Burze śnieżne dziś nad Polską. Silny wiatr o skali wichury. Nawet 140 km/h w Karkonoszach

Burze śnieżne możliwe są dziś nad Polską. Silny wiatr o skali wichury w niektórych regionach. Najsilniej wieje wysoko w Karkonoszach, gdzie anemometry ultradźwiękowe IMGW mierzą porywy wiatru w okolicach 140 km/h.

Burze śnieżne możliwe w przedostatni dzień stycznia nad Polską

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Śnieżyce, silny wiatr, a nawet burze. Dynamiczna, zmienna aura w tym tygodniu

Dziś Polska znajduje się w zasięgu pogłębionej zatoki niżowej, za którą odpowiedzialny jest głęboki atlantycki niż o imieniu Nicolas z centrum nad Skandynawią. Napływa do nas łagodna masa powietrza polarno-morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Nad naszym krajem możliwe są punktowe burze śnieżne. Zwłaszcza na zachodzie i północy. Od północnego zachodu na południowy wschód przechodzi strefa frontu atmosferycznego o charakterze okluzji chłodnej. Tuż za pierwszym frontem, wkroczy drugorzędny chłodny front w obrębie którego pojawić mogą się zjawiska burzowe. Znajdziemy się przejściowo w powietrzu arktycznym morskim o niewielkiej niestabilności. Głęboki cyklon z rodowodem atlantyckim kształtuje pogodę w północnej i centralnej części Starego Kontynentu. Pomiędzy dolną a środkową troposferą wystąpi stromy gradient temperatury, skutkując warunkami sprzyjającymi do rozwoju rozproszonych burz.

SIGNIFICANT IMGW, ważny do 30 stycznia 2023, 12 UTC dla Polski

burze śnieżne w poniedziałek
Burze śnieżne możliwe są dziś za głównym frontem

Przeczytaj też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wichury, burze i śnieżyce. Potem czeka nas dwucyfrowy mróz poniżej -15°C w Polsce

Niżowa pogoda pod koniec stycznia w Polsce

Dzisiejszy dzień przyniesie dominacje niżowej pogody. W wielu regionach zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. W wielu regionach przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na północnym zachodzie także deszczu, początkowo obserwowane są opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Na północy i zachodzie oraz częściowo w centrum możliwe są dziś pojedyncze burze śnieżne. Głównie na Podlasiu przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm, w Beskidzie Śląskim i Żywieckim o 8 cm, w Sudetach o 10 cm.

W najcieplejszym momencie dnia od -2°C w rejonach podgórskich Karpat do 2°C w centrum kraju i 5°C na Pomorzu Zachodnim i na wybrzeżu. Wiatr z uwagi dużą różnice ciśnienia umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 80 km/h, na Pogórzu Karpackim i w głębi kraju do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach porywy do 140 km/h, w Tatrach do 80 km/h, powodujące zawieje śnieżne.

Porywy wiatru na głównych stacjach synoptycznych IMGW, 30 stycznia 2023 w Polsce

Silny wiatr w Karkonoszach

Niewielka chwiejność termodynamiczna powinna wystarczyć do rozwoju pojedynczych burz

Energia dostępna drogą konwekcyjną nie przekroczy dziś 50-100 J/kg. Będzie więc ona marginalna, ale powinna pozwolić do rozwoju burz śnieżnych. Rozwój struktur konwekcyjnych będzie możliwy dzięki wymuszeniu wznoszenia w środkowej i górnej troposferze. Burze śnieżne mogą pojawić się również na drugorzędnym chłodnym froncie atmosferycznym, który wkroczy w drugiej części dnia.

Burze śnieżne możliwe. Prognoza burzowa według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

Burze śnieżne możliwe
Prognoza burzowa na 30 stycznia 2023 według modeli europejskich i amerykańskich. Źródło: ESSL.org

Zjawiska burzowe są możliwe dziś w drugiej części dnia i wieczorem nad Polską. Będą nieliczne i krótkotrwałe. Nieliczne pioruny mogą pojawić się także w centrum i na zachodzie kraju, jak i też rejonie Sudetów i w zachodniej części Beskidów. Podczas przechodzenia komórek opadowych i burzowych będą występować głównie opady krupy śnieżnej i śniegu, a wiatr może w porywach osiągać prędkość do 80-90 km/h – informuje Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska. Bieżące położenie opadów i burz online.

Prognoza konwekcyjna wydana przez A.Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze śnieżne w Polsce
Burze śnieżne prawdopodobne. Źródło: lowcyburz.pl

FaniPogody.pl