Śnieżyca i burze śnieżne pojawią się w Polsce. Spadnie nawet 10 cm śniegu. Niż Nicolas przyniesie gwałtowne załamanie pogody. Znamy datę i rejony zagrożone.
Śnieżyca nadchodzi do Polski, pojawią się również burze śnieżne
Niedziela jest ostatnim dniem w najbliższych dniach, kiedy panuje tak wysokie ciśnienie atmosferyczne na barometrach w Polsce. Przed nami duże zmiany w pogodzie, które rozpoczynają się już dziś. Na północy kraju rozpoczął się spadek ciśnienia atmosferycznego. Świadczy to o tym, że nasuwa się do nas zatoka niżowa związana z głębokim atlantyckim niżem o imieniu Nicolas. Z uwagi na narastający poziomy gradient ciśnienia atmosferycznego, wzrastać będzie porywistość wiatru zachodniego. Najwcześniej wiatr zacznie wzmagać się nad Bałtykiem I Pomorzem, następnie z biegiem godzin w głębi naszego kraju.
Zobacz też: Śnieżyca w regionie będzie bardzo silna. Spadnie nawet 40 cm śniegu. Załamanie pogody w Polsce
W niedzielę wieczorem oraz w nocy nocy z niedzieli na poniedziałek sztorm nad Bałtykiem z porywami do 80-90 (9-10 stopni Beauforta), nad Pomorzem porywy wiatru do 72 km/h, w pasie centralnym do 54 km/h. W poniedziałek modele numeryczne prognozują porywy sięgające 70-80 km/h. Szczególnie na (Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski), w Sudetach powyżej 100-130 km/h. We wtorek dalej porywisty wiatr w wielu regionach. Jednak kolejny nurkujący niż pojawi się w pierwszych dniach lutego, dlatego też środa i czwartek miną pod znakiem silnego wiatru, miejscami osiągając prędkości charakterystyczne dla wichury. Nie zabraknie w tym okresie opadów atmosferycznych, a nawet lokalnych, lecz rozproszonych burz.
Ciśnienie na poziomie morza, 29 stycznia 2023, 09:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW, wzrastająca różnica ciśnienia nad Polską
Północ w zasięgu niżów, południe pod wpływem wyżu znad Azorów
Na szczególnie dynamiczne warunki pogodowe musimy być przygotowani w ostatni poniedziałek stycznia 2023, kiedy to przez Polskę przechodzić będzie aktywny front atmosferyczny o charakterze okluzji chłodnej, bądź chłodnego frontu. Blokada wyżowa, która utrzymuje się od dłuższego czasu zostanie zlikwidowana. Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami panować ma duża różnica ciśnienia pomiędzy wyżem z rejonu Azorów i głębokim niżem o imieniu Nicolas z centrum nad Skandynawią. Prognozy różnych modeli wskazują, że sięgnie ona nawet 60-68 hPa. Północ kontynentu pozostanie w zasięgu ośrodków niżowych, które wchodzić będą w skład cyrkulacji strefowej, w tym czasie południe znajdzie się głównie pod wpływem wyżu azorskiego.
Śnieżyca spowodowana przez głęboki niż znad Skandynawii i jego rozległą strefę frontową. Prognoza pola ciśnienia na 30.01.2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Opady śniegu spowodują pogorszenie warunków do jazdy. Spadnie widzialność do kilkuset metrów w opadach zimowych
Jutro od północnego zachodu na południowy wschód przechodzić ma strefa frontu zokludowanego, która przyniesie diametralną zmianę warunków pogodowych w całym kraju. Miejsce rozległego i zgniłego na ogół wału wyżowego, zajmie miejsce zatoka niżowa związana z głębokim ośrodkiem niżowym znad Skandynawii. W zasięgu strefy frontowej pojawi się silny wiatr, opady mokrego i ciężkiego oraz lepkiego śniegu. Możliwy jest nawet przyrost pokrywy śnieżnej do 2-10 cm. Warunki na drogach staną się trudne, dodatkowo opady ograniczą widzialność. Główna adwekcja chłodu za frontem wystąpi na wysokościach izobarycznych 850 hPa, 700 hPa i 500 hPa, skutkując zaostrzeniem pionowego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Dlatego też skutkować ma to rozwojem niestabilności i powstaniem burz śnieżnych.
Prognoza sytuacji barycznej na 30 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Z prognoz numerycznych wynika, że w pierwszej części jutrzejszego dnia opady zimowe i mieszane będą występować na północy, północnym zachodzie, północnym wschodzie i centrum, zachodzie naszego kraju i z biegiem godzin mają przemieszczać się na południowy wschód, szybko obejmując kolejne regiony.
Śnieżyca w poniedziałek. Prognoza pola ciśnienia na 30 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Wichura, śnieżyca i burze śnieżne
Strefa aktywnego frontu atmosferycznego szybko przechodzić będzie przez nasz kraj. Około godziny 10 czasu urzędowego w poniedziałek, szczególnie intensywne opady zimowe będą rozciągać się w pasie od Suwalszczyzny, Mazur, przez centrum, aż po południowy zachód, docierając już przedpołudniem nad wschodnią połowę kraju. Tuż za frontem zaczną tworzyć się w drugiej części dnia liczne chmury kłębiaste z wyładowaniami atmosferycznymi. W związku z silniejszym przepływem powietrza nad Polską, mogą one układać się w pasma konwekcyjne. Podczas przechodzenia konwekcji porywy powinny sięgnąć 70-80 km/h. Krajobrazy w krótkim czasie mogą ulec gwałtownemu zabieleniu.
Śnieżyca w przedostatni dzień mijającego miesiąca. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 30 stycznia 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski
W krótkim czasie krajobrazy w wielu regionach ulegną zabieleniu. Akumulacja pokrywy śnieżnej w ciągu kilku godzin opadów sięgnąć może do 1-10 cm. Tuż za frontem spłynie znacznie chłodniejsze powietrze, lecz tylko zaznaczy się wysoko nad naszymi głowami. Przy ziemi w wielu regionach temperatura przejdzie na plus i śnieg, który ubieli krajobrazy zacznie topnieć. Warunki na drogach w wielu regionach będą trudne. Nie tylko ze względu na opady śniegu, które spowodują trudne warunki do jazdy, ale także ograniczą widzialność w zasięgu najsilniejszych opadów do nawet 400-500 metrów, nasilający się wiatr z kierunków zachodnich potęgować ma nie tylko odczucie chłodu, ale także spowoduje miejscami zawieje śnieżne.
Śnieżyca w poniedziałek. Orientacyjna prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej, 30 stycznia 2023, 23 UTC dla Polski według ARPEGE
Pod koniec stycznia zimowe krajobrazy utrzymają się głównie w górach i na obszarach podgórskich. O poranku w niedzielę, 29 stycznia 2023, najwięcej śniegu zalega na Kasprowym Wierchu, bo aż 118 cm. Na nizinach i wyżynach śnieg zacznie szybko topnieć po tym nagłym epizodzie z przejściem aktywniejszego frontu atmosferycznego.
Przeczytaj też: Wichura z wiatrem 140 km/h pędzi w nasz region. Kiedy mocny wiatr dotrze do Polski?
Najsilniejszy wiatr na północy, zachodzie oraz w górach
Przełom miesięcy przyniesie również duży gradient baryczny nad Polską. W poniedziałek różnica ciśnienia pomiędzy Pomorzem a Małopolską sięgnie nawet 20-23 hPa. Cyklon znajdzie się nad Skandynawią, odsuwając się z biegiem godzin nad Federację Rosyjską. Szczególnie silnie powieje na północy i zachodzie naszego kraju, spełniając nawet kryteria dla wichury. Porywy wiatru sięgną nawet 72-95 km/h. W głębi kraju powieje do 50-70 km/h, zatem poniżej progu ostrzeżenia 1-stopnia przed silnym wiatrem. Wyjątkiem będą jednak tereny górskie. W Karkonoszach porywy wiatru osiągną nawet 100-140 km/h. Najsilniej powieje na stacji wysokogórskiej położonej na Śnieżce. Silny sztorm wystąpi ponadto na Morzu Bałtyckim, ze szczególnym uwzględnieniem południowej części tego akwenu.
Prognoza prędkości wiatru na 30 stycznia 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ICON
Cyrkulacja strefowa będzie dyktować przebieg warunków pogodowych na przełomie stycznia i lutego w Polsce
Przełom stycznia i lutego zapowiada się z szybko zmieniającymi warunkami pogodowymi w Polsce. Nie zabraknie dużych wahań ciśnienia, które mogą źle odczuwać meteopaci. Temperatura może również szybko się zmieniać, pojawić mogę się rozproszone burze, o których będziemy wspominać w prognozach codziennych.
Eksperymentalna prognoza oparta na algorytmach ESSL i trzech modelach NWP wskazuje prawdopodobieństwo lokalnych burz na zachodzie i północy naszego kraju, 30 stycznia 2023. Nie można jednak wykluczyć, że obszar nielicznych wyładowań okaże się większy, niż wskazuje poniższa prognoza.
W kolejnych godzinach opublikujemy najnowszą pogodę długoterminową na 16 dni.
FaniPogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC