Śnieżyca w regionie będzie bardzo silna. Spadnie nawet 40 cm śniegu. Załamanie pogody w Polsce

Przed nami załamanie pogody i silna śnieżyca w regionie. Opady śniegu będą intensywne. Towarzyszyć im będzie silny wiatr co spotęguje atak zimy. Prześledźmy zatem co czeka nas i mieszkańców regionu w najbliższych dniach pod kątem opadów śniegu.

Śnieżyca w regionie. Dlaczego pogoda tak mocno się zmieni?

Czytając nasze wpisy z ostatniego tygodnia zapewne wiecie, że Polska i region znajdowały się pod wpływem wału wyżowego rozciągającego się od Rosji po Hiszpanię. Wyż ten miał cechy wyżu zgniłego. Ponieważ gradient ciśnienia był niski, w regionie nie pojawiał się wiatr. Dlatego też za nami okres mglistej, wilgotnej i brzydkiej pogody. Dzisiejszej doby aura zacznie się zmieniać i wcale nie na lepsze.

Śnieżyca w regionie Polski. Czym spowodowana
Śnieżyca w regionie. Głęboki niż z północy

Powyżej mapa baryczna na jutrzejszą dobę. Widać tu potężny, głęboki niż, którego centrum znajdzie się nad północnym Bałtykiem. Po wschodniej i południowej stronie niżu rozwinie się strefa intensywnych opadów. Ponieważ temperatury w wyższych partiach troposfery będą ujemne, mieszkańców regionu czeka silna śnieżyca. Niż przyniesie również bardzo duży kontrast ciśnienia. Czeka nas silny wiatr, jednak tutaj nie będą się zajmował wiatrem. Szczegółowy scenariusz i prognoza odnośnie wiatru tutaj: Wichura pędzi w stronę Polski.

Opady śniegu w naszym regionie Europy

Powyżej wspomniałem, że po wschodniej i południowej stronie niżu przemieszczała będzie się strefa intensywnych opadów. Spójrzmy na mapę poniżej:

Śnieżyca w naszym regionie Europy
Śnieżyca w naszym regionie Europy

Zanim o opadach. Imponująco wygląda centrum niżu z ciśnieniem na poziomie 960 hPa. Imponująco wyglądają również gęsto rozłożone izobary. To pokazuje, że załamanie pogody w regionie będzie naprawdę silne. Wracając do opadów, śnieżyca w poniedziałek rano rozciągała będzie się od Finlandii, przez Republiki Bałtyckie po centrum Polski. Lokalnie opady śniegu będą bardzo intensywne. Na północy wschód od Polski spadnie około 20-30 cm śniegu. Do tego dołożyć należy efekt morza, dlatego u wybrzeży Bałtyku na Łotwie, czy w Estonii śniegu spaść może nawet do 40 cm w przeciągu jednej doby. W poniedziałek po południu centrum niżu odsunie się już nad granicę Finlandii i Rosji. W związku z tym śnieżyca odsuwała będzie się również na wschód. Do tego, już nad Rosją, Litwą, czy Białorusią opady śniegu będą słabły ponieważ niż zacznie się wypełniać. W akapicie tym padły zwroty takie jak efekt morza, czy wypełnianie się niżu. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie pogody zapraszam do słownika meteorologicznego.

Śnieżyca nad Polską. Gdzie i kiedy sypnie najmocniej?

Wiemy już dlaczego silna śnieżyca pojawi się w regionie. Dowiedzieliśmy się również, że bardzo mocne opady śniegu dotkną naszych sąsiadów z regionu. Teraz zobaczmy jak przejście strefy opadów przez Polskę widzą modele numeryczne na około dobę przez przejściem strefy opadów przez Polskę.

Śnieżyca przejdzie nad Polską

Już widać, że śnieżyca przesunęła się w czasie. Jeszcze wczoraj modele widziały wkroczenie strefy opadów w niedzielny wieczór nad Polskę północną. Dziś jest to już bardziej druga część nocy z niedzieli na poniedziałek. Za dnia strefa opadów dość szybko obejmie pas Polski Centralnej, następnie również regiony wschodnie i południowe. Lokalnie śnieżyca przyniesie intensywne opady śniegu, ale… właśnie. Czy na pewno wszędzie w Polsce będą to opady śniegu? Spójrzmy na mapy temperatury.

Śnieżyca przejdzie przez Polskę w minimalnie dodatnich temperaturach
Śnieżyca przejdzie przez kraj w minimalnie dodatnich temperaturach

Temperatury przy powierzchni ziemi powodowały będą, że śnieg w znacznej części będzie się topił nie powodując szybkiego przyrostu grubości pokrywy śnieżnej. Czekają nas jednak opady śniegu, nie deszczu. Temperatury w wyższych partiach troposfery wciąż będą ujemne, pomimo napływu cieplejszych mas powietrza w partiach przyziemnych. Warto dodać, że opady śniegu będą pojawiać się w Polsce również w kolejnych dniach nadchodzącego tygodnia. O tym jednak w kolejnych wpisach pogodowych na naszej stronie.