Silne uderzenie zimy w prognozach. Koszmarne śnieżyce przyniosą nawet 40-60 cm śniegu. Dodatkowo tęgi mróz poniżej -20°C w Europie

Silne uderzenie zimy widać w krajach alpejskich. Koszmarne śnieżyce sprowadzą w tej rejony Europy nawet 40-60 cm białego puchu. To będzie wyjątkowo silny atak zimy jak na drugą połowę kwietnia na obszarze Starego Kontynentu.

Zima nie powiedziała ostatniego słowa w Europie. Trwa chłodny okres synoptyczny w wielu krajach Starego Kontynentu

Druga połowa miesiąca nie będzie rozpieszczać pod względem temperatur w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich. Zdarzą się również kolejne i wyjątkowo późne silne opady zimowe, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych. W porze nocnej i porannej będą występować przymrozki, które stanowić będą duże zagrożenie dla coraz wyraźniej rozwijającej się wegetacji roślin. Całodobowy mróz utrzymywać ma się głównie w wyższych partiach gór. Na nizinach i wyżynach możliwe są przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej, lecz zimy z tego nie będzie.

Spore opady zimowe w kolejnych dniach

Silne śnieżyce w drugiej części tygodnia wystąpią w wielu regionach europejskich. Szczególnie obfite są spodziewane na obszarze krajów alpejskich oraz na wschód od Polski. Spływ zimnego powietrza w rejon basenu Morza Śródziemnego doprowadzi do silnej cyklogenezy. Gwałtowne opady zimowe doprowadzą do szybkiego przyrostu pokrywy śnieżnej, co w konsekwencji przyniesie utrudnienia komunikacyjne, a miejscami nawet paraliże komunikacyjne.

Śnieżyce konwekcyjne 18 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla krajów alpejskich

śnieg w krajach alpejskich
dziś śnieżyce konwekcyjne na tym obszarze

W minionych dniach obfite opady śniegu obserwowano silne śnieżyce w Alpach. Najwięcej śniegu spadło w wyższych partiach Alp, ale śnieg padał także niżej poniżej 800 m.n.p.m. Najbliższe kilkadziesiąt godzin przyniesie silne opady śniegu w Alpach. Ze szczególnym uwzględnieniem północnej i północno zachodniej części Włoch zdarzą się zimowe opady, ale także w południowej i wschodniej części Szwajcarii, sięgając nad Austrię, gdzie uderzenie zimy zaznaczy się na zachodzie, południowym zachodzie.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 19 kwietnia 2024, 21 UTC w krajach alpejskich

gwałtowne opady zimowe
Silna śnieżyca już w nocy z piątku na sobotę

Atak zimy będzie silny pod koniec tygodnia

Co ciekawe pod koniec tygodnia będziemy mieli do czynienia nie tylko z opadami wielkoskalowymi, ale także śnieżycami konwekcyjnymi. Niewykluczone, że zdarzą się też burze śnieżne, niosąc też w krótkim czasie bardzo silne, lecz nierównomierne opady zimowe pochodzenia konwekcyjnego. Szczególnie w najbliższy weekend. Kraje alpejskie doświadczą więc wyjątkowo późnego i silnego ataku zimy.

Zobacz też: Strzał zimna się umocni. Przymrozki i mróz wyrządzą miejscami szkody w Polsce. Nawet -9°C w prognozach pogody

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 20 kwietnia 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich

zima w ALpach
Zima umocni się w Alpach

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 20 kwietnia 2024, 09 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla krajów alpejskich

Atak zimy w Alpach
Atak zimy w Europie Południowej

Zima nie tylko zaatakuje więc na południu Europy, ale także miejscami na wschód od Polski. W krajach alpejskich spodziewamy się przyrostu pokrywy śnieżnej o nawet 30-60 cm białego puchu. Dodatkowo nocami występować ma powszechny dwucyfrowy mróz. W Alpach będzie wysokie zagrożenie ze strony lawin z uwagi na dużą pokrywę śnieżną w krajach alpejskich. Ostatnie tygodnie przynoszą wyjątkowo częste i silne opady zimowe na południu Starego Kontynentu.

Prognozowany atak zimy i przyrost pokrywy śnieżnej do 22 kwietnia 2024, 17 UTC według modelu ARPEGE dla krajów alpejskich

silny atak zimy
Śnieżyce będą silne i przyniosą znaczny przyrost pokrywy śnieżnej

Duży mróz bardzo prawdopodobny

Co więcej, silne opady zimowe to nie wszystko. Prognozowane są nawet spadki temperatury poniżej -20°C/-12°C. W obniżeniach terenu, gdzie zimne i ciężkie powietrze będzie osiadać, możliwe są spadki temperatury w okolice -25°C. Przełom 2 i 3 dekady kwietnia oraz początek 3 dekady miesiąca przyniosą w krajach alpejskich bardzo niskie temperatury.

Atak zimy w krajach alpejskich w kolejnych dniach i duży mróz

Prognozowana temperatura powietrza na 21 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich

silny atak zimy w krajach alpejskich
silny atak zimy w alpach i spory mróz

Prognozowana temperatura powietrza na 22 kwietnia 2024 r. 03 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla krajów alpejskich

atak zimy w krajach alpejskich
atak zimy będzie silny jak na kwiecień w krajach alpejskich

Zima da się we znaki nie tylko w krajach alpejskich, ale także na wschód i północny wschód od Polski, gdzie prognozowane są obfite opady śniegu. Ośrodek niżowy z systemem frontów atmosferycznych spowoduje bardzo silny atak zimy jak na kwiecień, gdzie spadnie nawet 15-30 cm.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com,