Atak zimy w kwietniu. 20-30 cm śniegu i mróz do -10 stopni. Koszmarne załamanie pogody. Kiedy powrót wiosny?

Nieprawdopodobnie zmieniła się pogoda w Europie w ostatnich dniach. Załamanie pogody jest tak zimne, że w wielu regionach, w tym blisko Polski nadciąga atak zimy. Przez kontynent przetoczą się śnieżyce, a temperatury w wielu regionach będą ujemne. Zapraszam na zimową prognozę pogody, jednak w drugiej połowie wpisu powieje optymizmem, ponieważ będę szukał wiosny na pogodowych mapach.

Atak zimy w Europie. Czym jest spowodowany?

Wszystkiemu winny jest wyż z zachodnich regionów kontynentu. To ten ośrodek zablokował cyrkulację zachodnią oraz tym samym napływ cieplejszych mas powietrza w nasz region.

Silny wyż na zachodzie przynosi atak zimy w części Europy
Atak zimy w Europie. Blokada cyrkulacji zachodniej

Powyżej sytuacja synoptyczna na noc z czwartku na piątek. Widzimy tu wspomniany wyż, za sprawą którego do Europy Centralnej i częściowo wschodniej spływa chłodne, arktyczne powietrze z północy kontynentu. Na wschodzie widzimy aktywny niż, który pod koniec tygodnia przemieszczał będzie się z południa na północ na wschód od Polski. O tym niżu pisał będę w dalszej części wpisu, ponieważ przyniesie on intensywne śnieżyce bardzo blisko naszego kraju. Wróćmy teraz do wyżu z zachodu i adwekcji chłodu w nasz region.

Kwiecień przynosi spływ chłodu do Europy. Atak zimy w kwietniu
Silny spływ chłodu z północy. Atak zimy w drugiej połowie kwietnia

Powyżej mapa rozkładu mas powietrza. Powietrze wokół wyżu krąży zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dlatego w nasz region, po wschodniej stronie wyżu spływa bardzo chłodne powietrze z dalekiej północy kontynentu. Ponieważ w regiony z zalegającym chłodnym powietrzem wkroczą niże z południa, oczekujemy intensywnych opadów śniegu. Spójrzmy, jak będzie wyglądało to w kolejnych dniach. Przeczytaj również: Fatalne w skutkach przymrozki w Polsce i regionie

Atak zimy w Europie. Liczne śnieżyce na wschodzie

Już w środę, w rejonie Morza Czarnego powstał zasobny w wilgoć, aktywny niż. W kolejnych godzinach i dniach przemieszczał będzie się on na północ, w nasz region. Spójrzmy na animację prognoz opadów dla Europy.

Atak zimy w regionie. Śnieżyce w prognozach opadów

Niż przynosił silne opady, a także burze w pasie od Bułgarii przez Rumunię, po południe i centrum Ukrainy. Po dotarciu w okolice Białorusi opady deszczu przechodzić zaczną w opady śniegu. Z jednej strony zalegać będzie tu chłodne powietrze z temperaturą ujemną w wyższych partiach troposfery. Z drugiej niż, jak wspomniałem jest bardzo zasobny w wilgoć. Dlatego też opady śniegu w regionie będą intensywne. Silny atak zimy na początek weekendu prognozowany jest dla Białorusi oraz całej zachodniej Rosji.

Atak
Atak zimy na wschód od Polski na początek weekendu

W weekend atak zimy i śnieżyca dotrą aż do granicy Finlandii z Rosją. Modele pogodowe szacują, że do końca weekendu w omawianym regionie spadnie nawet 20-30 cm śniegu. W weekend śnieg padać może również w naszym kraju, jednak o tym za chwilę. Kolejną śnieżycę w naszym regionie widać w prognozach opadów na początek przyszłego tygodnia. W poniedziałek w nasz region dotrze kolejny niż z południa Europy. Znów przemieszczał będzie się na wschód od kraju i przyniesie kolejną porcję opadów śniegu.

Śnieżyca w Europie Wschodniej w przyszłym tygodniu
Kolejna śnieżyca blisko Polski na początku przyszłego tygodnia

Tym razem atak zimy i silne śnieżyce obejmą obszary analogiczne jak podczas strefy opadów z początku weekendu. Dodatkowo intensywne opady śniegu pojawią się również w centralnej Rosji. W związku z silnym spływem chłodu do Europy intensywne opady śniegu pojawiają się również w Alpach. W wyższych partiach gór panują złe warunki. Ogłoszono również alerty związane z zagrożeniem lawinowym. Widzimy więc, że zima w części Europy nie odpuszcza. Zobaczmy teraz, czy w prognozach na bardziej odległe terminy widać powrót wiosny.

Szukamy wiosny w prognozach dla Europy i Polski

Jak do tej pory, w powyższej prognozie nie miałem dla Was i dla dobrych wieści pogodowych, ponieważ śnieg i mróz w drugiej połowie kwietnia to nie są w żaden sposób dobre wiadomości. Teraz postaram się poszukać pozytywnych informacji, choć od razu zdradzam, że będzie mi ciężko, ponieważ na mapach temperatury znacznego ocieplenia nie widać przez wiele najbliższych dni.

Chwilowy powrót wiosny? Ocieplenie
Ocieplenie w Polsce. Chwilowy powrót wiosny w przyszłym tygodniu?

Optymizmem może napawać co prawda przyszła środa 17 kwietnia. Jednak obecne wyliczenia modeli pogodowych jasno wskazują, że ocieplenie w środku przyszłego tygodnia będzie tylko chwilowe. Ostatni weekend kwietnia minie nam co prawda pod znakiem temperatur w dzień powyżej 10 stopni Celsjusza. Jednak temperatury na poziomie 12-14 stopni przed zbliżającym się wielkimi krokami weekendem majowym nie są chyba naszym wymarzonym scenariuszem. Co gorsza, chyba wcale nie powinienem podejmować tego tematu, aby nie psuć Wam humoru. Obecne wyliczenia modelu GFS nie widzą ocieplenia w weekend majowy. Wedle obecnych map w okresie 1-3 maja temperatury w kraju nadal rosnąć miałyby maksymalnie do 12-15 stopni Celsjusza. Spokojnie jednak. Bądźmy optymistami. Do majówki pozostało 2 tygodnie, a to wystarczająco dużo czasu, by prognozy i wyliczenia modeli wróciły na tory bardziej przystające przełomowi kwietnia i maja. Książka „Pamiętniki łowcy burz” za jedyne 19.90 PLN. Sprawdź szczegóły