Pogoda w Europie w środę nieco się uspokoiła, jednak ostatnie doby przyniosły dużo groźnych zjawisk pogodowych. Najgroźniej było na Wyspach Brytyjskich, gdzie pojawiło się tornado. Dokładniej to zanotowano dwie trąby powietrzne. Podsumujmy załamanie pogody, jakie przetoczyło się przez Europę.
Załamanie pogody przeszło nad Europą. Pojawiło się tornado
Na początku wpisu musimy cofnąć się dwie doby wstecz, aby poznać przyczyny silnego załamania pogody w części Europy. Poniżej widzimy mapę synoptyczną na dzień 15 kwietnia.
Widzimy, że na Morzu Północnym, blisko Wysp Brytyjskich znajdował się aktywny ośrodek niżowy. Ciśnienie w jego centrum spadło w okolice 990 hPa, co przy obecności całkiem niedaleko silnego wyżu przyniosło całkiem spory kontrast ciśnienia. Wiemy, że tam, gdzie duża różnica tam silny wiatr. Tak było i tym razem, dlatego nad Wyspami przetaczała się silna wichura. Poniżej mapa z widokiem wiatru na niedzielne popołudnie. Widzimy, że w Wyspy uderzyła wichura z wiatrem znacznie przekraczającym 120 km/h.
Bliskość niżu i doskonałe warunki kinematyczne przyniosły silne burze nad Europą. Spójrzmy jak to wyglądało w ostatnich dniach. Przeczytaj również: Przymrozki w Polsce mogą mieć fatalne skutki dla rolników i sadowników
Tornado uderzyło na Wyspach Brytyjskich. Przez Europę przetoczyły się burze
Aktywny niż nurkujący do centrum Europy z północnego zachodu przyniósł liczne burze w Europie w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Poniżej zbiorcza mapa wyładowań atmosferycznych dla Europy za ostatnie dwie doby.
Widzimy, że burze szalały nie tylko w rejonie Wielkiej Brytanii. Niż wędrował w kierunku Europy Centralnej, a w środę burze pojawiły się nawet na wschodzie kontynentu. Warto odnotować, że w przeciągu 48 godzin w Europie padło ponad 90 tysięcy wyładowań atmosferycznych. To jak na kwiecień całkiem solidna liczba. Z pewnością jednym z groźniejszych zjawisk jakie przyniosło załamanie pogody w ostatnich kilkudziesięciu godzinach w Europie było tornado, jakie zanotowano w miejscowości Knutton w Wielkiej Brytanii. Poniżej nagranie z uderzenia trąby (film pochodzi z profilu FB Steve Lee Hamings)
Trąba powietrzna pojawiła się z rana (około 6.30 czasu polskiego), jednak szczęśliwie w pokazanej na filmie przyczepie kempingowej nikogo nie było. Tornado zakwalifikowano na F1.5 w skali Fujity. Oznacza to, że siła wiatru z jaką żywioł uderzył w obszar na filmie przekraczała 200 km/h. Siłę żywiołu widać doskonale na filmie. Wiatr dosłownie w ułamku sekundy przewraca, nielekką przecież przyczynę. Prócz przewróconej przyczepy trąba uszkodziła pobliskie poszycia dachów. Druga z trąb pojawiła się 15 kwietnia po 8 rano w miejscowości West Bridgford. W tym wypadku nie odnotowano większych szkód, choć wiatr uszkodził kilka drzew i słupów reklamowych.
Burze przetoczyły się również przez Polskę
Niż Renata, ponieważ tak został nazwany dał się we znaki również w Polsce. Już w weekend przez Polskę przechodziły burze, jednak nie były jeszcze bardzo groźne. Bardzo aktywne, groźne zjawiska burzowe przetaczały się nad Polską Południową w poniedziałek 15 kwietnia.
Praktycznie przez cały poniedziałkowy poranek silna, dobrze zorganizowana burza przetaczała się przez krańce południowe kraju. Komórka ta przemieszczała się bardzo szybko przynosząc uderzenia wiatru powyżej 80 km/h oraz bardzo intensywne, choć krótkotrwałe opady deszczu (lokalnie gradu). Po południu w poniedziałek, na froncie chłodnym doszło do kolejnych burz. To już jednak poza terytorium naszego kraju (niepotwierdzone doniesienia mówią, że na Ukrainie pojawiło się tornado). W nocy z poniedziałku na wtorek do kraju wkroczył kolejny front atmosferyczny przynosząc silne burze na zachodzie i w centrum Polski.
Burze w nocy z poniedziałku na wtorek niosły ze sobą mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Towarzyszył im również bardzo intensywny deszcz oraz silniejsze porywy wiatru. Szczęśliwie nie odnotowaliśmy zniszczeń, ale za to nasi znajomi z innych regionów Polski narobili mnóstwo świetnych zdjęć wyładowań atmosferycznych. Gratulujemy zdobyczy. Burze mogą pojawiać się nad Polską również w kolejnych dniach. Tornado raczej nam nie grozi, jednak lokalne, ulewne opady deszczu z pewnością się pojawią. W dzielnicach północnych kraju nie można wykluczyć opadów śniegu podczas przechodzenia komórek burzowych.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie