Koszmarny atak zimy na wschodzie. Mróz do -30°C, śnieżyce przyniosą 100 cm śniegu. Cyklony zagrożą Polsce

To prawdopodobnie jest najsilniejszy atak zimy ostatniej dekady w południowo wschodniej Azji. Z północy na południe kontynentu spływa potężny chłód. Z mrozem zmagają się mieszkańcy południowo wschodnich Chin, Korei, czy Japonii. Dodatkowo nad wyspami japońskimi przechodzą potężne śnieżyce przynosząc paraliż komunikacyjny. W ostatniej części wpisu wrócimy również do Polski, ponieważ u nas pogoda również zapowiada się bardzo ciekawie.

Potężny atak zimy w Azji. Czym jest spowodowany?

W styczniu, w dwóch, trzech wpisach pisałem dla Was o potężnych mrozach jakie panują w środkowej i północnej Azji. Kilka dni temu padł nawet historyczny rekord najniższej temperatury w Chinach. Blisko granicy z Rosją stacje pogodowe zanotowały temperaturę na poziomie -53 stopni Celsjusza. Tak niskiej temperatury nie odnotowano w Chinach jeszcze nigdy.

Atak zimy na wschodzie. Silny spływ chodu na południe
Atak zimy w Japonii. Silny spływ chłodu na południe

Dopóki chłodne powietrze „trzymało się” centralnej Azji, wszystko było w porządku. Jednak od kilku dni arktyczne, koszmarnie niskie temperatury ruszyły na południe docierając między innymi do Korei i wspominanej Japonii. W momencie, gdy bardzo chłodne masy powietrza wkroczyły nad dość ciepłe wody Morza Japońskiego, doszło do silnej kondensacji pary wodnej. Rozpoczął się masowy rozwój wypiętrzonych chmur opadowych. Śnieżyce te uderzyły w Japonię przynosząc atak zimy niespotykany w naszym regionie (a i w Japonii, aż tak nawalne opady są rzadkością). Przeczytaj również: Kolejna śnieżyca w rregionie

Atak zimy w Japonii. Są ofiary śnieżyc w Japonii

Śnieżyce związane z efektem morza przynoszą bardzo duże przyrosty pokrywy śnieżnej na centralnej i północnej wyspie archipelagu japońskiego. Śnieżyce i atak zimy jaki zaobserwujemy w najbliższych dniach przyniosą lokalnie ponad metr świeżego śniegu. Na koniec tygodnia grubość pokrywy śnieżnej w wielu regionach Japonii będzie imponująca.

Atak zimy przyniesie mnóstwo śniegu
Atak zimy przyniesie mnóstwo śniegu

Podczas ubiegłego tygodnia szczególnie dużo śniegu spadło u zachodnich wybrzeży Japonii. Atak zimy przyniósł przykładowo metr śniegu w mieście Maniwa na zachodnim wybrzeżu. Niestety w skutek silnych śnieżyc oraz siarczystego mrozu w Japonii mamy na tą chwilę już 5 potwierdzonych ofiar pogody. Dodatkowo, w Japonii nie istnieją służby odpowiedzialne za odśnieżanie dróg. W związku z tym potężne opady śniegu doprowadziły do całkowitego paraliżu komunikacyjnego w niektórych regionach kraju. Kolejne dnia to kolejne potężne opady śniegu związane z efektem jeziora na północy i zachodzie Japonii. Sytuacja stanie się jeszcze bardziej dramatyczna. Niestety końca spływu chłodu w regionie nie widać.

Opady śniegu również w naszym regionie do końca tygodnia

Zima pokazuje swe śnieżne oblicze również w naszym regionie. Temperatury są dodatnie, więc pokrywa śnieżne nie przyrasta spektakularnie. Co nie zmienia faktu, że do przyszłego weekendu czeka nas jeszcze nie jeden atak zimy. Sprawdźmy prognozę opadów dla Polski.

Atak zimy w Polsce w tym tygodniu

We wtorek po południu do kraju wkroczy strefa frontu atmosferycznego. Na zachodzie kraju przyniesie ona opady marznącego deszczu. Uwaga na możliwą gołoledź. W nocy z wtorku na środę strefa opadów przemieści się do centralnej i wschodniej Polski. Tutaj możliwy jest atak zimy z bardzo silną śnieżycą. Śnieg padał będzie bardzo intensywnie. Jednak temperatury w okolicach zera nie pozwolą na utworzenie grubej pokrywy śnieżnej. Środa upłynie pod znakiem przelotnych opadów śniegu. Lokalnie nie wykluczamy pojawienia się burz śnieżnych z wyładowaniami atmosferycznymi. W czwartek z północnego zachodu na południowy wschód przemieści się płytki niż przynosząc kolejną porcję opadów śniegu. Od śnieżyc odpoczniemy w piątek i sobotę. Jednak w niedzielę czeka nas kolejne załamanie pogody.

Kolejny atak zimy na koniec weekendu
Kolejne atak zimy w Polsce na koniec weekendu

Do kraju z zachodu wkroczy kolejny front atmosferyczny. Na zachodzie i w centrum padał będzie deszcz (możliwa gołoledź). Na wschodzie opad przejdzie w śnieg, a śnieżyca przynieść może kolejny atak zimy, który lokalnie, przez kilka godzin powodować będzie duże utrudnienia komunikacyjne. Widać więc, że zima może nie jest obecnie aż tak gwałtowna jak w Japonii, jednak strefowa cyrkulacja powietrza przyniesie nam kolejne śnieżyce podczas obecnego tygodnia. Po najnowsze prognozy pogody zapraszam codziennie na stronę główną portalu.