak padający śnieg dziś śnieg nie jest specjalnie duży “objętościowo”. Okresami opady śniegu przechodzą wręcz w śnieg z deszczem. Drugim warunkiem jest czas przez jaki trwał będzie opad. Ten warunek zostanie dziś spełniony. Szacuje się, że trwająca od wczoraj śnieżyca na Podkarpaciu potrwa jeszcze do czwartkowego poranka. To naprawdę bardzo długi okres opadów. Jeśli temperatura powietrza nie podniesie się gwałtownie, to na Podkarpaciu możemy mieć do czynienia z paraliżem komunikacyjnym. Poniżej prognoza opadów na jutrzejszy poranek (źródło tutaj). Widać, że na południu Podkarpacia nadal sypał będzie śnieg.

Opady śniegu na południu Polski

Regiony Polski, które obejmie dzisiejsza śnieżyca

W poprzednim akapicie ustaliliśmy, że śnieg intensywnie pada i będzie padał na Podkarpaciu. Atak zimy może w tym regionie przybrać naprawdę intensywną postać, a region może na kilkanaście godzin zostać zasypany śniegiem. Sprawdźmy więc, w jakich jeszcze regionach spadnie śnieg i czy opady będą tak intensywne jak na Podkarpaciu. Poniżej zdjęcie z kamery drogowej w okolicach Nowego Targu. Widać tutaj, że atak zimy jest równie silny na południu Małopolski.

Atak zimy na południu Polski. Środa 14 kwietnia 2021

Widać tutaj, że padający śnieg jest bardziej gęsty, a płatki mają większy rozmiar niż opad na Podkarpaciu, czy Lubelszczyźnie. Mróz na poziomie -3 stopni zapewnia również, że pokrywa śnieżna utrzymuje się szybko, a warunki drogowe są bardzo złe. Atak zimy i intensywna śnieżyca występuje tylko na południu Małopolski. Już w okolicach Krakowa, z powodu dodatniej temperatury opady śniegu przechodzą w śnieg z deszczem i sam deszcz nie przynosząc pokrywy śnieżnej. Modele numeryczne wyliczały na dziś opady śniegu również dla Śląska. Tutaj również panują dodatnie temperatury, a zamiast śniegu na Śląsku pada deszcz. Sytuacja ta zmienić może się wieczorem i w nocy, gdy temperatury spadną w okolice zera. Śląsk jednak nie jest zagrożony spektakularnym atakiem zimy w kwietniu, jak Podkarpacie, czy Małopolska.

Intensywne opady, niezbyt gęstego, mokrego śniegu występują obecnie na Lubelszczyźnie. Jednak obserwacja opadów sugeruje, że w każdej chwili śnieg ten przejść może w śnieg z deszczem i sam śnieg. Na Lubelszczyźnie temperatury są dodatnie przez co śnieg nie tworzy grubszej pokrywy śnieżnej. Prognozy sugerują, że temperatura w regionie nie spadnie, więc nie spodziewam się silnego ataku zimy w kolejnych godzinach w lubelskim. Zaznaczyć trzeba, że lokalnie, zwłaszcza na południu i wschodzie województwa śnieżyca może być silniejsza, a atak zimy odczuwalny.

Strefa opadów związana z niżem śródziemnomorskim obejmie dziś również regiony centralne Polski. Na Mazowszu, czy Ziemi Świętokrzyskiej opady będą dziś i w nocy intensywne. Z powodu dodatniej temperatury będą to jednak najczęściej opady deszczu. Z rana, lokalnie nie wyklucza się opadów deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Opady w centrum Polski trwać mogą do czwartku rano, jednak nie spodziewam się by temperatura spadła tu mocno i atak zimy objąłby również centrum kraju.