Atak zimy i załamanie pogody w Polsce. Wiatr 80-90 km/h i śnieżyca. Nurkujący cyklon w regionie

Kończący się tydzień upłynął nam pod znakiem dość nudnej i stabilnej pogody. Nie będą go jakoś specjalnie podsumowywał, bo o rzeczach nudnych pisać nie lubię. Zajmijmy się tym co przed nami, ponieważ pogoda w Polsce i regionie pogoda stanie się dynamiczna. Czeka nas atak zimy, przez kraj przejdzie śnieżyca, w połączeniu z silnym wiatrem przynosząc zawieje i zamiecie śnieżne. Opady śniegu pozostaną z nami na dłużej, jednak sprawdzimy, czy na powstanie większej pokrywy śnieżnej pozwolą temperatury. Zapraszam do lektury.

Atak zimy i śnieżyca. Czym spowodowane?

Na wstępie, dodatnie temperatury prawdopodobnie sprawią, że nadchodzący na koniec weekendu i początek tygodnia nie przyniesie nam wielkich zasp i grubej pokrywy śnieżnej. Nie oznacza to jednak, że śnieżyca nie będzie intensywna, a załamaniu pogody nie będą towarzyszyły groźne zjawiska pogodowe. O tym w dalszej części wpisu. Teraz sprawdźmy czemu zawdzięczali będziemy nagłą zmianę pogody.

Atak zimy i załamanie pogody. Dlaczego?
Atak zimy i załamanie pogody. Przyczyna

Powyżej mapa baryczna Europy na niedzielę. Nad Bałtykiem widać centrum bardzo głębokiego niżu atlantyckiego. W zasadzie biorąc pod uwagę ciśnienie w centrum niżu (około 960 hPa) i siłę wiatru jaką niesie niż, śmiało pisać mogę o cyklonie, który w drugiej części weekendu znajdzie się blisko naszego regionu. Niż ten niesie silny atak zimy w regionie basenu Morza Bałtyckiego. Warto zwrócić uwagę na bardzo gęsto rozłożone izobary (linie łączące punkty o tej samej wartości ciśnienia). Oznacza to silny wiatr. O tym również poniżej. Przeczytaj też: Śnieżyce w Japonii. Nawet 3-4 metry śniegu?

Atak zimy i załamanie pogody w Polsce

Przed nami jeszcze „dość nudna” sobota w pogodzie. Jednak z każdą godziną niedzieli pogoda stawała będzie się bardziej dynamiczna. Rósł będzie gradient ciśnienia. Co za tym idzie, rosła będzie siła wiatru. Porywy wiatru przekraczające 60-70 km/h pojawiały będą się na północy kraju już w niedzielę. Kulminacja wichury prognozowana jest na poniedziałek.

Wichura nad Polską w kolejnych dniach
Wichura nad Polską w niedzielę i poniedziałek

W poniedziałek nad Polską siła wiatru przekraczać może 80-90 km/h. W niektórych aktualizacjach modeli widać nawet prędkość wiatru przekraczającą 100 km/h. Wiatr będzie lokalnie groźny sam w sobie, jednak przede wszystkim jeszcze zdynamizuje on poniedziałkowy atak zimy w Polsce. Przez kraj sunęła będzie śnieżyca. Dlatego też w połączeniu z silnym wiatrem bardzo prawdopodobne są zawieje i zamiecie śnieżne. Zobaczmy teraz jak przejście śnieżycy nad Polską widzą modele numeryczne.

Atak zimy. Przebieg śnieżycy

Opady śniegu wkroczą na północ kraju w niedzielę w pierwszej części nocy. Następnie atak zimy postępował będzie w kierunkach południowych i południowo wschodnich przez całą noc z niedzieli na poniedziałek. W poniedziałek śnieg sypał będzie intensywnie w południowej i wschodniej Polsce. I wszystko wygląda optymistycznie dla dzieci, które w ostatnich dniach stycznia rozpoczynają ferie zimowe. Jednak niestety zajrzeć musimy jeszcze na mapy temperatury.

Atak zimy w poniedziałek. Śnieg będzie się topił. Dodatnie temperatury powietrza
Atak zimy w poniedziałek. Śnieg będzie się topił

Wraz ze zbliżaniem się w region niżu, napływać do nas zacznie ciepłe powietrze z zachodu. W związku z tym od rana w poniedziałek temperatury na zachodzie i północy będą dodatnie. Na zachodzie kraju może to być nawet 4 stopnie powyżej zera. Na wschodzie i południu w okolicach zera. Wszystko to powodować będzie, że śnieg, mimo intensywnych, lokalnie bardzo intensywnych opadów, nie będzie tworzył pokrywy śnieżnej. W związku z tym atak zimy będzie dynamiczny i lokalnie groźny, jednak po poniedziałkowych opadach śniegu zbyt wiele nie przybędzie.

Śnieg będzie padał w Polsce również w kolejnych dniach

Pozostawiam do dyskusji sprawę, czy to dobrze, czy źle, że nadchodzący atak zimy nie zwiększy bardzo grubości pokrywy śnieżnej. Z tego co zauważyłem po Waszych komentarzach, to każdy ma na ten temat swoje zdanie. I dla mnie super. Niech tak zostanie. Wracając do pogody, opady śniegu towarzyszyły będą nam w Polsce praktycznie przez cały nadchodzący tydzień. Śnieg sypał będzie również w nocy z wtorku na środę. W czwartek z kolei prognozowany jest kolejny nurkujący niż z północy (tym razem dużo płytszy).

Kolejne opady śniegu w tygodniu
Kolejne opady śniegu w tygodniu

Niż przyniesie kolejne intensywne opady śniegu. Sam już nie wiem, czy takie śnieżyce w temperaturach bliskich zeru opisywać jako atak zimy. No nie wiem sam. Podsumowując, w niedzielę pogoda stawać zacznie się dynamiczna. Noc z niedzieli na poniedziałek i pierwszy dzień tygodnia przyniosą śnieżycę nad Polską. W kolejnych dniach przyszłego tygodnia opady śniegu również będą pokazywały się w Polsce. Szczegółowe prognozy pogody dla Polski oczywiście codziennie na stronie głównej portalu.