Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda ulegać ma pogorszeniu w Polsce. Mróz do -8°C, opady marznące i nasilający się wiatr

Pogoda ulegać ma zmianie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Mróz do -8°C w górach, opady marznące i nasilający wiatr w Polsce

Ciśnienie atmosferyczne spada. Pogoda ulega zmianom w Polsce

W ostatni dzień mijającego tygodnia Polska jest jeszcze w zasięgu szybko słabnącego układu wyżowego o imieniu Beata znad Oceanu Atlantyckiego. Nad naszą część Europy zaczyna rozbudowywać się zatoka głębokiego atlantyckiego niżu o imieniu Nicolas, który znad Morza Norweskiego nasunie się nad Skandynawię. Zalega dziś masa pochodzenia polarnomorskiego. Co więcej, z północy na południe kraju przechodzi strefa mało aktywnego frontu atmosferycznego o charakterze okluzji, która jest związana z niżem znad Morza Barentsa. 

Pogoda. Ciśnienie na poziomie morza, 29 stycznia 2023, 19:00 czasu urzędowego w Polsce

ciśnienie zaczęło spadać w kraju
Pogoda zaczęła dziś zmieniać się. Ciśnienie spadało w całym kraju

Nadchodzący tydzień z dużą dynamiką za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej

Już jutro nasza część Europy znajdzie się pod wpływem głębszej zatoki niżowej, za którą odpowiedzialny będzie głęboki niż baryczny o imieniu Nicolas z centrum nad Skandynawią. Płynąć będzie łagodna masa powietrza polarno-morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Największe ryzyko burz będzie na zachodzie i północy. Od pierwszej części dnia z północnego zachodu na południowy wschód przejdzie strefa frontu atmosferycznego o charakterze okluzji chłodnej. Lokalnie warunki na drogach okażą się trudne.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wichury, burze i śnieżyce. Potem czeka nas dwucyfrowy mróz poniżej -15°C w Polsce

Pogoda. Najcieplej było dziś nad morzem, najchłodniej w Karpatach

Niedziela przyniosła zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, jedynie na krańcach południowych i południowo wschodnich wystąpiły większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Gdzieniegdzie słabe opady śniegu, mieszane i deszczu lub mżawki, lokalnie marznących, powodujących gołoledź. Temperatura maksymalna od -2°C na południowym wschodzie do 4°C na północnym zachodzie i 5°C nad morzem; na Podhalu około -5°C. Jednak wiatr był słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem wiatr był okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 29 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

lekki mróz w ciągu dnia
Pogoda. Lekki mróz w ciągu dnia

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami początkowo na południu kraju. Gdzieniegdzie zdarzą się słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a na północy również deszczu lub mżawki. Natomiast na północnym wschodzie lokalnie jest możliwość opadów marznących, powodujących gołoledź. W najchłodniejszej części nocy od -3°C na południowym wschodzie, około -1°C w centrum, do 2°C nad morzem. Jedynie w obszarach podgórskich lokalnie spadek temperatury do -8°C. Z biegiem godzin nasilać ma się prędkość wiatru. Dlatego, że narastać ma gradient baryczny. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Głównie nad morzem wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 100 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Przeczytaj również: Śnieżyca w regionie będzie bardzo silna. Spadnie nawet 40 cm śniegu. Załamanie pogody w Polsce

Pogoda. Temperatura minimalna w Polsce, 30 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF

pogoda kształtowana przez strefową cyrkulacje
Pogoda kształtowana przez niż z północy na coraz większym obszarze

FaniPogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz