Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silna śnieżyca w regionie. 20-30 cm śniegu w dobę. Groźne opady śniegu i gołoledź dotrą do Polski

Kolejna śnieżyca w Polsce. Możliwa gołoledź

Obecnie nad Polską przechodzi umiarkowana śnieżyca, która na wschodzie kraju traci na intensywności. W regionie śnieg pada bardzo intensywnie, a przed nami kolejne dni intensywnych opadów zimowych. Zapraszam na wpis.

Głęboki niż na północy. Śnieżyca w regionie jest silna

Podczas gdy przez Polskę wędrują umiarkowane opady śniegu, śnieg w regionie pada bardzo intensywnie. Poniżej aktualny skan radarowy z naszego regionu.

Śnieżyca najsilniejsza na północny wschód od Polski
Śnieżyca najsilniejsza na północny wschód

W Polsce na obszarach objętych opadami śniegu przybyło kilka centymetrów białego puchu. W tym samym czasie na północny wschód od Polski opady są znacznie bardziej intensywne. Podczas dzisiejszej doby lokalnie w Estonii, czy na Łotwie spadnie 20-30 cm śniegu, a to już śnieżyca intensywna. W wymienionych krajach możliwe są dziś bardzo trudne warunki na drogach. Wraz z wędrówką niżu na wschód, w nasz region dociera również cieplejsze powietrze. Dlatego też śnieg, który podczas obecnej doby pada dość intensywnie będzie się topił nie tworząc pokaźnej pokrywy śnieżnej.

śnieżyca w regionie. Znaczna część śniegu roztapia się
Śnieżyca w regionie. Znaczna część śniegu rozpuszcza się

Najpóźniej ocieplenie dotrze na Litwę. Dlatego też grubość pokrywy śnieżnej w tym kraju wyniesie na koniec dzisiejszego dnia nawet 20-25 centymetrów. Przeczytaj również: Burze śnieżne w poniedziałek w Polsce

To nie ostatnia śnieżyca w tym tygodniu w regionie

Pogoda w tym tygodniu pokaże nam swoje zimowe oblicze. Do pełni szczęścia fanów białych krajobrazów brakuje tylko nieco niższych temperatur. W związku z powrotem w nasz region strefowej cyrkulacji zachodniej, temperatury będą lekko dodatnie.

Groźne opady we wtorek nad Polską
Groźne opady we wtorek nad Polską

We wtorek po południu do Polski Zachodniej wkroczy strefa ciepłego frontu atmosferycznego. W zachodniej połowie kraju możemy mieć do czynienia z opadami marznącymi. Lokalnie możliwa jest gołoledź. Opady wraz z wędrówką strefy na wschód przybierać będą formę opadów śniegu. Może nie będzie to bardzo intensywna śnieżyca, jednak w centrum i na wschodzie kraju we wtorek wieczór i w nocy popadać może całkiem solidnie. Na krańcach wschodnich we środę rano sypać może solidnie. Do tego doliczyć należy konwekcję, która we wtorek wystąpić może we wszystkich regionach kraju. Tam, gdzie przejdą konwekcyjne opady śniegu, śnieżyca może być silna, lecz krótkotrwała.

Śnieżyca związana z płytkim niżem w czwartek
Śnieżyca związana z płytkim niżem w czwartek

Środa upłynie znów pod znakiem lokalnej konwekcji z intensywnymi opadami śniegu. Ciekawie zapowiadają się prognozy pogody na czwartek. Do kraju zanurkuje płytki niż z północnego zachodu. Na ten moment nie chcę określać dokładnie, gdzie śnieżyca będzie silna, jednak czwartek ma potencjał i warunki by przynieść w kraju kolejne silne, intensywne opady śniegu. Zima nie odpuści również w weekend.

Nie tylko opady śniegu. Groźna pogoda w tym tygodniu

Pogoda w tym tygodniu będzie niebezpieczna nie tylko w kontekście opadów. Na zachodzie możliwa jest gołoledź, a w pozostałych regionach mocno popada śnieg. Jednak do tego należy dołączyć jeszcze jeden parametr dynamicznej pogody. Jest nim wiatr. Poniżej prognozy wiatru na rozpoczęty tydzień.

Silny wiatr w Polsce

Dziś wieje mocno praktycznie w całym kraju. Na wschodzie śnieżyca w połączeniu z silnym wiatrem przynosi zawieje i zamiecie śnieżne. Wiatr wiejący z prędkością ponad 80 km/h czeka nas znów w środę. Wtedy to, w skutek wysokiego gradientu barycznego, znów zrobi się bardzo wietrznie. Silna wichura przetoczy się przez zachód i południe kraju w czwartek. Jednak z niepokojem patrzę na prognozy wiatru na przyszły weekend.

Silna wichura w przyszły weekend
Silna wichura nad Polską w przyszły weekend?

Do tego okresu w pogodzie pozostało jeszcze kilka dni. Na ten moment tylko zaznaczam, że silna wichura widoczna jest w wyliczenia modeli pogodowych. Na dokładną analizę przyjdzie czas za kilka aktualizacji modeli. Obecnie przez wschód kraju przechodzi śnieżyca, która w połączeniu z wiatrem daje trudne warunki pogodowe. Apeluję więc do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk