Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Atak zimy już w Nowy Rok. Biało zrobi się w Polsce. Nawet 12 cm śniegu. Widać silny mróz w prognozachAtak zimy na północnym – wschodzie i częściowo wschodzie naszego kraju już na początku 2024 r. Zima nagle przypomni się w Polsce. Modele prognozują silny mróz w pierwszej połowie nowego miesiąca.

Atak zimy na początku 2024 roku

Zapowiadaliśmy, że wraz z początkiem nowego roku zaczną ulegać zmianie wzorce pogodowe. Dziś przez Polskę wędruje aktywny front atmosferyczny, który częściowo na wschodzie i północnym – wschodzie przyniesie opady mokrego i ciężkiego śniegu. Warunki atmosferyczne na tym obszarze staną się charakterystyczne dla bieżącej pory roku. Już na samym początku stycznia pokrywa śnieżna sięgnąć może 5-12 cm, a w nowym tygodniu na północnym – wschodzie będzie zalegać nawet 20-35 cm. Lokalnie z tego powodu dojdzie du dużych utrudnień komunikacyjnych.

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 1.01.2024 r .do 10.01.2024 r. według modelu ECMWF

silny mróz w prognozach
Silny spadek temperatury w prognozach. Źródło: CMM IMGW

Predykcja wstępna minimalnej temperatury powietrza na okres od 1.01.2024 r. do 10.01.2024 r. według modelu ECMWF

Silny mróz według ECMWF, choć skala spadków temperatur jest najprawdopodobniej przeszacowana. Źródło: CMM IMGW

Wyliczana średnia temperatura powietrza na okres od 1.01.2024 r. do 10.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny mróz w Polsce
Duży mróz w Polsce według ECMWF. Źródło: CMM IMGW

Prognoza wstępna minimalnej temperatury powietrza na okres od 1.01.2024 r. do 10.01.2024 r. według modelu amerykańskiego GFS 0.25 dla Polski

mróz w kraju
Mróz dwucyfrowy w prognozach. Źródło: CMM IMGW

Silny atak zimy w prognozach

W Nowy Rok przez Polskę z zachodu na wschód, północny – wschód przechodzi strefa frontowa, jaka niesie opady deszczu, które w pasie dzielnic wschodnich, północno – wschodnich przejdą w deszcz ze śniegiem, a następnie w mokry śnieg, gdzie zaznaczy się chłodniejszy strumień powietrza. Śnieg na tym obszarze spadnie głównie popołudniu i wieczorem w pasie od Mazur. Podlasia, wschodniej i północnej części woj. mazowieckiego oraz na północy i wschodzie woj. lubelskiego. Niewykluczone, że opady mieszane i mokrego śniegu zdarzą się też w woj. podkarpackim i woj. małopolskim.

Prognozowany zasięg i wysokość opadów śniegu na 1 stycznia 2024 r. 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieg w kraju
Śnieg popołudniu, wieczorem i w nocy

Zima już na początku 2024 r. w części kraju. Atak zimy okaże się silny

Z prognoz numerycznych wynika, że w nocy z 1/2 stycznia 2024 r. zimowo zrobi się na północnym – wschodzie i częściowo wschodzie. W kolejnych dniach często nad Polską zaznaczą się fronty atmosferyczne. Dojdzie również do starcia cieplejszego powietrza zalegającego na południu i chłodniejszego na północy. Z tego też powodu duże kontrasty temperaturowe spowodują znaczną dynamikę w pogodzie oraz częste opady atmosferyczne. W kolejnych dniach musimy uważnie śledzić trajektorie cyklonów przechodzących w naszej części Europy oraz stref frontowych oddziałujących na pogodę. Interesujące prognozy numeryczne modele przedstawiają na środę, gdy to w pasie dzielnic północnych oraz północnym – wschodzie, zdarzą się opady śniegu. Zaznaczą się głównie w pasie od woj. pomorskiego i sięgając po Warmię i Mazury oraz częściowo Podlasie i północne i częściowo centralne rejony woj. lubelskiego. W pasie południowym z powodu zalegania cieplejszego powietrza polarnomorskiego, dominować będą opady deszczu.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 1 stycznia 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

zima w Polsce
Śnieg na wschodzie, północnym – wschodzie. Biało zrobi się głównie na NE

Duże opady śniegu i spory mróz w prognozach

Prognozy modeli pogodowych wykazują dużą niestabilność w wyliczeniach na drugą część tygodnia, co wynika z niepewnej trajektorii oraz głębokości ośrodków niskiego ciśnienia z układami frontalnymi. Do 3 stycznia 2024 r. zimowe warunki panować będą głównie na północnym – wschodzie i częściowo północy. Zima zacznie intensyfikować się po 5 dniu miesiąca. Pod koniec pierwszej dekady stycznia zimowo i mroźno powinno zrobić się na przeważającym obszarze Polski.

atak zimy
Atak zimy na północy i północnym – wschodzie już na początku 2024 r.

Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej na 3 stycznia 2024 r. 18 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

silne opady śniegu
Obfite opady śniegu na początku 2024 r.

Bardzo duże rozbieżności pomiędzy modelami numerycznymi obserwujemy na kolejne dni, jeśli chodzi o zasięg chłodnego i ciepłego sektora oraz wysokość i obszar występowania pokrywy śnieżnej. W kolejnych dniach z uwagi na dużą niepewność i różnice w poszczególnych realizacjach numerycznych podamy nowe informacje.

Polecamy: Mróz do -25°C coraz bliżej Polski. Silne uderzenie zimy w styczniu jest już pewne.

Atak zimy wraz z początkiem 2024 r. Wstępny zasięg i grubość pokrywy śnieżnej do 5 stycznia 2024, 06 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

atak zimy na początku 2024 r.
Silne opady śniegu w Polsce możliwe

Atak zimy. Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej do 9 stycznia 2024 r., 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

atak zimy w Polsce
Atak zimy w wielu regionach. Niestabilne prognozy modeli

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz