Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wichury, burze i śnieżyce na przełomie stycznia i lutego. Czeka nas duża dynamika w pogodzie za sprawą uaktywnienie się przejściowo cyrkulacji strefowej o różnych składowych. Z biegiem czasu w pierwszej dekadzie 2 miesiąca roku, pojawić może się większy mróz i silny antycyklon, który spowoduje stabilizacje pogody.
Pogoda długoterminowa. Odbuduje się nam na kilka dni silna cyrkulacja strefowa
Prawdopodobnie tylko na kilka dni doświadczymy silnego wpływu cyrkulacji strefowej o różnych składowych – wskazują najnowsze realizacje modeli numerycznych z różnych ośrodków meteorologicznych. Pod koniec przyszłego tygodnia nad Polską i krajami przyległymi może znaleźć się silna blokada wyżowa, która zablokuje swobodny pochód atlantyckich cyklonów. Jeśli wyż nie będzie kolejnym zgniłym antycyklonem, to będą korzystne warunki do występowanie silnego mrozu. Zanim jednak tak się stanie, to ostatnie dni stycznia i pierwsze dni lutego miną z szybko zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Czekają nas duże wahania ciśnienia, spore zmiany temperatury, liczne opady, a nawet lokalne burze śnieżne i silny wiatr, który spełni w wielu regionach kryteria dla wichury.
Styczeń 2023 zapisze się jako ciepły i wilgotny w całym kraju
Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, mimo że druga połowa stycznia była chłodniejsza od pierwszej i temperatury wyraźnie spadły, to i tak styczeń 2023 r. zapisze się na kartach polskiej meteorologii w całym kraju jako ciepły. Rekordowo zaczęliśmy nowy rok, ustanawiając nowe rekordy miesięczne na wielu stacjach IMGW. Potem temperatury spadły, ale na ogół utrzymywały się powyżej normy wieloletniej. Średnia anomalia temperatury na obszarze całego kraju w mijającym miesiącu była wyższa o 4°C od normy z lat 1991-2020 r. Dodatkowo był to miesiąc wilgotny, często padał deszcz, ale czasem w chłodniejszych masach powietrza zdarzyły się opady stałe i mieszane, wystąpiły także pojedyncze dni z burzami i wichurami, które nie okazały się jednak silne.
Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.01.2023 r. do 31.01.2023 r. uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski
Rzućmy jeszcze okiem na anomalie dobowe na okres od 29.01.2023 r. do 4.02.2023 r., uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. Widzimy, że generalnie ostatnie dni stycznia będą z temperaturą powyżej normy. Ciepły zapowiada się także początek lutego, lecz co należy podkreślić nie będzie on tak rekordowo ciepły jak początek 2023 roku. Następnie pomiędzy 3-5 dniem miesiąca temperatury wyraźnie spadną w całym kraju, nawet do wartości w normie i poniżej normy wieloletniej.
Anomalia temperatury na przełom stycznia i lutego 2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. wraz ze średnią anomalią temperatury za 7 dni
Pogoda długoterminowa. Gwałtowny spadek ciśnienia i jego duże wahania w kolejnych dniach mogą wpływać niekorzystnie na nasze samopoczucie
Zmiana pogoda zaczęła postępować już dziś. Nasuwa się do nas zatoka głębokiego atlantyckiego niżu, który dziś znajduje się nad wodami Morza Norweskiego i zmierza nad Skandynawię. Dodatkowo od północnego zachodu na południowy wschód przechodzi front okluzji związany z niżem znad Morza Barentsa. Pozostajemy w masie polarnomorskiej. Wzrasta różnica ciśnienia nad Polską, lecz kulminacyjna faza załamania pogody dopiero przed nami. Ciśnienie w ciągu doby spadnie w wielu regionach o nawet 20-25 hPa. To może być trudny okres dla meteopatów, którzy mogą odczuwać skutki gwałtownego spadku ciśnienia i wzrostu prędkości wiatru.
Przeczytaj również: Śnieżyca w regionie będzie bardzo silna. Spadnie nawet 40 cm śniegu. Załamanie pogody w Polsce
Ciśnienie na poziomie morza, 29 stycznia 2023, 17:00 czasu lokalnego na stacjach IMGW-PIB w Polsce. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB
Zmiana ciśnienia w okresie minionych 24 godzin na obszarze Polski, która zwiastuje zmianę pogody w całym kraju i likwidacje blokady wyżowej. Dane: IMGW-PIB
Pogoda długoterminowa. Duża dynamika w pogodzie na początku lutego 2023 w Polsce
Wraz z początkiem nowego tygodnia blokada wyżowa zostanie zlikwidowana, jej miejsce zajmie rozległy obszar niżowy z północnego Starego Kontynentu oraz znad Atlantyku Północnego. Często w przyszłym tygodniu przechodzić będą przez nasz kraj strefy frontowe, a dodatkowo w okolicach środy/czwartku, pojawić może się nurkujący wtórny niż, który wywoła większą wichurę w wielu regionach. Jednak co należy podkreślić, trajektoria tego i głębokość tego cyklonu jest niepewna i w kolejnych dniach będziemy bacznie obserwować kolejne wiązki prognostyczne z różnych modeli numerycznych.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane średniej wartości ciśnienia na poziomie morza na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Pogoda długoterminowa. Burze śnieżne mogą nie być rzadkością w najbliższych dniach
Przełom miesięcy przyniesie częste opady śniegu, deszczu ze śniegiem, dodatkowo pojawić mogą się rozproszone, lecz lokalne burze śnieżne. Szczególnie na północy i zachodzie naszego kraju, lecz w sprzyjających warunkach może zagrzmieć punktowo na obszarze całej Polski. W chłodniejszych masach powietrza padać ma głównie śnieg, natomiast w cieplejszych deszcz. Na nizinach i wyżynach nie będzie na ogół warunków do utrzymania się pokrywy śnieżnej, gdyż śnieg będzie szybko osiadał i topniał za sprawą dodatniej temperatury. Wyjątek stanowić będą tu rejony górskie i podgórskie, gdzie na skutek przechodzących stref frontowych i śnieżyc konwekcyjnych wzrośnie pokrywa śnieżna. Dlatego też kolejne turnusy uczniów, którzy od jutra rozpoczynają ferie będą zadowolone z warunków pogodowych typowych dla chłodnej pory roku w górach.
Temperatury spadną z biegiem czasu w lutym, ale pierwsze dni nowego miesiąca będą cieplejsze niż zwykle o tej porze roku. Należy pamiętać, że luty 2023 r. jest ostatnim miesiącem meteorologicznej zimy. Już 1 marca 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna wiosna. Styczeń z klimatologicznego punktu widzenia jest najchłodniejszym miesiącem w roku. Jednak na skutek postępujących zmian klimatologicznych często zimy w Polsce są ciepłe z nielicznymi odstępstwami.
Mróz ograniczy swój zasięg w najbliższych dniach do obszarów górskich
Mróz i przymrozki nie będą rzadkością głównie w górach i na obszarach podgórskich. Na terenach wyżej położonych mróz może panować przez całą dobę przez wiele dni z rzędu. Nie zabraknąć może również sporego przyrostu pokrywy śnieżnej w wyższych partiach gór.
Mróz poza górami zacznie być częsty na nizinach i wyżynach w okolicach 3-5 lutego 2023 r. Dużo jednak będzie zależeć od skali adwekcji chłodnych mas powietrza oraz wielkości i długości przejaśnień oraz rozpogodzeń. Duża aktywność cyrkulacji strefowej o różnych składowych powinna utrzymać się do okolic 4-5 dnia nowego miesiąca. Zwrot w kierunku możliwego utrwalenia zimy termicznej jest możliwy koło 5.02.2023 r. (+/-2 dni), ale na bardziej stabilne prognozy musimy jeszcze poczekać.
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej wartości ciśnienia na poziomie morza na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Na przełomie stycznia i lutego północ Europy pozostaniemy w zasięgu ośrodków niżowych wchodzących w skład cyrkulacji strefowej. Rozległe pole niżowe będzie rozciągać się w pasie od Atlantyku Północnego, przez rejony Islandii, sięgając aż po Skandynawię i część Federacji Rosyjskiej. Często w naszym regionie zaznaczą atlantyckie niże baryczne z układami frontalnymi, przynosząc wzrost dynamiki w pogodzie. Już jutro, tj. 30 stycznia 2023 r. przez nasz kraj przemieści się szybko od północnego zachodu na południowy wschód strefa frontowa o charakterze okluzji chłodnej związana z głębokim wirem niżowym o imieniu Nicolas z centrum nad Europą Północną. Spodziewane są opady stałe, mieszane i deszczu, lokalnie warunki na drogach będą trudne.
Burze śnieżne już w poniedziałek, 30 stycznia 2023 nad Polską
Tuż za frontem rozpocznie się dynamiczny rozwój konwekcji w warunkach stromego gradientu temperatury. Możliwe są nawet punktowe burze śnieżne, które mogą skutkować gwałtownym pogorszeniem warunków do jazdy, spadkiem widzialności do 100-200 metrów, silnym wiatrem do 60-80 km/h i opadami krupy śnieżnej oraz śniegu. Dodatkowo na skutek oddziaływania silnych i zimnych prądów zstępujących, następować może gwałtowny i duży spadek temperatury, skutkując oblodzeniem dróg i chodników po opadach. Jednak pod koniec stycznia i lutego warunki będą szybko ulegać zmianom, ale zima z dużą ilością śniegu utrzyma się tylko w górach i na obszarach podgórskich.
Prognoza sytuacji barycznej na 30 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Opady stałe, mieszane i deszczu w Polsce codziennie w najbliższym tygodniu
Na początku lutego prognozowany jest niżowy wzór pogody, dlatego też przebieg warunków pogodowych w Polsce nie będzie stabilny. W tym czasie pojawią się częste opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz opady krupy śnieżnej. Możliwe są nawet kolejne rozproszone burze, mając na uwadze prognozowany okresowo wzrost poziomego gradientu ciśnienia, możliwe są wichury, które stwarzać będą zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia. Już w kolejnych dniach będziemy informować o najnowszych realizacjach numerycznych, aby wskazać, gdzie pojawią się porywy wiatru spełniające kryteria dla wichury i burze śnieżne.
Prognoza wartości ciśnienia na poziomie morza, 1 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Wyliczane średnie wartości ciśnienia na 2 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Pogoda długoterminowa. Blokada wyżowa może rozwinąć się pod koniec przyszłego tygodnia
Warto sprawdzić wiązki prognostyczne modeli numerycznych z Ameryki Północnej oraz Europy. Po to, aby określić możliwy trend w pogodzie na dłuższy okres czasu. Generalnie na przełomie stycznia i lutego temperatury na nizinach i wyżynach będą typowe dla termicznego przedzimia z przewagą dodatnich wartości na termometrach przez całą dobę. W tym czasie mróz ograniczy swój zasięg głównie do obszarów górskich i podgórskich. Wiele wskazuje, że już w okolicach 3-5 lutego 2023 r. mróz zacznie obejmować niziny i wyżyny. Stanie się to prawdopodobnie po przejściu niżu wtórnego z systemem frontów atmosferycznych. Niewykluczone, że powróci nawet na większy obszar mróz całodobowy. Szczególnie duży mróz jest spodziewany wtedy w obszarach większych przejaśnień i dłuższych rozpogodzeń w czasie radiacyjnych nocy. Wygląda na to, że w drugim tygodniu lutego temperatury spadną w wielu regionach nawet do wartości poniżej normy wieloletniej. Musimy jednak podkreślić, że długość i skala ochłodzenia nie jest jeszcze znana.
Prognoza orientacyjna wiązek temperatury i opadów według modelu ECMWF dla Warszawy na okres od 29.01.2023 r. do 13.02.2023 r.
Pogoda długoterminowa. Prognoza wstępna wiązek temperatury i opadów na okres od 29.01.2023 r. do 14.02.2023 r. według modelu GFS
Pogoda długoterminowa. Widać w prognozach większy mróz, lecz są to na ten moment wstępne prognozy. Skala i długość ochłodzenia może ulec korekcie
Cyrkulacja strefowa o różnych składowych powinna być aktywna przez cały nadchodzący tydzień. Dlatego też warunki pogodowe w tym okresie nie okażą się stabilne. Następnie koło 4-6 lutego 2023 r. może pojawić się w naszej części Europy silny antycyklon, który zablokuje cyrkulacje zachodnią. Niewykluczone, że przybierze on nawet postać rozległego i równoleżnikowo ułożonego wału wysokiego ciśnienia. Są to na ten moment wstępne prognozy. Jednak, jeśli wyż nie okaże się zgniły, to większe spadki temperatury nawet poniżej -15°C są możliwe. Ciśnienie w centrum wyżu może przekroczyć nawet 1035-1040 hPa. Na bardziej stabilne prognozy musimy jednak poczekać do drugiej połowy tygodnia, kiedy do „gry” wejdą modele o gęstszej siatce obliczeniowej. Lepiej przewidują one możliwy rozwój zachmurzenia podinwersyjnego. Jest one częste zimą w półroczu chłodnym i hamuje nocne wypromieniowanie ciepła po zachodzie słońca i ogranicza dzienne wzrosty temperatury za sprawą ograniczenia promienia krótkofalowego.
Pogoda długoterminowa. Pogoda będzie okresami groźna, zmusić może strażaków do interwencji
Podsumowując, przełom stycznia i lutego przyniesie szybko zmieniające się warunki pogodowe za sprawą odbudowy strefowej cyrkulacji atmosfery. Nie zabraknie w tym okresie codziennych opadów śniegu, mieszanych i krupy, a także w nieco cieplejszych masach powietrza deszczu. Istnieje ryzyko lokalnych burz śnieżnych i wichur, których skala będzie jednak mniejsza, porównując do tego z czym mieliśmy do czynienia w lutym ubiegłego roku. Następnie pod koniec przyszłego tygodnia, bądź dopiero koło 6 dnia nowego miesiąca może pojawić się blokada wyżowa, wpływając na stabilizacje warunków pogodowych. Na bardziej stabilne prognozy musimy jeszcze poczekać. Nie jest znane obecnie dokładne położenie centrum wyżowego oraz skala potencjalnej adwekcji chłodu z północy. Śledźcie nasz portal na bieżąco, a z pewnością nic istotnego w pogodzie Wam nie umknie. Najnowsze prognozy długoterminowe są dostępne w naszej zakładce.
FaniPogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC