Strzał zimna się umocni. Przymrozki i mróz wyrządzą miejscami szkody w Polsce. Nawet -9°C w prognozach pogody

Strzał zimna umocni się w kolejnych dniach. Przymrozki i mróz wyrządzać będą kolejne szkody w kraju. Druga połowa kwietnia rozczaruje pod kątem temperatur w naszej części Europy.

Strzał zimna pozostanie z nami na dłużej i może wyrządzić szkody

Miniona noc i ubiegła doba ponownie przyniosła przymrozki i mróz. W wyższych partiach polskich gór utrzymuje się całodobowy mróz. Średnia dobowa temperatura powietrza w kilka dni obniżyła się z poziomu lata termicznego do termicznego przedwiośnia i wczesnej wiosny termicznej. Za nami noc ze środy na czwartek, gdy to przyniosła w wielu regionach ujemną temperaturę powietrza. To efekt zalegania powietrza arktycznego i silnej radiacji miejscami po zachodzie słońca w czasie pogodnej nocy.

Minimalna temperatura powietrza za ostatnie 24 godziny w Polsce

niskie temperatury w Polsce
Zimno w Polsce – druga połowa kwietnia 2024 r. z przymrozkami i mrozem na 2 m

Temperatura minimalna przy gruncie ubiegłej nocy w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

strzał zimna i niska temperatura powietrza przy gruncie
Przymrozki w Polsce wystąpiły również ubiegłej nocy przy gruncie. Najzimniej było w Łodzi, gdzie zmierzono -6°C.

Wygląda na to, że cieplejszy okres synoptyczny nadejdzie nie wcześniej niż za około 7-10 dni. Niewykluczone są także kolejne opady śniegu i deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej poza obszarami górskimi. Możliwe są też pojedyncze i rozproszone burze adwekcyjne.

Prognozowana temperatura powietrza na 19 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz w kraju i dynamiczna aura
Mróz w Polsce i dynamiczna pogoda

Silne przymrozki mogą powodować znaczne szkody. W górach powyżej 1000 metrów n.p.m całodobowy mróz. Strzał zimna odczuwamy w całym kraju

Tak późne przymrozki mogą wyrządzić spore szkody w sadownictwie, ogrodnictwie, rolnictwie. Nieuniknione wydają się duże straty w rolnictwie w czasie najbliższych tygodni. Spadki temperatury nie ograniczają się jedynie do niewielkiego obszaru i są zależne od wielkości zachmurzenia, ukształtowania terenu i prędkości wiatru. Noc z wtorku na środę przynosiła powszechne przymrozki w centrum, południu, wschodzie, północnym wschodzie oraz na południowym wschodzie, gdzie temperatura przy gruncie obniżyła się miejscami do -5°C. Najzimniej było na Ziemi Świętokrzyskiej, natomiast w nocy ze środy na czwartek na obszarze Ziemi Łódzkiej, gdzie na stacji meteorologicznej Łódź-Lublinek zmierzono w poletku meteorologicznym na wysokości 5 cm aż -6°C. Jeszcze większy mróz występuje podczas mijającego strzału zimna w rejonach górskich, gdzie np. na Kasprowym Wierchu i Śnieżce okazuje się całodobowy.

Akcenty zimowe w Polsce. Prognoza potencjalnego zasięgu pokrywy śnieżnej na 20 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla naszej części Europy

dynamiczna pogoda i śnieg w kraju
Śnieg w kraju zaskoczy i strzał zimna z północy

Druga część miesiąca będzie więc rozczarowywać pod względem temperatur w Polsce. Będą zdarzać się okresy z występowaniem opadów śniegu, mieszanych i krupy śnieżnej na nizinach i wyżynach, ale trwałej zimy poza górami z tego nie będzie.

Mróz w Polsce i możliwe akcenty ze śniegiem

Pierwsza połowa kwietnia okazała się ekstremalnie ciepła, gdy to odchylenie temperatury na przeważającym obszarze Polski przekroczyła 6.2°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. W kolejnych dniach zaleganie chłodnych mas powietrza doprowadzi do dalszej redukcji wysokiej dodatniej anomalii temperatury, która do 17 kwietnia 2024 r. wynosi około 5.2°C, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020 r. Przynajmniej do 25-27 kwietnia 2024 r. średnia dobowa temperatura powietrza będzie poniżej normy klimatycznej. Do 26 lutego 2024 r. ekstremalna anomalia temperatury za pierwszą połowę kwietnia 2024 r. zostanie zredukowana do poziomu 1.7°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. na przeważającym obszarze Polski. Zatem w nieco ponad 10 dni średnia anomalia temperatury spadnie o blisko 5°C. Średnia dobowa temperatura powietrza przez większość czasu powinna być charakterystyczna dla przedwiośnia, czasem wczesnej wiosny termicznej.

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej orientacyjnie na 22.04.2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Śnieg może spaść jeszcze na nizinach i na moment zabielić krajobrazy

Strzał zimna pozostanie na dłużej w Polsce

Finalnie przedostatni miesiąc meteorologicznej wiosny nie zapisze się jako ekstremalnie ciepły. Średnia obszarowa anomalia temperatury za kwiecień 2024 r. powinna wyjść w okolicach 1-2°C, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020 r. Średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych dniach będzie niższa o nawet 3-6°C od normy wieloletniej. Niebieskie barwy zagościły po dłuższej przerwie na mapach anomalii temperatury dla Polski, ale także wielu krajów europejskich.

Strzał zimna na dłużej w Polsce. Ocieplenie nie będzie szybkie

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 17.04.2024 do 24.04.2024 r. według modelu CFS dla Europy i obszarów przyległych

Strzał zimna pozostaje na ponad tydzień w Polsce

Rychłego ocieplenia nie przewidujemy. Szansa na zmianę trendu pogodowego i ocieplenie widać dopiero na przełomie kwietnia i maja, gdy to okresowo mogą wystąpić dni z temperaturą powyżej 20°C. Przez ponad 7-10 dni będzie duże ryzyko częstych i groźnych dla wegetacji roślin przymrozków w Polsce, co może wyrządzić spore szkody w sadach i ogrodach, rzutując finalnie na ceny owoców i warzyw w kolejnych miesiącach.

Zobacz też: Atak zimy w kwietniu i spływ powietrza arktycznego

Prognozowana wstępnie średnia anomalia temperatury na okres od 29.04.2024 r. do 4.05.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

strzał zimna w Polsce
Strzał zimna w prognozach na dłużej dla Polski. Zmiana trendu nie wczesniej niż na przełomie kwietnia i maja

Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com, weatheronline.com, wxcharts.com, tropicaltidbits.com