Atak zimy i mróz w Polsce oraz silny wiatr. Spadnie nawet 15 cm śniegu, możliwe burze śnieżne

Atak zimy wystąpi w nocy z piątku na sobotę oraz w weekend. Spodziewane śnieżyce konwekcyjne. Wczoraj pogoda w kraju kształtowana była początkowo przez układ wyżowy migrujący znad Białorusi nad Ukrainę i dalej na południowy – wschód. Potem na aurę zaczął mieć wpływ niż baryczny i jego zatoka niskiego ciśnienia układu znad północy kontynentu. W zatoce niżowej położony jest front atmosferyczny, który ubiegłej nocy przemieścił się przez obszar kraju objawiając się słabymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. 

Atak zimy wystąpi w weekend w Polsce. Jednak największy przyrost pokrywy śnieżnej wystąpi w górach

Dziś na pogodę w Polsce wpływa ośrodek niżowy znad Europy Północnej. Od północnego zachodu i zachodu kontynentu europejskiego zacznie stopniowo spływać masa powietrza o cechach polarnomorskich, a następnie w weekend arktyczne morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Duża wilgotność mas powietrza sprzyja występowaniu chmur i opadów w kraju. Jednak sobota przyniesie jeszcze gorszą pogodę w całej Polsce.

Atak zimy dopiero w weekend. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 24.02.2023, 18 UTC

Niżowa pogoda w drugiej części tygodnia, potem rozbuduje się silny wyż

Piątek przyniósł dominacje niżowej pogody zachmurzenie duże. Występowały w wielu regionach opady deszczu, na północy i w rejonach podgórskich także deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Gdzieniegdzie w Karpatach nastąpił przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. W najcieplejszym momencie dnia zmierzono od 3°C na Suwalszczyźnie i nad morzem, około 5°C w centrum i do 11°C na Śląsku i w Małopolsce. Jednak z uwagi na wzrastający poziomy gradient baryczny. Dlatego wiatr okazał się słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Jednak wysoko w górach porywy wiatru do 90 km/h, będą powodować zawieje śnieżne.

Temperatura maksymalna, 24 lutego 2023 (07:00-19:00) czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

atak zimy w kraju
atak zimy na nizinach dopiero w sobotę

Nawet 10 cm śniegu w górach

Noc z piątku na sobotę ma przynosić zachmurzenie duże z lokalnymi większymi przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze Polski występować mają opady deszczu ze śniegiem i śniegu, na południu głównie opady deszczu, nad ranem przechodzące w deszcz ze śniegiem. Głównie w rejonach podgórskich deszcz ze śniegiem przechodzący w śnieg. Szczególnie na południu woj. śląskiego i małopolskiego prognozowana suma opadów do 10 mm. Przeważnie w górach opady śniegu, możliwy przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie około 8 cm, wysoko w górach nawet 15 cm. Temperatura minimalna w nocy od -2°C na Suwalszczyźnie do 4°C na Podkarpaciu i Zamojszczyźnie. Na północnym wschodzie miejscami oblodzenie jezdni i chodników. Panować ma dość duża różnica ciśnienia. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, w porywach do 65 km/h, w lubuskim i na Dolnym Śląsku nad ranem do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Tylko wysoko w górach wiatr w porywach do 90 km/h, będzie powodować zawieje śnieżne.

Atak zimy jedynie w górach. Na nizinach liczne śnieżyce konwekcyjne w sobotę

Atak zimy i przyrost pokrywy śnieżnej w nocy jedynie w górach

W sobotę na obszarze Polski niewykluczone są lokalne burze śnieżne. O czym piszemy w naszym ostatnim wpisie. Lokalnie wystąpi nawet krótkotrwały atak zimy spowodowany opadami konwekcyjnymi. Kolejne noce spodziewane są z częstym mrozem nocami i o poranku.

Zobacz też: Pogoda na weekend 24-26 lutego. Śnieżyce, opady, silny wiatr. Możliwe nawet burze

Fanipogody.pl