Atak zimy na początku marca 2024 r. Spadnie ponad 50-100 cm śniegu, dodatkowo wystąpi siarczysty mróz poniżej -20°C w Europie

Atak zimy w rejonie Alp da się we znaki. Potem chwyci duży mróz. Sprawdzamy, jak wyglądają nowe realizacje modeli numerycznych.

Na początku meteorologicznej wiosny w Polsce obserwujemy wysokie temperatury. Ubiegły miesiąc zakończył się jako najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych na ziemiach polskich. Marzec 2024 r. także zapowiada się z temperaturą powyżej normy klimatycznej, ale z ilością opadów najprawdopodobniej poniżej normy bądź w normie klimatycznej na przeważającym obszarze Polski. Jednak w nowym tygodniu spodziewamy się głębszego ochłodzenia z możliwymi akcentami śnieżnymi na nizinach, ale zimy z tego nie będzie. Nocami możemy spodziewać się przymrozków i mrozu, największego w obszarach rozpogodzeń i większych oraz dłuższych przejaśnień, ułatwiając silną radiację ciepła z gruntu do wyższych warstw.

Silne opady śniegu w Europie i nie odpuszczają. Atak zimy na południu i południowym zachodzie

Pod koniec mijającego tygodnia opady śniegu występują m.in na Półwyspie Iberyjskim, ale także miejscami na Wyspach Brytyjskich. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin intensywne opady śniegu prognozowane są ponownie w Alpach. Modele numeryczne prognozują największy przyrost pokrywy śnieżnej na pograniczu trzech państw: Francji, Włoch i Szwajcarii. W krótkim czasie cyklon genueński przyniesie przyrost pokrywy śnieżnej przekraczający 40-100 cm. Tuż po przejściu śnieżycy w rejonach rozpogodzeń i przejaśnień prognozowane są spadki temperatury w okolice -22°/-15°C, uwzględniając także pomiary przy gruncie.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na obszarze Półwyspu Iberyjskiego w okresie od 2.03.2024 r. do 4.03.2024 r. według modelu francuskiego ARPEGE

atak zimy w Europie
Atak zimy pod koniec tygodnia miejscami na obszarze Półwyspu Iberyjskiego

Atak zimy na koniec tygodnia i w nowym tygodniu

Intensywne opady śniegu w minionych tygodniach omijają Polskę, ale nie wszędzie jest tak jak w naszym kraju i nie brakuje regionów, które doświadczają silnych ataków zimy. Na południu i południowym zachodzie Europy silny atak powoduje cyklon genueński Carlotta, niosąc dużo wilgoci i obfite opady w tych regionach Starego Kontynentu. W zależności od rozkładu temperatury powietrza w dolnej troposferze i pory roku obserwowane są silne ulewy i burze, które prowadzą do powodzi, natomiast w półroczu chłodnym, gdy oddziałują znacznie chłodniejsze masy powietrza również mokrego, ciężkiego śniegu. Tutaj akurat ośrodek niżowy Carlotta spowoduje obfite opady zimowe.

Prognoza sytuacji barycznej na 3.03.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

siny atak zimy w Alpach
Atak zimy i silne opady śniegu w krajach alepjskich

Z prognoz numerycznych wynika, że w niedzielę obfite opady pochodzenia wielkoskalowego występować będą zwłaszcza na obszarze krajów alpejskich. Najsilniejsze opady zimowe są prognozowane na południowym wschodzie Francji, ale także na północnym zachodzie Szwajcarii. Z biegiem godzin atak zimy wędrować będzie na północ z niewielkim odchyleniem na północny wschód. W krótkim czasie obserwowany będzie nagły przyrost pokrywy śnieżnej. Przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu godziny sięgać ma nawet 3-10 cm. W takiej sytuacji na wyżej wymienionych obszarach może dochodzić do poważnych utrudnień komunikacyjnych i miejscowych paraliżów komunikacyjnych.

Atak zimy w krajach alpejskich przez cyklon

Prognozowany zasięg śnieżycy na 3 marca 2024, 12 UTC dla rejonu Alp według modelu ECMWF

atak zimy w Alpach
Atak zimy w krajach alpejskich

Mróz poniżej -20 stopni w prognozach podczas rozpogodzeń i nocy radiacyjnych

Tuż po przejściu intensywnych opadów pochodzenia zimowego prognozowane są spadki temperatury w obszarach rozpogodzeń i większych oraz dłuższych przejaśnień do wartości dwucyfrowych. Najchłodniej będzie w zastoiskach chłodu i dolinach, gdzie ciężkie i zimne powietrze powinno swobodnie osiadać.

Zobacz też: Śnieżyca przyniesie paraliż komunikacyjny w USA

Prognozowany zasięg śnieżycy na 3 marca 2024, 21 UTC według modelu ECMWF

obfite opady śniegu w krajach na południu Europy
Atak zimy w Europie Południowej

W nowym tygodniu na obszarze krajów alpejskich prognozowane są następne opady śniegu. Dlatego modele numeryczne zakładają, że przyrost pokrywy śnieżnej sięgnie nawet 120-200 cm, szczególnie na obszarze północno zachodniej części Włoch. Jeszcze niejednokrotnie w marcu 2024 r. zdarzą się w tych regionach silne opady śniegu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 2.03.2024, 12 UTC do 6.03.2024, 18 UTC według modelu ARPEGE dla krajów alpejskich

śnieżyca w Alpach
Silny atak zimy w Europie Południowej

W Polsce na szczęście nie przewiduje się tak obfitych opadów śniegu i silnego mrozu. Co prawda zacznie docierać strumień znacznie chłodniejszej masy powietrza z północnego wschodu i wschodu. Pojawi się dlatego więcej rozpogodzeń podczas panowania wyżu. Dlatego noce i poranki mogą przynosić ujemne wartości na termometrach. Jednak więcej podamy w naszej pogodzie długoterminowej na 16 dni.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, dwd.de, tropicaltidbits.com